Ksenofobiczne nastroje na Wyspach. Skąd się biorą?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 17:43
Obecnie Polacy są jedną z najliczniejszych grup etniczno-narodowych w Wielkiej Brytanii - według oficjalnych danych jest to nawet 835 tysięcy osób. Czy ostatnie napaści na polskich imigrantów, m.in. w Harlow i Leeds, są "papierkiem lakmusowym problemów, które trapią Zjednoczone Królestwo"?
Audio
  • Czy należy się obawiać ksenofobicznych nastrojów wśród Brytyjczyków? (Czat Czwórki/Czwórka)
Niechęć wobec imigrantów jest jednym z głównych problemów, który zawisł nad Wielką Brytanią, w perspektywie opuszczenia Unii Europejskiej
Niechęć wobec imigrantów jest jednym z głównych problemów, który zawisł nad Wielką Brytanią, w perspektywie opuszczenia Unii EuropejskiejFoto: pixabay/Gic

- Jest to kontynuacja pewnego trendu. Zjednoczone Królestwo cierpi na pobrexitową chorobę - "bez imigrantów będzie nam lepiej". Są to bardzo prymitywne, ale też niestety bardzo chwytliwe argumenty - tłumaczy dr Sławomir Klimkiewicz z Collegium Civitas. Z czego wynika ta frustracja? - Społeczeństwo brytyjskie jest ustrukturowane klasowo. Wyobrażenia o Wielkiej Brytanii są tworzone na podstawie życia klas wyższych, jednak mają się one nijak do klasy robotniczej. To właśnie ona poniosła realne koszty, także psychologiczne, imigracji - dodaje dr Przemysław Biskup z Grupy Badawczej Britannia Uniwersytetu Warszawskiego.

Do niedawna Wielka Brytania słynęła ze swojej polityki integracyjnej i multikulturalnej, która miała być swoistym wentylem dla frustracji i agresji na tle narodowościowym. Czy ostatnie antyimigranckie nastroje, skierowane także przeciwko Polakom, są dowodem na brak skuteczności tej strategii? A może ich głównym katalizatorem było ostatnie referendum i widmo Brexitu? Co wyróżnia Polaków od innych mniejszości na Wyspach i co należałoby zrobić, abyśmy nie stracili tam poczucia bezpeczeństwa? O tym, między innymi, dyskutowali zaproszeni przez Czwórkę goście.

Ponadto w audycji sprawdzaliśmy, co w ostatnich miesiącach zmieniło się w życiu Polaków w Wielkiej Brytanii, a także zastanawialiśmy się czy Polacy zaczną ją masowo opuszczać.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi:  Piotr Firan

Materiał: Anna Hardej

Goście: dr Sławomir Klimkiewicz, dr Przemysław Biskup 

Data emisji: 22.09.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/bch

Czytaj także

Życie po Brexicie. Polacy wrócą do ojczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 16:55
Jak szacuje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, po Brexicie ok. 400 tys. osób z Polski może nie kwalifikować się do prawa stałego pobytu w Wielkiej Brytanii. Czy te osoby wrócą do kraju?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co po Brexicie? Studia na Wyspach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 16:28
Po referendum brexitowym w Wielkiej Brytanii wielu Polaków, nie tylko tam pracujących, ale także studiujących, jest niepewnych swojej przyszłości.
rozwiń zwiń