Tajemnica sprzed wieków. Gdzie jest Święty Graal?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 11:00
- Indiana Jones znalazł go w Jordanii, ale to nie był Święty Graal - twierdzą autorzy książki "Tajemnica Graala". Dziennikarz Grzegorz Górny oraz fotograf Janusz Rosikoń postanowili wyruszyć tropem najbardziej poszukiwanego przedmiotu w dziejach świata i przedstawić własną wersję wydarzeń.
Audio
  • Dziennikarz Grzegorz Górny oraz fotograf Janusz Rosikoń opowiadają o swojej podróży w poszukiwaniu Świętego Graala - część 1 (Czwórka/Nocne cz@ty)
  • Dziennikarz Grzegorz Górny oraz fotograf Janusz Rosikoń opowiadają o swojej podróży w poszukiwaniu Świętego Graala - część 2 (Czwórka/Nocne cz@ty)
Tajemnica sprzed wieków. Gdzie jest Święty Graal?
Foto: Glow Images/East News

Święty Graal to kielich, którego miał użyć Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. W średniowieczu starali się go odnaleźć rycerze Okrągłego Stołu, poddani króla Artura, współcześnie robił to Harrison Ford w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata".

- Indiana Jones odnalazł Świętego Graala w mieście Petra. Tymczasem nie ma żadnych przekazów historycznych na temat tego, że miałby się on właśnie tam znajdować - tłumaczy Grzegorz Górny. - Drugą nieścisłością był fakt, że kielich miał być drewniany. To jest niemożliwe dlatego, że kielich ten był używany do żydowskiej liturgii paschalnej i ściśle określone przepisy mówiły z jakich materiałów powinien być wykonany. Drewno akurat było materiałem nieczystym, w związku z czym nie mogło zostać wykorzystane do zrobienia tego naczynia. Do wieczerzy pasachalnej najczęściej używano kielichów kamiennych albo metalowych. Więc to, co znalazł Indiana Jones, to nie był Święty Graal.

Święty
Święty Graal w Walencji

W poszukiwaniu Świętego Kielicha autorzy odbyli podróż od Jerozolimy przez Włochy, Francję, Anglię i Hiszpanię. Odwiedzali nie tylko miejsca, gdzie w różnych czasach miał być ukryty Graal, ale także studiowali historyczne, literackie i naukowe materiały. Spotykali się z badaczami i strażnikami świętych miejsc, którzy mogli im udzielić obszernych, a jednocześnie wiarygodnych informacji.

- W wyniku śledztwa doszliśmy do wniosku, że poszukiwana relikwia to kielich przechowywany w katedrze w Walencji - mówią goście Czwórki. - Gdy zaczynaliśmy pracę na tą książką, myśleliśmy, że będzie ona dotyczyć konwencji literackch, artystycznych wariacji i mitotwórczej wyobraźni. W miarę poszukiwań odkrywaliśmy jednak, że jest to problem badawczy także dla ludzi nauki, a pod warstwą baśni i legend kryją się prawdziwe dzieje autentycznego przedmiotu.
kul/ac/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA religia
Czytaj także

Emila Komarnicka: zawodu uczę się obserwując świat

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 19:00
- Kiedy podejmowałam decyzję, że zostanę aktorką, nie miałam pojęcia o tym, jaki ten zawód jest naprawdę - mówi Emilia Komarnicka. - Z jednej strony pojawia się morze różnych możliwości. Z drugiej zdarza się, że kręcisz się wokół własnego ogona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Głowacki: staram się dotykać sceny z każdej strony

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 11:30
Piotr Głowacki to, zdaniem krytyków, jeden z najlepiej rozwijających się aktorów młodego pokolenia. Choć ma dopiero 34 lata, zgromadził już wiele prestiżowych nagród. W tym roku uhonorowany został nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego, a od niedawna roku jest również wiceprezesem Związku Artystów Scen Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc według Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 14:00
Oskar Kolberg był pionierem polskiej etnologii i autorem jednego z największych w skali światowej dzieła, opisującego kulturę jednego narodu. - To postać niezwykła, barwna i bardzo inspirująca. Choć cały czas mało znana - mówi pomysłodawczyni projektu "SuperKolberg". - Dlatego postanowiliśmy to zmienić.
rozwiń zwiń