Walka postu z karnawałem w historii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 11:00
Jak poszczą w świecie sztuki? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy z Alkiem Hudzikiem - dziennikarzem zajmujący się sztuką. 
Fragment obrazu Petera Bruegela Młodszego Walka postu z karnawałem
Fragment obrazu Petera Bruegela Młodszego "Walka postu z karnawałem" Foto: Rama/Wikimediacommons/(CC BY-SA 2.0 FR)

Najlepiej świat wstrzemięźliwości i przepychu oddaje obraz "Walka karnawału z postem" namalowany przez niderlandzkiego artystę Petera Bruegela. Malarz przedstawił tętniący życiem plac miejski. Po lewej stronie znajduje się karczma, po prawej kościół. Lewa strona symbolizuje karnawał, a prawa post. Jaka wymowę może mieć to dzieło? O tym m.in. w audycji.

Kaja Zemła zajmie się pomarańczami przedstawionymi na płótnie Aleksandra Gierymskiego. Czy po gruntownej restauracji "Pomarańczarki" można powiedzieć, że są to owoce dobrze zakonserwowane?

Skoro o poście mowa, będzie także o głodzie. Dlaczego ten temat podejmują filmowcy? Jaką motywacją kierował się Steve McQueen, aby wyreżyserować film "Głód", w którym Michael Fassbender wciela się w pierwszą ofiarę strajku głodowego w więzieniu. ​

***

Na audycję "Sztuka jedzenia" zapraszamy w niedzielę (9.04) w godz. 15.05-16.00. Program poprowadzi Beata Kwiatkowska.

kul

Czytaj także

Kinematografia Chin. "Egzotyka i wielkie pieniądze"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 16:20
Hollywoodzkie blockbustery dostosowywane są do wymogów chińskiego rynku, a gwiazdy Hollywood grają w superprodukcjach z Chin. Czy zmienia się układ sił w globalnym przemyśle filmowym?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino i rap - światy równoległe Stanisława Cywki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 15:10
- Nie zrobię czegoś wbrew sobie za pieniądze - deklaruje Stanisław Cywka, odtwórca głównej roli w najnowszymj filmie Kuby Czekaja i licealista, o którym w tym roku może być naprawdę głośno.
rozwiń zwiń