X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Czwórka

Bosak na golasa

15.11.2010
W sztuce "Persona. Marilyn" Marcin Bosak występuje nago. – Strasznie się wstydziłem, ale potraktowałem to jak zadanie aktorskie – mówił aktor w Czwórce.
Posłuchaj
15'45 Marcin Bosak w Kontrkulturze
Obejrzyj
Marcin Bosak w Kontrkulturze

Popularność zdobył dzięki roli w znanym serialu telewizyjnym. Gdy postanowił zrezygnować z kreowanie postaci wiecznego studenta, zaskoczył nie tylko fanów, ale i członków ekipy. – To była jedyna możliwa decyzja – mówi Marcin Bosak. Dlaczego? O podejściu do własnej kariery i występowaniu nago aktor opowiadał w "Kontrkulturze".

– Chcę uczciwie traktować swój zawód – tłumaczy Marcin Bosak. Aktor wyjaśnił, że granie w serialu przez kilka kolejnych lat oznaczałoby dla niego stagnację. – Brak rozwoju jest czymś strasznym – mówi. – To też początek procesu cofania się – dodaje.

Marcin Bosak postanowił skoncentrować się na występowaniu w teatrze i udziale w produkcjach filmowych. Na swoim koncie ma już kilka znakomitych ról. Obecnie można go zobaczyć na deskach Teatru Dramatycznego w sztukach "Klub Polski" i "Persona. Marilyn", gdzie prezentuje zupełnie odmienne kreacje aktorskie.

W kontrowersyjnej "Personie" Marcin Bosak pojawia się na scenie nago. – Na początku strasznie się wstydziłem – przyznaje aktor. – Rzadko chodzi się na golasa po domu, a co dopiero przed publicznością – dodaje. Wymagania sztuki uznał jednak za wyzwanie i postanowił przełamać wewnętrzne opory.

Więcej o planach zawodowych i filozofii życiowej Marcina Bosaka w rozmowie aktora z Magdaleną Kasperowicz. Posłuchaj.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
INFORMATOR O UCHODŹCACH W EUROPIE

Czytaj także

Młoda widownia to widownia uczciwa

Do księgarń trafiła najnowsza książka Andrzeja Maleszki „Tajemnica mostu”. Autor był gościem „Stacji Kultura” w Czwórce.
Posłuchaj
01'18 Dzieci to uczciwa widownia
03'09 Tajemniczy most trafi do kin?
03'13 Pisać książkę - pisać życie
Obejrzyj
Andrzej Maleszka w Stacji Kultura

– Dzieci są bardzo krytyczne. To, co lubią, lubią i koniec – podkreśla Andrzej Maleszka. Reżyser, autor powieści „Tajemnica mostu” z serii „Magiczne drzewo”, był gościem Czwórki 10 listopada.

– Tego, co obejrzeliśmy w dzieciństwie, nie zapominamy, nawet jeśli bardzo chcemy. To w nas zostaje, buduje nas na przyszłość – zauważa Andrzej Maleszka. Jak zapewnia, dzieci – w przeciwieństwie do dorosłych – nie zapominają treści filmów i książek.

– Tworząc dla dzieci mam świadomość, że piszę nie tylko książkę, ale także życie. Nie tylko robię film, ale kształtuję wyobraźnię. To brzmi dumnie, ale tak naprawdę jest – przekonuje gość „Stacji Kultura”. – Mam nadzieję, że gdy za dziesięć lat pogadamy z dziećmi, które czytały tę książkę, okaże się, że pamiętają ją lepiej niż inne, do których lektury były przymuszane - dodaje. Pisarz uważa, że spadek czytelnictwa w Polsce wynika właśnie z faktu, że dzieci nie czytają książek, które naprawdę je interesują i których czytanie sprawia im przyjemność.

„Tajemnica Mostu” to opowieść o niesamowitej wyprawie dwojga przyjaciół, którzy na swej drodze napotykają dziesiątki przygód i zagrożeń. By zacząć życie od nowa i zapomnieć o przeszłości, wędrują do Wenecji. Szukają mostu o niezwykłych właściwościach: każdy, kto przejdzie po nim na drugi brzeg, zapomina o nieszczęśliwej miłości i złu, które go spotkało.

– Chciałem by była to powieść o cudowności życia dziecięcego – przyznaje autor książki i wyraża nadzieję, że dzieci pokochają „Tajemnicę mostu” tak, jak pokochały „Magiczne drzewo”.


Am

Czytaj także

Hiphopowy patriotyzm

– Hip-hop to muzyka dzielnic. Powstaje na ulicach i w bramach. Teksty hiphopowców wyrażają przywiązanie do tych "mikroojczyzn" – podkreśla Vienio.
Posłuchaj
18'33 Vienio w rozmowie z Justyną Dżbik
Obejrzyj
Vienio o lokalnym patriotyzmie hip-hopowców

– U hip-hopowców występuje bardzo silny patriotyzm lokalny – z dumą podkreśla Vienio. O czerpaniu inspiracji z "własnego podwórka" raper mówił w "Magazynie" 11 listopada.

Zdaniem gościa Justyny Dżbik, hiphopowe teksty zawsze nawiązują do najbliższego otoczenia. – To muzyka o naszym bloku, dzielnicy, mieście i kraju – wyjaśnia raper.  Vienio podkreśla, że hip-hop powstaje na ulicach, w bramach, na podwórkach i dlatego w sposób naturalny wyraża przywiązanie do tych "mikroojczyzn".

Vienio tłumaczy także, że z racji częstych przeprowadzek, jego lokalny patriotyzm nabrał szerszego charakteru. – Urodziłem się na Ursynowie, potem wyemigrowałem na Tarchomin, mieszkałem w Rembertowie, a teraz  przesiaduje na Bemowie. Mój patriotyzm "osiedlowy" musiał przekształcić się w patriotyzm warszawski – wyjaśnia.

Więcej o stosunku Vienia do polityki, historii Polski i świętowania w rozmowie z Justyną Dżbik.

ap

Czytaj także

Życie bez Boga po czesku

Chciałem dodać otuchy swojej niewierze – mówi Mariusz Szczygieł. W swojej poświęconej Czechom książce dużo uwagi poświęcił ateizmowi naszych południowych sąsiadów.
Posłuchaj
13'57 Mariusz Szczygieł w Stacji Kultura

– Interesowało mnie, czy bez Boga można żyć w spokoju, czy można nie być nieszczęśliwym – tłumaczy Mariusz Szczygieł. Dziennikarz przez kilka lat przyglądał się funkcjonowaniu czeskiego społeczeństwa, w którym ateizm jest powszechnym zjawiskiem. Niedawno światło dzienne ujrzała książka "Zrób sobie raj", która jest rezultatem tych dociekań.

– Życie Czechów, którzy nie wierzą w Boga, jest bardziej intensywne w porównaniu z życiem wierzącej części społeczeństwa czeskiego – tłumaczy Mariusz Szczygieł. Zdaniem autora książki, ci pierwsi, pozbawieni perspektywy życia wiecznego, starają się jak najwięcej czerpać z życia doczesnego. – Chcą dużo robić i żyć pięknie – podkreśla gość "Stacji Kultura".

Mariusz Szczygieł zwraca uwagę, że brak wiary nie oznacza u Czechów braku moralności czy standardów etycznych. – Czesi uważają, że muszą być dobrzy dla ludzi, bo mają tylko jedno życie, które trzeba przeżyć "wygodnie" – tłumaczy. Ta "wygodność", jak zauważa Mariusz Szczygieł, oznacza między innymi niesprowadzaniem kłopotów na siebie i na innych.

Posłuchaj rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Mariuszem Szczygłem.

ap