Czwórka

Krwisty księżyc i spadające gwiazdy już niebawem!

05.12.2011 19:55
Gościem Czwórki jest Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Zdradza nam, co ciekawego będziemy mogli zobaczyć na grudniowym niebie i kiedy szukać pierwszej wigilijnej gwiazdki.

- Grudzień ma dobre strony – mówi w Czwórce Karol Wójcicki. – Dużo jest ciemności, mamy najkrótszy dzień w roku – 22 grudnia. Plusem 22 XII jest choćby to, że każdy kolejny dzień jest dłuższy.

Grudniowe ciemności przydadzą się wszystkim fanom obserwacji astronomicznych. A będzie się działo! Pierwszą atrakcją będzie ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca. – Zobaczymy je już 10 XII. Księżyc wzejdzie o g. 15:30 i będzie już wtedy całkowicie zaćmiony. Efekt będzie bardzo fajny, ponieważ zarówno podczas zaćmienia, jak i wschodu, Księżyc jest bardzo czerwony. Jak dodamy czerwony do czerwonego, otrzymamy bardzo czerwony. Warto skusić się na taki widok – opowiada Wójcicki.

Księżyc to nie jedyny z wyjątkowych obiektów. Na niebie pojawią się także Geminidy i Ursydy. – To dwa roje metorów. Ursydy są raczej mało zauważalne, ale Geminidy są jednym z trzech najbardziej aktywnych rojów, zaraz po Perseidach i Leonidach. Ich maksimum przypada na 14 XII – zapowiada  Wójcicki. Tej nocy będzie można zobaczyć do 100 spadających gwiazd na godzinę. – Warto ciepło się ubrać, bo noce są teraz bardzo zimne – przypomina gość Czwórki.

Jaki obiekt będzie pierwszą gwiazdką w wigilijny wieczór? - Gwiazdami będą Capella z gwiazdozbioru Woźnicy lub Wega. Ale mogą być pomylone z jasnym Jowiszem – mówi Wójcicki. Więcej o obserwacjach nieba w grudniu dowiedzieć się można słuchając całej audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: Centrum Nauki Kopernik księżyc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaćmienie Księżyca i spadające meteory

30.11.2011 15:07
Grudzień obfituje w dużą ilość ciekawych zjawisk astronomicznych. Między innymi zobaczymy dwa ciekawe roje meteorów: Geminidy i Ursydy, a także całkowite zaćmienie Księżyca.
rozwiń zwiń