Karpackie wyzwanie młodych Polaków: 60 dni morderczego biegu przez góry

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 12:00
Na przełomie lipca i sierpnia Szymon Pietrowski, Wojciech Stolarczyk i Krzysztof Mroszczak zorganizują ekstremalną wyprawę. Trasę, którą widać z kosmosu, czyli 2100 km Karpat, 1000 km Dunaju zamierzają pokonać siłą własnych mięśni w ciągu… 60 dni. Czy uda im się przez dwa miesiące, niemal każdego dnia, przebiegać trasę maratonu?
Audio
  • Szymon Pietrowski, Wojciech Stolarczyk o wyprawie "Karpackie wyzwanie 2013" (Na cztery ręce/Czwórka)
Karpackie wyzwanie młodych Polaków: 60 dni morderczego biegu przez góry
Foto: wikimedia.commons.org/aut.Jerzy Opioła

Karpaty planują przejść pieszo, a Dunaj chcą przepłynąć kajakiem. Wszystko, co niezbędne do pokonania danego etapu trasy będą nieśli ze sobą, na własnych plecach. W najdzikszych rejonach Rumunii i Ukrainy za dostarczenie pożywienia odpowiadać będzie support składający się z ich znajomych - pasjonatów górskich wędrówek.

– Przyznaję, że to dość trudne zadanie, ale to właśnie nas fascynuje – mówi w Czwórce Szymon Pietrowski, jeden z pomysłodawców i uczestników wyprawy. – Poza tym dotychczas nikt nie przeszedł w ciągu 60 dni całego łuku Karpat. Pomyśleliśmy, że może… my będziemy pierwsi.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe miejsca na świecie <<<

Limit kilometrów określili sami, uznali, że dadzą radę go pokonać. – Dziennie planujemy pokonywać odległość w okolicach dystansu maratońskiego. Przez 48 dni marszu jesteśmy w stanie to udźwignąć – mówią młodzi sportowcy. – Dodatkowe 12 dni pochłonie nam przewiosłowanie Dunaju. Poza tym wybraliśmy okres letni i chcemy się "wyrobić" przed końcem wakacji.

Wyprawa rozpocznie się 7 lipca w Nowym Targu i ma się zakończyć na początku września w Zakopanem. Większość trasy młodzi sportowcy już sobie zaplanowali w najdrobniejszych szczegółach, ale wszystkiego przewidzieć przecież nie można. Czego się boją, jakich przygód się spodziewają i jak wyobrażają sobie pokonywanie morderczego dystansu każdego dnia przez dwa miesiące? By dowiedzieć się więcej, posłuchaj rozmowy z gośćmi audycji "Na cztery ręce".

(kd)

Czytaj także

Jacek Bonecki: aparat wygania mnie z domu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 14:30
Podobno najszczęśliwszy człowiek jest wtedy, gdy udaje mu się połączyć pasję z pracą zawodową. Do zadowolonych z życia wybrańców dołączył Jacek Bonecki - fotograf i autor wydanej ostatnio książki "Fotograf w podróży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kenia, Kongo - wyprawa tam nie jest tania, ale... warto

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:10
Środkowa Afryka to kierunek niezbyt często oblegany przez turystów i mało promowany przez biura podróży. Tymczasem okazuje się, że wysiłek, związany z organizacją takiej wyprawy jest naprawdę opłacalny. Bo w Kenii, czy Kongo jest naprawdę pięknie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie - kraj, który albo pokochasz, albo znienawidzisz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 09:30
- Jeśli ktoś jedzie tam z założeniem, że nie wyda dużo pieniędzy, to warunki, w których się znajdzie, mogą być mocno... zaskakujące - mówi Sebastian Durbacz z portalu Mandragon.pl. - Nie wiem nawet, czy jesteśmy w stanie się do nich odpowiednio przygotować.
rozwiń zwiń