Przemoc wobec dzieci. Reakcja to nasz obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:12
13 lipca wchodzi w życie nowelizacja, która nakłada na każdego obywatela prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków przemocy wobec dzieci. Do tej pory był to obowiązek społeczny. Nowelizacja wprowadza także zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci.    
Audio
  • Opinie ekspertek o nowelizacji prawa karnego dot. przemocy wobec dzieci (Czat Czwórki/Czwórka)
Jak skutecznie zapobiegać przemocy wobec dzieci?
Jak skutecznie zapobiegać przemocy wobec dzieci? Foto: 271 EAK MOTO/Shutterstock.com

Agnieszka Rękas My dorośli za mało z dziećmi rozmawiamy i za mało wsłuchujemy się w to, co one do nas mówią

W Czwórce nowelizację kodeksu karnego związaną z przemocą wobec dzieci wyjaśniała sędzia Agnieszka Rękas, prawniczka z Biura Rzecznika Praw Dziecka. - To jest cały pakiet zwiększający ochronę dziecka przed przemocą. Znajdują się tu regulacje, które wprowadzają obowiązek prawny powiadomienia o popełnieniu przestępstwa - tłumaczyła zaproszona ekspertka. - W grę wchodzi surowsze traktowanie sprawcy, gdy mamy do czynienia z pokrzywdzonym dzieckiem. Wchodzi też kwestia podniesienia sankcji karnej za najcięższe przestępstwa - podkreśliła Agnieszka Rękas.

Katarzyna Seidel Czynniki chroniące dzieci przed zagrożeniami współczesnego świata, to na pewno wsparcie rodziców, a także dobre relacje rówieśnicze

Katarzyna Seidel mówiła zaś o raporcie "Dzieci się liczą" opracowanym przez Fundację "Dajemy Dzieciom Siłę". Jakie wypływają z niego wnioski? - Raport, to aktualna diagnoza zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce. Są to dane z różnych źródeł - tłumaczyła Katarzyna Seidel. - Niektóre z nich, te które dotyczą kondycji dzieci w Polsce, rosną nie w tę stronę, w którą byśmy chcieli. Rośnie na przykład liczba dzieci z zaburzeniami psychicznymi, a także podejmujących próby samobójcze - ostrzegała zaproszona ekspertka.

Już od prawie 10 lat, w Polsce działa prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111, który stanowi nieocenione narzędzie pomagające w walce z przemocą wobec nieletnich. A co wynika dla obywateli z wchodzącej 13 lipca nowelizacji i czy kara pozbawienia wolności do 3 lat za niezawiadomienie organów ścigania o ciężkim przestępstwie popełnianym wobec dziecka to odpowiedni kierunek zmian? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Agnieszka Rękas (prawniczka z Biura Rzecznika Praw Dziecka), Katarzyna Seidel (Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę")

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 15.06

jsz/zi

Czytaj także

Pracujące dzieci. Czy ten problem dotyczy też Polski?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 13:58
Szacuje się, ze na świecie pracuje ponad 170 mln niepełnoletnich, z czego najwięcej w rolnictwie, ale także w kopalniach, zakładach przemysłowych czy na targowiskach. Jak działa ten system i czy funkcjonuje też w naszym kraju?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomoc humanitarna. Dla kogo ona jest?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 18:15
Bliski Wschód, Afryka, najuboższe rejony świata - wszędzie tam można spotkać przedstawicieli organizacji międzynarodowych niosących pomoc humanitarną. - To jest wielka odpowiedzialność. Pomoc humanitarna służy temu, aby uchronić ludzi przed śmiercią i cierpieniem - tłumaczy dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.     
rozwiń zwiń