Handel ludźmi. "To dzieje się także w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 16:36
W XXI w. handel ludźmi jest drugim co do wielkości - po handlu narkotykami - nielegalnym biznesem na świecie. Polska nie tylko jest krajem "przerzutowym". Plasuje się także na piątym miejscu pod względem wykorzystania jego obywateli w Europie Zachodniej - wynika z raportu MSWiA.
Audio
  • Na czym polega handel ludźmi, jak mu przeciwdziałać i jak pomagać ofiarom tego procederu? (Czat Czwórki)
Jeśli już decydujemy się podjąć pracę, warto sprawdzić wiarygodność umowy, którą podpiszemy, wyjeżdżając zostawić adres i numer telefonu, poprosić bliskich o stały kontakt - przekonywali eksperci Czwórki.
Jeśli już decydujemy się podjąć pracę, warto sprawdzić wiarygodność umowy, którą podpiszemy, wyjeżdżając zostawić adres i numer telefonu, poprosić bliskich o stały kontakt - przekonywali eksperci Czwórki. Foto: Glow Images/East News

Ten proceder nie dotyczy wyłącznie osób wybierających się za granicę. - Ale także biednych, bezdomnych, którym ktoś oferuje pracę, a potem pozbawia je wolności, wykorzystuje, bije. Ten mechanizm działa także w Polsce i dotyczy ludzi w jakimś sensie społecznie opuszczonych - mówiła Irena Dawid-Olczyk. Podkreślała, że - by uniknąć zagrożeń - należy zwracać uwagę na ogłoszenia o niesłychanie okazyjnej pracy, świetnych warunkach finansowych, zatrudnieniu "od zaraz".

W programie rozmawialiśmy także o tym, jakie są formy handlu ludźmi, jak rozpoznać, że osoba, która wyjechała za granicę do pracy padła ofiarą tego procederu i co robić, kiedy kontakt z bliskim, przebywającym poza Polską nagle się urwie. Kiedy nabrać podejrzeń i zawiadamiać policję? Sprawdziliśmy też, jak wyglądają procedury poszukiwania osób zaginionych zagranicą.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi:  Piotr Firan

Goście: Irena Dawid-Olczyk (prezes Fundacji La Strada), Ewa Nowacka (Międzyresortowy Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi), mł. insp. Adam Pęśko (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 15.10

kd/mp

Czytaj także

Kontrowersje: czy piesi zawsze powinni mieć pierwszeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 15:00
Pojawił się projekt zmiany przepisów, zgodnie z którym kierowcy mieliby obowiązkowo zatrzymywać się przed przejściem, nawet gdy piesi stoją na chodniku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brzydki, śmierdzący papieros - wchodzi w życie dyrektywa UE

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 18:57
- Im papieros będzie mniej atrakcyjny, tym mniej osób będzie po nie sięgało - mówią ekspertki w studiu Czwórki. - Dziś kolorowe opakowanie ukrywa to, że papierosy są śmiercionośne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre sąsiedztwo zaczyna się od "Dzień dobry"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 17:19
Dziś relacje sąsiedzkie układają się bardzo różnie. Czwórkowi goście wskazują na ich przemiany i podkreślają, że uśmiech i zwykłe "Dzień dobry" też mają znaczenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Picie "pod chmurką". Czy będą zmiany w przepisach?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 16:00
Obecnie za picie "pod chmurką" w większości miejscowości grozi mandat w wysokości 100 złotych. - Problem polega na tym, że w przepisach słowo "chmurka" nie jest do końca zdefiniowane - wyjaśnia Marta Oleszczuk z PARPA.
rozwiń zwiń