Czwórka

Bosak na golasa

15.11.2010 10:05
W sztuce "Persona. Marilyn" Marcin Bosak występuje nago. – Strasznie się wstydziłem, ale potraktowałem to jak zadanie aktorskie – mówił aktor w Czwórce.
Posłuchaj
15'45 Marcin Bosak w Kontrkulturze
więcej
Obejrzyj
Marcin Bosak w Kontrkulturze

Popularność zdobył dzięki roli w znanym serialu telewizyjnym. Gdy postanowił zrezygnować z kreowanie postaci wiecznego studenta, zaskoczył nie tylko fanów, ale i członków ekipy. – To była jedyna możliwa decyzja – mówi Marcin Bosak. Dlaczego? O podejściu do własnej kariery i występowaniu nago aktor opowiadał w "Kontrkulturze".

– Chcę uczciwie traktować swój zawód – tłumaczy Marcin Bosak. Aktor wyjaśnił, że granie w serialu przez kilka kolejnych lat oznaczałoby dla niego stagnację. – Brak rozwoju jest czymś strasznym – mówi. – To też początek procesu cofania się – dodaje.

Marcin Bosak postanowił skoncentrować się na występowaniu w teatrze i udziale w produkcjach filmowych. Na swoim koncie ma już kilka znakomitych ról. Obecnie można go zobaczyć na deskach Teatru Dramatycznego w sztukach "Klub Polski" i "Persona. Marilyn", gdzie prezentuje zupełnie odmienne kreacje aktorskie.

W kontrowersyjnej "Personie" Marcin Bosak pojawia się na scenie nago. – Na początku strasznie się wstydziłem – przyznaje aktor. – Rzadko chodzi się na golasa po domu, a co dopiero przed publicznością – dodaje. Wymagania sztuki uznał jednak za wyzwanie i postanowił przełamać wewnętrzne opory.

Więcej o planach zawodowych i filozofii życiowej Marcina Bosaka w rozmowie aktora z Magdaleną Kasperowicz. Posłuchaj.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Młoda widownia to widownia uczciwa

Do księgarń trafiła najnowsza książka Andrzeja Maleszki „Tajemnica mostu”. Autor był gościem „Stacji Kultura” w Czwórce.
Posłuchaj
01'18 Dzieci to uczciwa widownia
03'09 Tajemniczy most trafi do kin?
03'13 Pisać książkę - pisać życie
więcej
Obejrzyj
Andrzej Maleszka w Stacji Kultura

– Dzieci są bardzo krytyczne. To, co lubią, lubią i koniec – podkreśla Andrzej Maleszka. Reżyser, autor powieści „Tajemnica mostu” z serii „Magiczne drzewo”, był gościem Czwórki 10 listopada.

– Tego, co obejrzeliśmy w dzieciństwie, nie zapominamy, nawet jeśli bardzo chcemy. To w nas zostaje, buduje nas na przyszłość – zauważa Andrzej Maleszka. Jak zapewnia, dzieci – w przeciwieństwie do dorosłych – nie zapominają treści filmów i książek.

– Tworząc dla dzieci mam świadomość, że piszę nie tylko książkę, ale także życie. Nie tylko robię film, ale kształtuję wyobraźnię. To brzmi dumnie, ale tak naprawdę jest – przekonuje gość „Stacji Kultura”. – Mam nadzieję, że gdy za dziesięć lat pogadamy z dziećmi, które czytały tę książkę, okaże się, że pamiętają ją lepiej niż inne, do których lektury były przymuszane - dodaje. Pisarz uważa, że spadek czytelnictwa w Polsce wynika właśnie z faktu, że dzieci nie czytają książek, które naprawdę je interesują i których czytanie sprawia im przyjemność.

„Tajemnica Mostu” to opowieść o niesamowitej wyprawie dwojga przyjaciół, którzy na swej drodze napotykają dziesiątki przygód i zagrożeń. By zacząć życie od nowa i zapomnieć o przeszłości, wędrują do Wenecji. Szukają mostu o niezwykłych właściwościach: każdy, kto przejdzie po nim na drugi brzeg, zapomina o nieszczęśliwej miłości i złu, które go spotkało.

– Chciałem by była to powieść o cudowności życia dziecięcego – przyznaje autor książki i wyraża nadzieję, że dzieci pokochają „Tajemnicę mostu” tak, jak pokochały „Magiczne drzewo”.


Am

Czytaj także

Hiphopowy patriotyzm

– Hip-hop to muzyka dzielnic. Powstaje na ulicach i w bramach. Teksty hiphopowców wyrażają przywiązanie do tych "mikroojczyzn" – podkreśla Vienio.
Posłuchaj
18'33 Vienio w rozmowie z Justyną Dżbik
więcej
Obejrzyj
Vienio o lokalnym patriotyzmie hip-hopowców

– U hip-hopowców występuje bardzo silny patriotyzm lokalny – z dumą podkreśla Vienio. O czerpaniu inspiracji z "własnego podwórka" raper mówił w "Magazynie" 11 listopada.

Zdaniem gościa Justyny Dżbik, hiphopowe teksty zawsze nawiązują do najbliższego otoczenia. – To muzyka o naszym bloku, dzielnicy, mieście i kraju – wyjaśnia raper.  Vienio podkreśla, że hip-hop powstaje na ulicach, w bramach, na podwórkach i dlatego w sposób naturalny wyraża przywiązanie do tych "mikroojczyzn".

Vienio tłumaczy także, że z racji częstych przeprowadzek, jego lokalny patriotyzm nabrał szerszego charakteru. – Urodziłem się na Ursynowie, potem wyemigrowałem na Tarchomin, mieszkałem w Rembertowie, a teraz  przesiaduje na Bemowie. Mój patriotyzm "osiedlowy" musiał przekształcić się w patriotyzm warszawski – wyjaśnia.

Więcej o stosunku Vienia do polityki, historii Polski i świętowania w rozmowie z Justyną Dżbik.

ap

Czytaj także

Życie bez Boga po czesku

Chciałem dodać otuchy swojej niewierze – mówi Mariusz Szczygieł. W swojej poświęconej Czechom książce dużo uwagi poświęcił ateizmowi naszych południowych sąsiadów.
Posłuchaj
13'57 Mariusz Szczygieł w Stacji Kultura
więcej

– Interesowało mnie, czy bez Boga można żyć w spokoju, czy można nie być nieszczęśliwym – tłumaczy Mariusz Szczygieł. Dziennikarz przez kilka lat przyglądał się funkcjonowaniu czeskiego społeczeństwa, w którym ateizm jest powszechnym zjawiskiem. Niedawno światło dzienne ujrzała książka "Zrób sobie raj", która jest rezultatem tych dociekań.

– Życie Czechów, którzy nie wierzą w Boga, jest bardziej intensywne w porównaniu z życiem wierzącej części społeczeństwa czeskiego – tłumaczy Mariusz Szczygieł. Zdaniem autora książki, ci pierwsi, pozbawieni perspektywy życia wiecznego, starają się jak najwięcej czerpać z życia doczesnego. – Chcą dużo robić i żyć pięknie – podkreśla gość "Stacji Kultura".

Mariusz Szczygieł zwraca uwagę, że brak wiary nie oznacza u Czechów braku moralności czy standardów etycznych. – Czesi uważają, że muszą być dobrzy dla ludzi, bo mają tylko jedno życie, które trzeba przeżyć "wygodnie" – tłumaczy. Ta "wygodność", jak zauważa Mariusz Szczygieł, oznacza między innymi niesprowadzaniem kłopotów na siebie i na innych.

Posłuchaj rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Mariuszem Szczygłem.

ap