Alfabetyczna Polska. Historie... na literę "C"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 10:20
Tym razem naszym kluczem do opowiadania o Polsce będzie trzecia litera alfabetu. Czerwona cegła, chabry, cenzura i wybitne osobowości.
Chabry kojarzą się z polską wsią, z łanami kolorowych i złocistych zbóż. Są bardzo cenną i ciekawą rośliną ozdobną, a jednocześnie bardzo łatwą w uprawie
Chabry kojarzą się z polską wsią, z łanami kolorowych i złocistych zbóż. Są bardzo cenną i ciekawą rośliną ozdobną, a jednocześnie bardzo łatwą w uprawieFoto: Pixabay/Kefief/dom. publiczna

Pochylimy się nad sylwetką Bolesława Chrobrego i sprawdzimy - co robił, gdy nie grał - wybitny kompozytor Fryderyk Chopin. 

Opowiemy także o parze pisarzy tworzących książki podróżnicze - Alinie i Czesławie Centkiewiczach.

***

Na audycję "Klucz kulturowy" zapraszamy w sobotę (22.10) po godz. 15.05. Program poprowadzi Justyna Majchrzak.

kul

Czytaj także

Wąsata historia Polski. Od szlachcica do hipstera

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 11:50
- Moda na wąsy pojawiła się w Polsce za Stefana Batorego. Wraz z żupanami i kontuszami jako efekt wpływów Wschodnich. Potem towarzyszyła nam m.in. w latach 80. ubiegłego wieku oraz w obecnym stuleciu - opowiada historyk Łukasz Przybyłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Husaria. "Skrzydlaci rycerze do zadań specjalnych"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 10:00
Husaria przez dwa wieki dawała polskiemu wojsku przewagę w bitwach, stając się militarnym fenomenem. - Była to zbrojna kawaleria walcząca z tarczami i kopią. Długość kopii dochodziła do 6 metrów i to właśnie wyróżniało tę formację na tle innych, istniejących wówczas wojsk - wyjaśnia Maciej Zaremba, dziennikarz portalu historycznego.
rozwiń zwiń