Międzynarodowy Dzień Przytulania 2015. Przytul się, to zdrowe!

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 08:00
- Przytulanie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, nie tylko psychicznego - przekonuje Justyna Szczygłowska, psycholog.
Audio
  • Czy i dlaczego warto się przytulać? - mówią Justyna Szczygłowska, a także Paulina Raniecka i Tomasz Drzewiecki, licealiści (czwórka/Się mówi)
  • Czy przytulanie w miejscach publicznych powinno być zakazane? - sonda (Czwórka/Się mówi)
Międzynarodowy Dzień Przytulania 2015. Nawet w pracy warto go świętować
Międzynarodowy Dzień Przytulania 2015. Nawet w pracy warto go świętowaćFoto: Glow Images/East News

Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzony jest w różnych terminach w wielu krajach na całym świecie, m.in. w USA, Australii, Niemczech czy Austrii. W Polsce świętujemy 31 stycznia. Ta wyjątkowo przyjemna tradycja zapoczątkowana została w latach 80. w Stanach Zjednoczonych przez Kevina Zaborneya and Adama Olisa, którzy uznali, że Amerykanie niepotrzebnie wstydzą się okazywać uczucia publicznie.

Okazuje się, że Polakom wcale publiczne okazywanie uczuć nie przeszkadza. - Miłość jest piękna, przytulanie się w autobusach i na ulicach nie powinno więc być zabronione! - przekonywali słuchacze w sondzie Czwórki. I choć nie wszyscy się z tym zgadzają okazuje się jednak, że przytulać się po prostu warto, bo to samo zdrowie. - Z punktu widzenia fizjologii dotyk jest ważny. Wpływa doskonale na rozwój układu nerwowego, fizyczna bliskość powoduje, że obniża się ciśnienie krwi, uspokaja się rytm serca, wydzielają się endorfiny, dopamina - mówi Justyna Szczygłowska psycholog.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Justyna Szczugłowska, psycholog
Data emisji: 29.01.2015
Godzina emisji: 14.00

Czytaj także

Od nadmiaru bodźców, przez izolację, do schizofrenii. Jak nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 17:48
W środkach komunikacji miejskiej i na ulicach można codziennie spotkać tysiące osób ze słuchawkami na głowie, pogrążonych we własnych myślach. Czy to forma odcięcia od szarej rzeczywistości, potrzeba izolacji, prawdziwa pasja do muzyki, czy coś jeszcze innego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychoterapia przez internet? "Klikanie jest łatwiejsze niż rozmowa"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 18:00
- Z moich doświadczeń wynika, że to równie skuteczna forma psychoterapii, jak sięganie po porady w tradycyjnych gabinetach - przekonuje Ilona Olczak, psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowe odżywianie może stać się niebezpieczną obsesją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 09:00
- Bulimia i anoreksja to wierzchołek góry lodowej - mówił Cezary Orzechowski, psychiatra. Zaburzenia odżywiania łączy jedno, poczucie, że jedzenie to przykra konieczność.
rozwiń zwiń