Czwórka

Unia Niezwykłych Projektów: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

22.04.2012 08:50
Do odwiedzenia Opinogóry zachęca piękny pałac stojący w otoczeniu parku typu angielskiego z okazałymi drzewami, rzeźbami mazowieckich książąt, "pogańskimi" kamiennymi idolami i zagadkowymi budowlami.
Posłuchaj
18'11 Dlaczego Opinogóra jest miejscem niezwykłym?
więcej

Dzięki środkom unijnym zabytkowy park w zespole pałacowo - parkowym Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odzyska dawny blask. Powstanie nowy Zespół Gospodarczo - Folwarczny z Wozownią i Ptaszarnią - "Folwark”. Budowana jest ptaszarnia, przygotowywane są projekty oranżerii tej na wzór z XIX wieku. Na finał czekamy już w lipcu. W nowym budynku wozowni powstanie część ekspozycyjna o ogromnej  powierzchni. Dwie sale ekspozycyjne, w których prezentowane będą wozy epoki romantyzmu. Na parterze znajdą się także boksy dla czterech koni i wozów.
Zapraszamy na audycję "Co Was kręci" w każdą niedzielę po godzinie 10.

Zobacz więcej na temat: boks Czwórka muzeum
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Skarby prosto z Wisły

12.02.2012 08:00
Projekt naukowy "Wisła 1655-1906-2009 – Interdyscyplinarne badania dna rzeki" nadawałby się na jeden z wątków przygodowego filmu historycznego. Jego członkowie odkryli bowiem na dnie królowej polskich rzek prawdziwe skarby.
Małopolski Przełom Wisły w Kazimierzu Dolnym
Małopolski Przełom Wisły w Kazimierzu DolnymFoto: Wikimedia Commons/kkic
Posłuchaj
26'19 Rozmowa z Marcinem Jankowskim i drem Humertem Kowalskim
więcej

Dzięki podwodnym badaniom zlokalizowano na dnie rzeki siedemnastowieczne zabytki i wydobyto je na powierzchnię. Okazuje się bowiem, że nawet nieuregulowany na stołecznym odcinku, potężny nurt Wisły nie przesunął niemałych artefaktów, leżących na jej dnie. Jest to zbiór kilkudziesięciu marmurowych elementów dekoracji rzeźbiarskiej i architektoniczne, który pozstał na naszych terenach po Szwedach. 

Jeden z odkrytych zabytków został wstępnie zidentyfikowany jako herb rodowy Wazów i jest datowany na ok. 1610 r. Prawdopodobnie był elementem wystroju Zamku Królewskiego lub Villa Regia.

Wisła, choć jest wdzięczną rzeką dla podwodnych archeologów, była mało łaskawa. Przeszkadza między innymi brak widoczności, prędkość rzeki i wszystko to, co jej wody ze sobą niosą. - Problemem jest także brak rzetelnej informacji historycznej - opowiada Marcin Jankowski, dzienikarz, fotograf, który brał udział w poszukiwaniach. - Wiedzieliśmy, czego chcemy szukać, ale zdobycie konkretnych danych wymagało bardzo długich poszukiwań w różnych archiwach.

Więcej o wyprawie w poszukiwaniu podwodnych skarbów w Wiśle i odkryciach, które poczyniono, a także o tym, co trzeba umieć, by prowadzić takie badania, i gdzie będzie można oglądać podwodne pamiątki dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Marcinem Jankowskim i drem Hubertem Kowalskim z Instytu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Warszawa Wisła

Czytaj także

Jak stworzyć ogród zoologiczny? Trzeba mieć wizję

Niedawno urodziła się w Polsce uistiti białoucha. Jej naturalnym środowiskiem życia są lasy deszczowe Brazylii. Spotkacie ją jednak w zoo w... Zamościu. Fascynującym miejscem jest też prawdziwie "amazońska" motylarnia i afrykańskie wybiegi dla lwów.
Posłuchaj
08'10 Miejsce, które warto odwiedzić? Zamojskie zoo
więcej

Zoo w Zamościu, które niebawem będzie obchodziło 95. rocznicę powstania, choć na początku swojego istnienia pieniędzy nie miało, miało za to człowieka z wizją. Dziś kolejny dyrektor wprowadził placówkę do "zoologicznej unii europejskiej".

- Na początku był to mały ogród przyszkolny, który powstał z inicjatywy dyrektora gimnazjum miejskiego, Stefana Millera – opowiada dyrektor placówki, Grzegorz Garbus. – Był to wizjoner na miarę XXI wieku, bo to, co wymyślił wówczas, czyli w 1918 roku, większość współczesnych ogrodów zoologicznych wprowadza teraz.

Chodzi o zasadę: "przez praktykę do nauki". – Prace na terenie ogrodu wykonywali uczniowie – opowiada Garbus. - Ale nie była to dla nich kara, lecz nagroda.

W 1920 roku w zamojskim zoo było już ponad 50 gatunków roślin, spore terrarium, zwierzęta z Polski i drapieżne ptaki z zagranicy.

Dzisiejszy dyrektor też ma wizję i postanowił do pasji, z jaką prowadzone jest zoo, dołożyć jeszcze trochę środków finansowych. – Jesteśmy członkiem Europejskiej Unii Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, to odpowiednik UE dla ogrodów zoologicznych – opowiada Garbus. – Organizacja zrzesza ponad 270 ogrodów, uznawanych za najlepsze w Europie.

Więcej na temat tej wyjątkowej placówki dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Co Was kręci".

(kd)

 

/

Czytaj także

Supernowoczesne muzea i tajemnice historii

Wszyscy je znają - chodzi o Muzeum Historii Polski, którego przyszła siedziba będzie chyba najnowocześniejszym i najśmielszym projektem w Polsce, na który UE przeznaczyła naprawdę sporo środków.
Posłuchaj
16'16 Supernowoczesne muzea i odkrywanie tajemnic historii - rozmowa w Czwórce
więcej

"Przystanek Niepodległość" to impreza, organizowana co roku przez Muzeum Historii Polski. Udowadnia, że historia może być fascynująca. Są prezentacje multimedialne w ogromnych namiotach, koncerty, wystawy. A poza tym mnóstwo atrakcji dla dzieci, gry, przejażdżki "ogórkiem", albo zabytkowymi tramwajami.  

Ale w planach są już kolejne karkołomne i pełne rozmachu przedsięwzięcia. Wyobraźmy sobie choćby zabudowanie ogromnym muzeum przestrzeni nad Trasą Łazienkowską. Czy to w ogóle możliwe? Tak, zwłaszcza, że konkurs na projekt takiej stałej siedziby Muzeum Historii Polski został już rozstrzygnięty wielki międzynarodowy konkurs. – Projekt ten ma zostać zrealizowany właśnie nad Trasą Łazienkowską, w pobliżu Placu Na Rozdrożu – mówi rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki. – Budynek ma kosztować około 320 mln zł, a 85 proc. tej sumy będzie pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.

Równolegle w Muzeum Historii Polski trwają także przygotowania do zorganizowania stałej ekspozycji. – Bo trzeba pamiętać, że dzisiejsze muzea to nie tylko artefakty, stare przedmioty – tłumaczy Stremecki. – Dzisiejsze muzea to relacje, które opowiada się poprzez nowoczesne środki przekazu, czyli multimedia.

Tymczasem od kilku lat muzea w całej Polsce zaskakują wystawami, akcjami plenerowymi bądź w wynajętych powierzchniach. Szykuje się kolejna wystawa tym razem gościnnie na Zamku Królewskim w Warszawie. Ma rozpocząć się już w maju.

 

Więcej na temat tego, co w stołecznych i nie tylko muzeach piszczy, co czeka koneserów historycznych wrażeń i czym zaskoczą nas w najbliższym czasie muzealne wnętrza dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Co was kręci".

Zapraszamy do audycji "Co Was Kręci" w każdą niedzielę od godziny 10. do 12.!

(kd)

Czytaj także

Dinozaury sprzed 160 milionów lat opanowały muzeum w Radomiu

W ramach Unii Niezwykłych Projektów sprawdziliśmy przyrodnicze atrakcje radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Posłuchaj
11'17 Dinozaury w muzeum im. Jacka Malczewskiego
więcej

Fantastycznie zaaranżowana, atrakcyjna multimedialnie prezentacja przyrody powstała w ramach dotacji unijnej jako: "Restauracja XIX-wiecznej zabudowy Skrzydła Południowego Muzeum w Radomiu".

Na wystawie możemy zobaczyć ruszające się dinozaury, tablice multimedialne i współczesną prezentację ogromnych zbiorów muzeum przedstawioną w najstarszej, historycznej części muzeum, dawniej szkole pijarów.

- To skrzydło zajmuje dział przyrodniczy ukazujący przyrodę Radomia i jej okolic od czasów prehistorycznych. To są autentyczne osobniki jakie tu kiedyś występowały. Odkopano szczątki tych zwierzą i na tej podstawie odtworzono ich wygląd. One się ruszają. Dział przyrody jest nasycony multimediami, z programami, gdzie o wszystkich oglądanych zjawiskach zwiedzający może znaleźć informacje - opowiadał przewodnik po wystawie.

Więcej na temat przyrodniczych atrakcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego i szykowanej tam wystawy egzotycznych motyli dowiesz się słuchając nagrania audcyji.

bch

Czytaj także

Nowe barwy warszawskiego Wilanowa

23.03.2012 18:00
W Wilanowie jest i będzie jeszcze piękniej. Rewitalizowane są ogrody, planuje się przebadanie archeologiczne terenów rezydencji, utworzenie pracowni 3D oraz przeprowadzenie digitalizacji 3D wybranej kolekcji zbiorów.
Muzeum Pałac w Wilanowie
Muzeum Pałac w WilanowieFoto: źr. www.wilanow-palac.art.pl
Posłuchaj
05'03 Unia Niezwykłych Projektów: zobacz, co zmieni się w Wilanowie
więcej

Pałac w Wilanowie ma ponad 300 lat. Zwiedzającym udostępniono go w 1805 roku, gdy na ten krok zdecydował się ówczesny właściciel, Stanisław Kostka Potocki.

Teraz Unia Europejska przeznaczyła na szeroko rozumianą rewitalizację obiektu sporo funduszy. By domknąć cały projekt potrzebne były także polskie środki. – Rozpoczęliśmy projekty konserwatorsko-restauratorskie i wystawiennicze we wnętrzach pałacowych. Chodzi głównie o pokoje myśliwskie i chińskie, których pierwotny wygląd został zrekonstruowany – opowiada dyrektor muzeum Pałacu w Wilanowie, Paweł Jaskanis. – A także o wyeksponowanie znacznej części zbiorów rzemiosła artystycznego.

Część efektów jest już widoczna - zapraszamy na przykład do odmienionej sypialni królewskiej. Zaskakujące są też efekty prac konserwatorów jak np. znalezienie zamurowanego wejścia do dawnego skarbca królewskiego.

Posłuchaj całej rozmowy o historii i przyszłości Pałacu w Wilanowie w cyklu "Unia Niezwykłych Projektów".

Zapraszamy na "Co Was Kręci" - co tydzień od godziny 10.30 do 12.