POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Jan Paweł II - poeta mało znany

Czwórka
Paulina Jakubowska 13.10.2013
Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1995 roku.
Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1995 roku. , foto: PAP/Paweł Kopczyński

- Jan Paweł II to najbardziej znany Polak, najmniej znany poeta - mówi Michał Nalewski, krytyk literacki. - Dyskutować o tej poezji nie bardzo chcemy, krytykować nie potrafimy. Jednak na pewno warto czytać te wiersze.

Krytyk literacki, Michał Nalewski uważa, że twórczość Jana Pawła II jest szalenie ciekawym zjawiskiem literackim, niestety mało znanym.
- To nie są łatwe wiersze. Dziś, jeśli ktoś spróbuje powiedzieć, że poezja Jana Pawła II nie jest wielka, to zostanie zakrzyczany - uważa gość "Kontrkultury". - Próbowano dyskutować o tej twórczości, jednak były to dyskusje bardzo zaściankowe. 
Michał Nalewski zauważa, że w latach 90. odnaleziono tomik poezji Karola Wojtyły z 1939 roku, który, po wydaniu, reklamowany był jako wczesna poezja Jana Pawła II. A to właśnie Karol Wojtyła, jako młody chłopak tworzył, interesował się literaturą. Gdy został papieżem uważał, że ma tak poważne obowiązki, że nie może kontynuować swojej kariery literackiej. Do pisania powrócił dopiero pod koniec swego życia.
- Jako młody chłopak Karol Wojtyła wybierał między teatrem, powołaniem duchowym, a poezją - mówi gość Czwórki. - Jego przyjaciel, Marek Skwarnicki, wspomina, że Karol Wojtyła w poezji mówi to, czego nie potrafiłby powiedzieć w kazaniu czy encyklice - wyjaśnia.

XIII Dzień Papieski: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Swoje wiersze Karol Wojtyła podpisywał też pseudonimem: Andrzej Jawień. Krytyk literacki zachęca, by z tej poezji "ściągnąć koloratkę i piuskę papieską", i spróbować ją przeczytać. - Okazuje się, że ta poezja sama się broni - mówi Michał Nalewski. - To trudne wiersze, które można też czytać bez tła religijnego. To jest poezja zadająca podstawowe pytania: kim jesteśmy, skąd pochodzimy, dokąd idziemy, jakie są możliwości naszego poznania. Dodatkowo te wiersze bronią się też pod względem estetycznym - wyjaśnia.
Michał Nalewski zachęca do czytania poezji Karola Wojtyły, Jana Pawła II, Papieża Polak.

Beatyfikacja Jana Pawła II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

13 października obchodzony jest XIII Dzień Papieski. Polskie Radio objęło to wydarzenie swoim patronatem.

(pj)

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!