Młodzi na rynku pracy. Jak ułatwić im start?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 15:21
- Pokolenie powojennego wyżu demograficznego właśnie przechodzi na emeryturę. Ludzi do pracy zaczyna brakować, bo nie ma kto ich zastąpić - przekonywali goście Czwórki z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.
Audio
  • jak pomóc młodym na rynku pracy? Rozmowa z Włodzimierzem Dolą i Karolem Leszczyńskim (Bążur/Czwórka)
Czy Bundestag przyjmie ustawę o równości płac?
Czy Bundestag przyjmie ustawę o równości płac?Foto: Glow Images/East News

- Osoby, które skończyły zawodówki, mają doświadczenie w określonych profesjach. Natomiast ci, którzy poszli na studia często dopiero po nich zaczynają rozglądać się za pracą i podejmują zatrudnienie poniżej swoich kwalifikacji. Różnica w zarobkach między tymi grupami może wynosić nawet kilka tysięcy złotych - przekonywał Karol Leszczyński, zaś, jak kontrował prezes FIM Włodzimierz Dola, studia poszerzają horyzonty i dają więcej możliwości zawodowe swoim absolwentom niż zawodówki.

W programie goście Piotra Galusa dyskutowali o współczenym rynku pracy, o tym czy większe znaczenie ma dyplom uczelni czy doświadczenie zdobyte choćby w studenckich organizacjach. Rozmawiali także o roli biur karier i o badaniu "Start na rynku pracy", którego wyniki mają pomóc zrozumieć pracodawcom sytuację współczesnych żaków, a samym absolwentom uczelni - w znalezieniu zatrudnienia.

***

Tytuł audycji: "BąŻur"

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Karol Leszczyński (Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, kierownik projektu "Start na rynku pracy"), Włodzimierz Dola (prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych)

Data emisji: 20.09.2016

Godzina emisji: 8.10

kd

Czytaj także

Jak zwiększyć swoje szanse na dobrą pracę?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 18:30
Młodzi ludzie często narzekają, że nie mogą znaleźć pracy w zawodzie. Mamy jednak dobrą wiadomość - znalezienie posady jest możliwe, trzeba się tylko postarać!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brak rozwoju, brak podwyżki - czas zmienić pracę

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 16:08
Zmiana pracy to duże wyzwanie dla wielu pracowników. Konstancja Zyzik jasno wskazuje symptomy, które świadczą, że już przyszedł na to czas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martwe kierunki studiów. Czego nie studiować?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 18:48
Jak wynika z badań Instytutu Sokratesa do 2020 roku liczba żaków na polskich uczelniach może spaść nawet o 800 tys. w porównaniu z rokiem 2012. Przewiduje się również zamykanie poszczególnych kierunków studiów i uczelni, także tych państwowych.
rozwiń zwiń