Opłaty za foliowe torby w sklepach - będziemy żyć bardziej eko?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 19:03
Od roku 2018 w sklepach foliowe torby nie będą darmowe, ale nie mogą kosztować więcej niż złotówkę. Nowe przepisy są konsekwencją przepisów unijnych, których celem jest ograniczenie używania jednorazówek przez klientów sklepów.
Audio
  • Czy nowe opłaty za foliowe torebki w sklepach sprawią, że Polacy będą żyć bardziej ekologicznie? (Czat Czwórki)
Czy torby papierowe są równie nieekologiczne, jak foliowe? Odpowiedzi na to pytanie także szukaliśmy w Czwórce
Czy torby papierowe są równie nieekologiczne, jak foliowe? Odpowiedzi na to pytanie także szukaliśmy w CzwórceFoto: Shutterstock.com/connel

ziemia z gory 1200x660.jpg
Ekologia zawsze modna. Jak jeszcze możesz dbać o planetę?

Koniec darmowych foliówek rozwiąże problem nadmiaru odpadów? - Z punktu widzenia poszanowania środowiska i wykorzystania zasobów to korzystne. Jednorazowa torebka foliowa to twór użyteczny bardzo krótko, wyprodukowany tylko po to, by jeszcze bardziej uwiązać bezrefleksyjnego klienta do robienia zakupów - mówił Sławomir Brzózek. - Potem te torby lądują na śmietnikach - tłumaczył gość Piotra Firana. A jak wyliczała dr Monika Aksamit-Koperska, pierwsze opłaty "foliówkowe" wprowadzono w 2009 roku, gdy statystyczny Kowalski zużywał 490 toreb rocznie. - Ta liczba spadła do 250 toreb w ubiegłym roku, a według dyrektyw unijnych ma spaść do 90 - mówiła ekspertka. Jak tłumaczyła, w foliach zawarty jest polietylen, czyli bardzo trwała substancja, która rozkłada się w środowisku nawet kilkaset lat.

smog free 1200.jpg
Walka ze smogiem. Czym tak naprawdę oddychamy?

Jak przekonywali goście Czwórki, Polakom brakuje także ekologicznej edukacji. - Co z tego, że nauczyciele mówią uczniom o ekologii, skoro młodym ludziom brakuje praktyki m.in. w segregowaniu śmieci? - mówili goście Czwórki. Jakie opakowania są ekologiczne, co z tzw. "torbami biodegradowalnymi" - czy naprawdę rozkładają się szybciej i nie zanieczyszczają środowiska? Co z małymi foliówkami, do których pakujemy warzywa czy owoce - czy za nie także zapłacimy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: dr Monika Aksamit-Koperska (Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)

Data emisji: 27.07.2017

Godzina emisji: 15.08

kd/mg

Czytaj także

Polak w górach. "Drogi sprzęt i totalna niewiedza"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 18:59
W ubiegłym roku w Dolinie Chochołowskiej pojawiało się podczas wiosennych weekendów nawet do 20 tysięcy osób. Krokusy nie zostały zadeptane tylko dzięki pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego i wolontariuszom, którzy strzegli porządku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmieciowa rewolucja. Co zmieni się w przepisach?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 17:08
Przeciętny Europejczyk produkuje ponad 500 kg odpadów rocznie, a Polacy wytwarzają średnio o 150 kg śmieci mniej. Niestety segregacji w naszym kraju podlega tylko ok 10 proc. odpadów. Dlatego od lipca w życie mają wejść nowe zasady ich segregacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagłada zwierząt. "Wymierają trzy gatunki na godzinę"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 16:50
Jesteśmy świadkami szóstego w historii Ziemi masowego wymierania zwierząt - alarmują naukowcy. To, co dzieje się obecnie, naukowcy nazwali masową zagładą. 
rozwiń zwiń