Siegmund Lubin - człowiek, który wynalazł multipleksy i reality show

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 14:34
To człowiek, dzięki któremu dziś możemy oglądać filmy w multipleksach. Był innowatorem, wynalazcą, ale też "piratem”. Siegmund Lubin - twórca pierwszego multipleksu naprawdę nazywał się Zygmunt Lubszyński i był Polakiem.
Audio
  • Siegmund Lubin, czyli Zygmunt Lubszyński - jego barwne życie i wynalazki, które cieszą kinomanów do dziś (Czwórka/Kontrkultura)
Sala kinowa
Sala kinowaFoto: sailko/Wikimedia Commons

Siegmund Lubin, czyli Zygmunt Lubszyński urodził się - wedłu różnych źródeł - w Poznaniu lub Wrocławiu, między 1851, a 1856 rokiem. Tworzył jednak w amerykańskim Hollywood i tam zdobył międzynarodową sławę. Z zawodu był okulistą.

Dzięki skromnemu emigrantowi z Polski i jego przenośnemu projektorowi, filmy mogą być wyświetlane kilku widzom jednocześnie - przedtem było to nie do pomyślenia. - Wykształcenie zdecydowanie pomagało mu potem w pracy - tłumaczy Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy.

Czytaj także: Edith Head - czarodziejka z Hollywood <<<

Błażej
Błażej Hrapkowicz/fot. W.Kusiński/PR

Lubszyński był także pomysłodawcą jednej z pierwszych firm zajmujących się kręceniem filmów, był pionierem, który położył podwaliny pod uwielbiane po latach reality show, a podczas kręcenia prywatnych filmów w swoim ogrodzie eksperymentował z efektami specjalnymi.

Czytaj także: Grace Kelly - anioł z Monaco <<<

- Na samym początku Lubszyński współpracował z Thomasem Edisonem, wynalazcą kinematografu. Potem założył własną firmę, w której sprzedawał nielegalne kopie filmów, o czym rzadko się dziś mówi - opowiada Hrapkowicz. Ich drogi z Edisonem szybko rozeszły się, a panowie zostali zaciekłymi wrogami.

By dowiedzieć się więcej o barwnym życiu Zygmunta Lubszyńskiego i o jego pierwszych reality show, posłuchaj nagrania rozmowy z Błażejem Hrapkowiczem z audycji "Kontrkultura".

(kd/bch)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino KULTURA
Czytaj także

Aleksandra Popławska: w czasach wojny kochało się inaczej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 19:20
Wulkan energii, talent, który zostaje w pamięci widzów na długo - Aleksandra Popławska, aktorka i reżyserka, zagościła w Czwórce. Opowiadała m.in. o pracy na planie filmu "I była miłość w getcie" w reżyserii Joanny Dylewskiej i Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Janicki - uciec od szablonu z sikawką w ręku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:00
W wieku zaledwie 31 lat Mateusz Janicki ma niezwykle bogate aktorskie cv. Grał w popularnych produkcjach kinowych ("Lejdis", "Idealny facet dla mojej dziewczyny"), lubianych serialach ("Czas honoru", "Prawo Agaty"), regularnie można go też oglądać na deskach teatru. Modelowa kariera?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Himilsbach - artysta wielowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:00
Trwa 6. Festiwal Himilsbacha. Impreza odbywa się w Mińsku Mazowieckim - mieście, w którym artysta urodził się i mieszkał przez całe dzieciństwo. Himilsbach z zawodu był kamieniarzem, jednak został zapamiętany jako wybitny aktor, pisarz i scenarzysta.
rozwiń zwiń