Nieetyczny biznes. Jak naprawdę powstają smartfony?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 13:50
Cyna, tantal, wolfram, złoto - te minerały znajdziemy w naszych telefonach komórkowych, komputerach, tabletach, w sprzęcie forograficznym, AGD, oświetleniowym, czy w samochodach o napędzie elektrycznym. Są pozyskiwane głównie w Afryce przez producentów elektroniki, którzy nie kontrolują warunków, w jakich surowce te są wydobywane.
Audio
  • Komputery, laptopy, smartfony - jak powstają technologie, bez których na co dzień mieszkańcy krajów rozwiniętych nie wyobrażają sobie życia? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Melnikov Sergey

Jak przekonuje Magdalena Krukowska, która niedawno wróciła z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie miała okazję obserwować wydobycie surowców, z których budowane są podzespoły w telefonach i tabletach, pieniądze pochodzące z wydobycia tych minerałów przeznaczane są m.in. na finansowanie grup zbrojnych, działających od lat 90. - Koncesje na wydobycie mają również firmy zagraniczne, a sam proceder nakręca konflikty zbrojne - tłumaczyła w Czwórce.

W programie rozmawialiśmy także o tym, co zrobić może każdy z nas, by świadomie dokonywać zakupów, jak Unia Europejska stara się ograniczać nieetyczny proceder, jak w skali światowej zmusza się międzynarodowe koncerny, by kontrolowały swoje łańcuchy dostaw. W programie rozmawialiśmy też m.in. z Bartkiem Kułakowskim, ekspertem ds. rynku nowych technologii, który również opowiadał, skąd pochodzą części telefonów komórkowych.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Gość: Magdalena Krukowska (autorka bloga "Biznes nieetyczny"), Ewa Jakubowska-Lorenc (Instytut Globalnej Odpowiedzialności)

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 15.05

kd/kul


Czytaj także

Giełda - pomnażaj pieniądze, ale z głową!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 16:00
Kupić taniej, sprzedać drożej - to podstawowa zasada rządząca giełdą. Wiele osób na handlu akcjami zbudowało fortuny. Czy przeciętny Kowalski także może odnieść sukces?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka będzie motoryzacja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 18:40
Samochody autonomiczne, czyli bez kierowców, auta sterowane komputerami, współdzielone przez innych użytkowników dróg - wszystko wskazuje, że czeka nas motoryzacyjna rewolucja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starzenie społeczeństwa. Kto zapłaci za emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 17:17
Do 2050 roku liczba pracowników w Polsce może zmniejszyć się nawet o jedną trzecią - wynika z raportu "Starzenie się ludności. Rynek pracy a finanse publiczne w Polsce". Jedną z głównych przyczyn starzejącego się społeczeństwa jest niska aktywność zawodowa Polaków po 50. roku życia.
rozwiń zwiń