POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Krwisty księżyc i spadające gwiazdy już niebawem!

Czwórka
Przemysław Goławski 05.12.2011
Geminidy
Geminidy, foto: fot. Jimmy Westlake, NASA

Gościem Czwórki jest Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Zdradza nam, co ciekawego będziemy mogli zobaczyć na grudniowym niebie i kiedy szukać pierwszej wigilijnej gwiazdki.

- Grudzień ma dobre strony – mówi w Czwórce Karol Wójcicki. – Dużo jest ciemności, mamy najkrótszy dzień w roku – 22 grudnia. Plusem 22 XII jest choćby to, że każdy kolejny dzień jest dłuższy.

Grudniowe ciemności przydadzą się wszystkim fanom obserwacji astronomicznych. A będzie się działo! Pierwszą atrakcją będzie ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca. – Zobaczymy je już 10 XII. Księżyc wzejdzie o g. 15:30 i będzie już wtedy całkowicie zaćmiony. Efekt będzie bardzo fajny, ponieważ zarówno podczas zaćmienia, jak i wschodu, Księżyc jest bardzo czerwony. Jak dodamy czerwony do czerwonego, otrzymamy bardzo czerwony. Warto skusić się na taki widok – opowiada Wójcicki.

Księżyc to nie jedyny z wyjątkowych obiektów. Na niebie pojawią się także Geminidy i Ursydy. – To dwa roje metorów. Ursydy są raczej mało zauważalne, ale Geminidy są jednym z trzech najbardziej aktywnych rojów, zaraz po Perseidach i Leonidach. Ich maksimum przypada na 14 XII – zapowiada Wójcicki. Tej nocy będzie można zobaczyć do 100 spadających gwiazd na godzinę. – Warto ciepło się ubrać, bo noce są teraz bardzo zimne – przypomina gość Czwórki.

Jaki obiekt będzie pierwszą gwiazdką w wigilijny wieczór? - Gwiazdami będą Capella z gwiazdozbioru Woźnicy lub Wega. Ale mogą być pomylone z jasnym Jowiszem – mówi Wójcicki. Więcej o obserwacjach nieba w grudniu dowiedzieć się można słuchając całej audycji.

pg

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!