Eliksir życia. Czy zabraknie nam pitnej wody?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 18:00
W ciągu najbliższych dekad światowe zapasy słodkiej wody będą się kurczyć, podczas gdy zapotrzebowanie na nią drastycznie wzrośnie - ostrzega ONZ. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody w "Czacie Czwórki" o tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Brzózkiem z Fundacji Nasza Ziemia i z Moniką Korowajczyk-Sujkowską z PAH-u.
Audio
  • Czy czeka nas poważny kryzys związany z kurczącymi się zapasami wody pitnej? (Czwórka/Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Chakkrit Wiangkham

Sławomir Brzózek Produkcja kilku ubrań absorbuje więcej wody niż jedna osoba potrzebuje przez całe życie

Kurczące się zapasy wody stwarzają poważne zagrożenie dla ludzkości. Problemy z jej niedoborami nie dotyczą już wyłącznie krajów Trzeciego Świata. Borykają się z nimi także wysoko rozwinięte państwa europejskie. A jak sytuacja dostępu do wody pitnej wygląda w Polsce? - Przeciętny Europejczyk ma ok. 4,5 tysiąca metrów sześciennych wody do dyspozycji, a Polak jedynie 1,5 tysiąca - przekonuje Sławomir Brzózek. - Nie potrafimy wody zatrzymać. Ona spływa do Bałtyku. Z jednej strony mają na to wpływ zmiany klimatyczne, a Polska zaczyna stepowieć. Z drugiej zaś zabetonowaliśmy ziemię i woda w nią nie wsiąka - dodaje.

Monika Korowajczyk-Sujkowska Żaden kryzys nie tworzy się z dnia na dzień. To jest proces. Susza i głód trwają kilka miesięcy i wiążą się z całym procesem przyczynowo-skutkowym

Obecnie zapotrzebowanie na wodę jest ogromne - do wyprodukowania kilograma wołowiny wykorzystuje się 16 tysięcy litrów wody, a kilogram pszenicy potrzebuje jej nawet 1,5 tysiąca. - Woda zużywana jest tam, gdzie są plantacje, hodowle i uprawy. W każdej usłudze ukryty jest jakiś ślad wodny, a potężne jej ilości znikają, gdy marnujemy jedzenie - wyjaśnia Sławomir Brzózek. Czy sytuację tę mogą zatem zmienić jeszcze bardziej wzmożone akcje edukacyjne? - Oszczędzanie wody staje się coraz bardziej aktywne i świadomość ludzi rośnie. To się zmienia, ale trochę za wolno - twierdzi Monika Korowajczyk-Sujkowska.

W audycji dyrektorka działu pomocy humanitarnej PAH-u wyjaśnia także, dlaczego w Afryce i na Bliskim Wschodzie problem braku dostępu do wody to nie tylko efekt zmian klimatycznych, a wiążą się z nim także kwestie polityczne. Słuchając nagrania całej rozmowy dowiecie się też, jake są podstawowe zasady oszczędzania wody.

Monika Korowajczyk-Sujkowska Afryka i Bliski Wschód to permanentny brak wody. Czasem jest to wynik działań człowieka, szczególnie, jeśli mówimy o kryzysach zbrojnych. Czasem utrudnia się ludziom do niej dostęp   

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Monika Korowajczyk-Sujkowska (Polska Akcja Humanitarna), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/kd

Czytaj także

Idea "zero waste". Świat bez śmieci jest możliwy!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 16:50
Dzięki założeniom " zero waste" można maksymalnie ograniczyć ilość produkowanych odpadów. - W Szwecji 99 proc. śmieci poddawanych jest recyclingowi, zaś to, co zostaje, przerabiane jest na energię - tłumaczy Maciek Czapliński ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie lej wody jak ten wariat! Woda to skarb

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 10:11
Statystyczny Polak zużywa trzy razy więcej wody niż przeciętny mieszkaniec Luksemburga. Na pocieszenie można dodać, że Hiszpanie są, w tej kwestii, jeszcze gorsi od nas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratujmy oceany. Sprawdź, co możesz zrobić, by pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:30
W Światowym Dniu Oceanów porozmawiamy o tym, dlaczego blisko 90 proc. światowych zasobów dziko żyjących ryb jest wyczerpanych lub zagrożonych.
rozwiń zwiń