Grzyby, pasożyty - oto, co żyje w twoim ciele

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 14:49
- Jesteśmy świetnym mieszkaniem dla wszelkiego typu grzybów, pasożytów i bakterii. Żyją m.in. na naszej skórze, w przewodzie pokarmowym i drzewie oskrzelowym - mówiła dr Katarzyna Bukol-Krawczyk.
Audio
  • Jakie mikroorganizmuy mieszkają w ludzkim ciele? (Stacja Nauka/Czwórka)
E. coli jeden z podstawowych gatunków bakterii wchodzących w skład flory jelitowej
E. coli jeden z podstawowych gatunków bakterii wchodzących w skład flory jelitowejFoto: Wikimedia.commons/Eric Erbe

W ludzkim ciele żyje ok. 30 gatunków grzybów. Są to mikroskopijne pleśnie, które obrastają nas w postaci miniaturowych włókien. Choć brzmi to groźnie - są dla nas bezpieczne, a nasze organizmy stanowią dla nich doskonałe środowisko.

- To nie zawsze są patogeny chorobotwórcze, często to tzw. flora komensalna, czyli nasi "współmieszkańcy" - mówiła dr Bukol-Krawczyk i wymieniała, że w naszym przewodzie pokarmowym "spotkać" można np. drożdżaki. - Nie może być ich jednak zbyt dużo w stosunku do sił obronnych organizmu. Jeśli tak się stanie, mogą wywoływać choroby - tłumaczyła ekspertka.

Jakie jeszcze "żyjątka" możemy znaleźć w swoich organizmach i w jaki sposób sami... zachęcamy grzyby do zagnieżdżenia się w naszych ciałach? Jak pozbyć się nadmiernej ilości takich niechcianych gości i co robić, by już nie powracali? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału ze "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 12.45

kd/jsz

Czytaj także

Yersinia. Bakteria, która wcale cię nie lubi

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 10:00
Większość bakterii żyjących w naszych organizmach jest pożyteczna. Yersinia należy jednak do negatywnych bohaterów w ludzkim ciele - wywołuje jersiniozę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sen i ruch to zdrowie dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 14:13
- Bieg czy marsz pomagają zwalczać depresję - mówi Mateusz Kosecki, biolog. - Choć warto wiedzieć, że nie każda forma ruchu ma tu skuteczne działanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski kawior, koraliki z czarnym oczkiem - zrób z nich tort i obiad

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 13:17
- Kasza może być zrobiona z każdego zboża, które rośnie na naszej planecie - mówi Maja Sobczak, autorka bloga "Qmam kaszę". - Każda z nich może mieć różne kolory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Basen pod lupą. Chlor, grzyby i bakterie?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 14:20
- Woda w basenach nie musi być, ale bywa siedliskiem niebezpiecznych patogenów m.in. dla układu moczowo-płciowego - mówiła w rozmowie z Czwórką Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
rozwiń zwiń