POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Alergiku, uważaj na śladowe ilości orzechów

Czwórka
Paulina Jakubowska 30.01.2013
Alergiku, uważaj na śladowe ilości orzechów
foto: sxc.hu

Dla własnego i alergików bezpieczeństwa, producenci czekolady na jej opakowanich umieszczają informacje, że może zawierać śladowe ilości orzechów

Firmy produkujące żywność zapisem "może zawierać śladowe ilości orzechów" umieszczony na opakowaniu produktu chcą się ubezpieczyć przed ewentualnymi konsekwencjami.

- Pamiętajmy, że produkcja np. czekolady mlecznej, która z założenia nie zawiera orzechów nie przebiega w fabryce, w której tylko i wyłącznie produkuje się taką czekoladę - mówi dietetyk Magdalena Krzyżanowska. - W tym samym miejscu produkuje się np. czekoladę z orzechami. W związku z tym, śladowe ilości tych właśnie orzechów, które są silnymi alergenami, mogą się dostać do jakiejś czekolady mlecznej. Konsument powinien zostać poinformowany o takiej sytuacji - dodaje.

Orzech tak jak cytrusy, soja, mleko czy pszenica są silnymi alergenami. Spożyte przez osoby uczulone mogą spowodować silną reakcję organizmu - to kolejny powód by czytać etykietki produktów, które jemy - posłuchaj załączonego materiału z cyklu "Spytaj redaktora" z audycji Patryka Kuniszewicza "W cztery oczy".
(pj)

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!