Art brut: zajrzyj w duszę niepełnosprawnego artysty

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 15:50
Czują więcej i chcą realizować się w sztuce. Taką szansę dają niepełnosprawnym inicjatorzy artystycznych projektów, takich jak Teatr 21 albo Fundacja Bardziej Kochani - bohaterowie niedzielnej "Kontrkultury".
Audio
  • Andrzej Suchcicki z Fundacji Bardziej Kochani opowiada o nurcie "art brut" (Kontrkultura/Czwórka)
  • Sprawdź co Teatru 21 pokaże w Instytucie Teatralnym (Kontrkultura/Czwórka)
Art brut: zajrzyj w duszę niepełnosprawnego artysty
Foto: Glow Images/East News

- W naszym kraju sztuka osób niepełnosprawnych jest przede wszystkim formą terapii i próbą wypełnienia życia. Bo przecież coś trzeba robić, czymś się zajmować. A skoro upośledzenie umysłowe eliminuje część zwykłych aktywności życiowych, trzeba czas wypełnić czymś innym - twierdzi Andrzej Suchcicki z Fundacji Bardziej Kochani. - Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy ta amatorska aktywność artystyczna okazuje się być działalnością zawodową. Najwięcej takich przykładów jest w malarstwie.

Twórczość osób dotkniętych chorobą psychiczną ma własny termin w historii sztuki i jest określana mianem "art brut". Zgodnie z definicją jej twórcy: "podejmując jakikolwiek temat, używając określonych materiałów w określony sposób, "czerpią" sami z siebie, z własnego wnętrza, a nie z zapożyczonych szablonów i wzorców sztuki klasycznej czy współczesnej". Pierwszy duży pokaz prac artystów naiwnych w Polsce miał miejsce w Zachęcie w 1965 roku; dziś twórczość ta istnieje na obrzeżach oficjalnego nurtu, z drugiej zaś strony zwiększa się grono jej kolekcjonerów.

- Świat osób niepełnosprawnych jest zupełnie inny i ludzie z zewnątrz raczej nie mają do niego dostępu - mówi gość Czwórki. - Tymczasem akty twórcze manifestujące się w malarstwie, muzyce czy poezji pozwalają nam po trosze wejrzeć we wnętrze artystów niepełnosprawnych.

O tym czym jest "art brut" w "Kontrkulturze" opowiadał Andrzej Suchcicki, a Justyna Sobczyk z Teatru 21 zapraszała do Instytutu Teatralnego w Warszawie na spektakl "... I my wszyscy. Odcinek 0".

Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA
Czytaj także

"Mój muzodram. Moja Nina"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 20:50
Teksty Niny Simon w tłumaczeniu Katarzyny Groniec i wykonaniu Moniki Mariotti składają się na niezwykły spektakl "Moja Nina" będący hołdem dla obdarzonej nieprzeciętnym głosem amerykańskiej artystki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film o uczuciu, które dotyka każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 18:30
- Nie potrafię pisać, wolę kręcić filmy - deklaruje Sławomir Fabicki i po sześciu latach przerwy powraca do kina z nowym obrazem. Główne role w "Miłości" grają Julia Kijowska i Marcin Dorociński, a premiera odbędzie się 15 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartek Topa znów biegnie na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 09:50
- Autyzm to nie choroba, lecz zaburzenie rozwojowe. Nie da się go wyleczyć, ale wczesna diagnoza umożliwia łagodzenie skutków - mówi Łukasz Kościuczuk i, z aktorem Bartkiem Topą, zachęca do wspierania Fundacji Synapsis oraz akcji "Biegiem na pomoc".
rozwiń zwiń