Pałac - takich jak ten prawie w Polsce już nie ma!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 14:52
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach zakwalifikowany został do najwyższej klasy - grupy "0" w dawnej klasyfikacji zabytków. Jest to jeden z najlepiej zachowanych i najcenniejszych zabytków polskiej rezydencji za czasów Wazów..
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Pałac Biskupów Krakowskich w KielcachFoto: źr. Wikipedia/CC/Wistula

Dodajmy do tego ogromna kolekcje malarstwa. Zobaczymy prace Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Juliusza Kossaka, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego.

Stropy ramowe pałacu, ze wspaniałymi obrazami w nie wpisanymi, wzorowane są na stropach w Pałacu Dożów w Wenecji i na Wawelu. Spośród kilkunastu udokumentowanych zachowały się jedynie dwa - jeden właśnie w Kielcach. Choć Pałac jest klasycznym miejscem w ofercie turystycznej Kielc warto go nie pomijać i poznać jeo tajemnice.

Więcej o tym niezwykłym zabytku powiemy w niedzielę, 27 kwietnia po 10.00 w audycji "Co Was Kręci?".

Zobacz więcej na temat: Czwórka Kielce KULTURA
Czytaj także

Marcin Koszałka: najważniejsze w filmach dokumentalnych są emocje

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 17:00
Specjalizuje się w wyjątkowych zdjęciach: lotniczych i podwodnych z wykorzystaniem technik alpinistycznych, a za swoje prace zgarnia prestiżowe nagrody na całym świecie. - W dokumentach najczęściej najbardziej niezwykłe jest to, co dzieje się poza kamerą, między reżyserem, a bohaterem filmu - mówi Marcin Koszałka w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitnicy - w kontrze do konsumpcyjnej Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:20
Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Jim Morrison - to tylko część wybitnych twórców utożsamianych z nurtem Beat Generation, czyli bitników. Powstali w latach 50., propagując idee anarchistycznego indywidualizmu, nonkonformizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica sprzed wieków. Gdzie jest Święty Graal?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 11:00
- Indiana Jones znalazł go w Jordanii, ale to nie był Święty Graal - twierdzą autorzy książki "Tajemnica Graala". Dziennikarz Grzegorz Górny oraz fotograf Janusz Rosikoń postanowili wyruszyć tropem najbardziej poszukiwanego przedmiotu w dziejach świata i przedstawić własną wersję wydarzeń.
rozwiń zwiń