Czwórka

Jan Paweł II - poeta mało znany

13.10.2013 13:14
- Jan Paweł II to najbardziej znany Polak, najmniej znany poeta - mówi Michał Nalewski, krytyk literacki. - Dyskutować o tej poezji nie bardzo chcemy, krytykować nie potrafimy. Jednak na pewno warto czytać te wiersze.
Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1995 roku.
Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1995 roku. Foto: PAP/Paweł Kopczyński
Posłuchaj
09'57 Michał Nalewski, krytyk literacki opowiada o poezji Jana Pawła II (Czwórka/Kontrkultura)
więcej

Krytyk literacki, Michał Nalewski uważa, że twórczość Jana Pawła II jest szalenie ciekawym zjawiskiem literackim, niestety mało znanym.
- To nie są łatwe wiersze. Dziś, jeśli ktoś spróbuje powiedzieć, że poezja Jana Pawła II nie jest wielka, to zostanie zakrzyczany - uważa gość "Kontrkultury". - Próbowano dyskutować o tej twórczości, jednak były to dyskusje bardzo zaściankowe. 
Michał Nalewski zauważa, że w latach 90. odnaleziono tomik poezji Karola Wojtyły z 1939 roku, który, po wydaniu, reklamowany był jako wczesna poezja Jana Pawła II. A to właśnie Karol Wojtyła, jako młody chłopak tworzył, interesował się literaturą. Gdy został papieżem uważał, że ma tak poważne obowiązki, że nie może kontynuować swojej kariery literackiej. Do pisania powrócił dopiero pod koniec swego życia.
- Jako młody chłopak Karol Wojtyła wybierał między teatrem, powołaniem duchowym, a poezją - mówi gość Czwórki. - Jego przyjaciel, Marek Skwarnicki, wspomina, że Karol Wojtyła w poezji mówi to, czego nie potrafiłby powiedzieć w kazaniu czy encyklice - wyjaśnia.

XIII Dzień Papieski: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Swoje wiersze Karol Wojtyła podpisywał też pseudonimem: Andrzej Jawień. Krytyk literacki zachęca, by z tej poezji "ściągnąć koloratkę i piuskę papieską", i spróbować ją przeczytać. - Okazuje się, że ta poezja sama się broni - mówi Michał Nalewski. - To trudne wiersze, które można też czytać bez tła religijnego. To jest poezja zadająca podstawowe pytania: kim jesteśmy, skąd pochodzimy, dokąd idziemy, jakie są możliwości naszego poznania. Dodatkowo te wiersze bronią się też pod względem estetycznym - wyjaśnia.
Michał Nalewski zachęca do czytania poezji Karola Wojtyły, Jana Pawła II, Papieża Polak.

Beatyfikacja Jana Pawła II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

13 października obchodzony jest XIII Dzień Papieski. Polskie Radio objęło to wydarzenie swoim patronatem.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prowokacja, kontrowersje i szok - na co może sobie pozwolić artysta?

Obóz koncentracyjny z klocków Lego, zabawa w berka w Oświęciumiu, darcie Biblii na scenie, epatowanie chorobą i kalectwem – to tylko nieliczne przykłady z bardzo długiej listy artystycznych prowokacji, na które pozwalali sobie współcześni polscy artyści.
Posłuchaj
04'32 Czy sztuka to... sztuka prowokacji? - materiał Dominika Olędzkiego
01'53 Co o sztuce współczesnej sądzą słuchacze Czwórki - sonda
20'00 Rozmowa z Andrzejem Pałysem
więcej

Wielu artystów na prowokacji zbudowało swoje kariery. Andrzej Pałys, historyk sztuki, nie zgadza się z tezą, że przekraczanie granic w sztuce to forma zabiegania o rozgłos, a wręcz przeciwnie - kontrowersje, które budzi, powinny skłaniać nas do refleksji.

- Sztuka w swojej pierwotnej definicji opiera się na pewnym występku przeciwko ustalonemu porządkowi – tłumaczy gość Czwórki. - Idąc do galerii spodziewamy się czegoś wyjątkowego, "kopa". Muzea ze sztuką dawną mają dziś dużo mniejszą frekwencję niż galerie sztuki współczesnej.

Zdaniem Iwa Zmyślonego z Dwutygodnika, przekraczanie granic w sztuce było obecne od zawsze i bez tego obyć się nie można. – Nawet, jeśli spojrzymy na wielką, tradycyjną sztukę, tam również znajdziemy elementy, którymi artyści dawniej szokowali – mówi ekspert. – My zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić dzięki muzeom i leksykonom, ale potencjał wywrotowy pozostał.

Niektórzy są jednak zdania, że istnieją, nawet w sztuce, granice, których przekroczyć nie wolno. – Samo postawienie pytania, czy zagłodzenie psa na śmierć może mieć jakikolwiek związek ze sztuką świadczy już o tym, że coś z nami jest nie tak – napisała do Czwórki jedna z oburzonych słuchaczek.

Dziś z wystawą w stołecznej CSW powraca Mauriccio Cattelan, który 12 lat temu przedstawił pomnik papieża Jana Pawła II, przygniecionego meteorytem, co wywołało skandal. Na ile pęd za sztuką usprawiedliwia przekraczanie granic dobrego smaku? Co wspólnego ze sztuką ma obieranie ziemniaków na środku galerii i.. czy zwykli zjadacze chleba są w stanie jeszcze zrozumieć, na czym polega sztuka współczesna? Posłuchaj opinii słuchaczy Czwórki, materiału reporterskiego Dominika Olędzkiego i nagrania rozmowy z Andrzejem Pałysem, gościem audycji "4 do 4".
(kd)

Czytaj także

"Jan Paweł II to niedościgniony mistrz dialogu"

12.10.2013 14:40
- Dialog jest elementem spotkania między ludźmi, tak to widział Jan Paweł II. On nie tylko słowem, ale jeszcze przykładem swojego życia pokazał, co to jest dialog - mówi ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Jan Paweł II to niedościgniony mistrz dialogu
Foto: źr. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
Posłuchaj
14'14 Ks. Dariusz Kowalczyk i Paweł Żulewski opowiadają o XIII Dniu Papieskim i przesłaniu Jana Pawła II (Czwórka/W dobrych zawodach)
więcej

13 października uroczyście obchodzony jest Dzień Papieski. Tym razem myślą przewodnią tego wydarzenia jest "Jan Paweł II - Papież Dialogu". Ten uroczysty dzień zbiega się z 35. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, która przypada 16 października. Jak co roku z okazji Dnia Papieskiego przygotowano uroczyste msze święte, nabożeństwa, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe. W tym roku najważniejszy jednak jest dialog, wyzwanie, które powinniśmy podejmować każdego dnia.

- Dialog, jak widział go Jan Paweł II, to spotkanie na gruncie ludzkiego doświadczenia, kiedy przynajmniej dwie osoby siadają do wspólnego stołu i patrząc sobie w oczy pytają najpierw: jak się czujesz i co u ciebie słychać, żeby potem przejść do rozmów i wymiany poglądów, które mogą być trudne - wyjaśnia gość Czwórki, ks. Dariusz Kowalczyk. - Te osoby znają swoją ludzką godność. Papież przekazywał jeszcze jedna ważna informację, że dialog jest kwestią bardziej serca niż intelektu. Musi nastąpić poruszenie serc, wyzwolenie ludzkiego doświadczenia - dodaje.
Jan Paweł II potrafił spotkać się z każdym człowiekiem, od zwykłego analfabety, po koronowane głowy czy profesorów. To on zainicjował spotkania w Asyżu z wyznawcami większości religii świata, to on umiał się też spotkać ze swoim niedoszłym zabójcą.

- Dla mnie, jako młodego człowieka, papież był niedoścignionym mistrzem dialogu - mówi Paweł Żulewski, stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - My, młodzi ludzie, często nie potrafimy rozmawiać, nie interesuje nas, co ktoś inny ma nam do powiedzenia. Jan Paweł II mówi nie tędy droga. On pokazał nam, jak mamy rozmawiać, powinniśmy z tego przykładu czerpać jak najwięcej - zachęca.
Dziś (12 października) wieczorem zostanie wręczona nagroda Totus, jak wyjaśnia gość Czwórki, to najbardziej prestiżowa nagroda kościoła w Polsce, wręczana w imieniu Jana Pawła II. Co roku wyróżnienie trafia w ręce osób lub środowisk, które inspirują się nauczaniem papieża Polak, pokazują godność człowieka i to oblicze świata i Kościoła, które jest najistotniejsze.

Polskie Radio objęło XIII Dzień Papieski swoim patronatem.

Zapraszamy również do serwisu specjalnego Polskiego Radia o Janie Pawle II.

(pj)

Czytaj także

"Trzeba podjąć dziedzictwo Jana Pawła II, nie tylko wspominać". XIII Dzień Papieski

13.10.2013 11:51
Trzeba wychodzić z ciasnych horyzontów ludzkich uprzedzeń i podejmować dialog z drugim człowiekiem, niezależnie od jego pochodzenia i przekonań - podkreślał sekretarz episkopatu biskup Wojciech Polak.
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Konkatedra św. Jakuba Starszego Apostoła, spotkanie Ojca Świętego z grupą świeckich działaczy katolickich (1991 rok)
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Konkatedra św. Jakuba Starszego Apostoła, spotkanie Ojca Świętego z grupą świeckich działaczy katolickich (1991 rok)Foto: PAP/Wojciech Kryński
Posłuchaj
00'26 Bp Wojciech Polak powtarza pytanie Jana Pawła II: "czy człowiek staje się lepszy" (źr. IAR)
00'16 Bp Wojciech Polak: chcemy nie tylko wspominać Jana Pawła II, ale podjąć pozostawione nam w darze wielkie dziedzictwo (źr. IAR)
więcej

 

Biskup Wojciech Polak wygłosił kazanie podczas niedzielnej mszy św. w warszawskiej bazylice Św. Krzyża, inaugurującej XIII Dzień Papieski, obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu”.

Biskup Polak powiedział, że przyszłoroczna kanonizacja Jana Pawła II skłania do tego, by nie tylko wspominać papieża z Polski, ale "jeszcze raz podjąć pozostawione nam w darze to wielkie, zobowiązujące papieskie dziedzictwo". Sekretarz episkopatu, nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego, zachęcał także do przełamywania niechęci do ludzi o odmiennych poglądach, codziennego spotkania z drugim człowiekiem, do dialogu i rozmowy oraz "prawdziwego wychodzenia sobie wzajemnie naprzeciw".

"Trzeba burzyć mur, który przebiega przez ludzkie serca"

- Trzeba wychodzić z naszych ludzkich ciasnych nieraz horyzontów, może uprzedzeń, przyzwyczajeń, nawyków. Trzeba przekraczać próg i burzyć - jak to pięknie powiedział w Gnieźnie bł. Jan Paweł II - burzyć mur, mur, który przebiega przez ludzkie serca. Mówił: to mur zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym pochodzeniu, kolorze skóry, przekonaniach religijnych, z egoizmu politycznego, czy gospodarczego oraz z osłabienia wrażliwości na życie człowieka, każdego człowieka, na wartość i godność ludzkiego życia - podkreślił bp Polak.

- Nawet niewątpliwe osiągnięcia na polu gospodarczym, politycznym i społecznym nie przesłaniają istnienia tego muru, którego cień kładzie się na całej Europie - tłumaczył wtedy (Jan Paweł II). Myślę, że w pewnym sensie ten cień kładzie się również na Polsce. Prawdziwy dialog rozpoczyna się od spotkania ludzkich serc, wolnych, otwartych na prawdę - dodał sekretarz episkopatu.

Bp Polak przypomniał także pytania, które w jednym z przemówień stawiał Jan Paweł II: "czy człowiek, jako człowiek, wspierany przez cały postęp, staje się lepszy? Czy okazuje się w swoim postępowaniu bardziej dojrzały duchowo, bardziej świadomy swojej własnej godności, bardziej odpowiedzialny, bardziej otwarty na innych - zwłaszcza najsłabszych i najbardziej potrzebujących, wreszcie - bardziej gotów pomagać wszystkim?". Sekretarz episkopatu podkreślił, że pytania te są nadal aktualne.

XIII Dzień Papieski: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Zbiórka pieniędzy na stypendia dla młodzieży

Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę w całej Polsce. Jego głównym celem jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich wsi i małych miast. Kwestę przeprowadzi ponad 100 tys. wolontariuszy. Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Beatyfikacja Jana Pawła II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

O godz. 15 na placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert, a o godz. 16.30 apel modlitewny Warszawy w łączności z papieżem Franciszkiem.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zwrócił się z apelem do wiernych w całej Polsce, by wsparli fundusz stypendialny fundacji, finansującej kształcenie 2,5 tys. młodych ludzi. Fundusz stypendialny można wesprzeć, wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250.

16 października - dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - został ustanowiony świętem przez Sejm w lipcu 2005 roku w hołdzie papieżowi. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru.

PAP/agkm

Dzieło
Dzieło Nowego Tysiąclecia