Japoński savoir-vivre. Pałeczkami zjadamy tylko imbir!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 17:28
To jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań japońskiej kuchni. Oprócz smaku charakteryzuje się także precyzją wykonania i podania. Jak stworzyć idealną rolkę? Ile odmian sushi znajdziemy w azjatyckiej kuchni i jak właściwie powinniśmy je jeść?
Audio
  • ABC kuchni japońskiej. Sushi jedz bez użycia sztućców (Nie na żarty/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/135pixels

Podstawą sushi jest dobrze przygotowany ryż

Na początku pozbywamy się skrobi, dokładnie płucząc ziarna. Czynność musimy powtórzyć kilka razy, aż woda, w której się znajdują będzie zupełnie przejrzysta. - Przygotowanie ryżu to najdłuższy i najbardziej pracochłonny proces. Trwa do dwóch godzin od momentu wysypania ryżu z worka. Ryż musimy oczyścić, ugotować i odpowiednio zakwasić - tłumaczył Tomasz Szymankiewicz z Sushi Academy.

Sushi nie przygotujemy też z każdej odmiany ryżu. Do tego dania nadaje się wyłącznie odmiana średnio- i długoziarnista tzw. japonica. Często stosowanym w azjatyckiej kuchni urządzeniem jest rice cooker, który dokładnie odmierzy czas gotowania.

Sekretem każdej rolki są dodatki

Do sushi będą nadawały takie gatunki jak łosoś, tuńczyk, seriola, czy ryba maślana. Możemy wykorzystać także owoce morza. Ich krojenie wymaga niestety praktyki i sporej precyzji. Później przychodzi czas na roślinne dodatki. Co możemy wykorzystać do przygotowania sushi? W tym daniu sprawdzi się ogórek, sałata i awokado, choć, jak mówił rozmówca Mateusza Kulika, w samej Japonii możemy rozróżnić aż 400 odmian tego dania. Powinniśmy jednak pamiętać o trzech naczelnych zasadach rolowania: w Japonii dzieli się je pod względem smakowym, kolorystycznym i konsystencji. 

Jak zwinąć idealną rolkę? Jak wymierzyć proporcje składników? Dlaczego ważne jest zachowanie savoir-vivre'u w trakcie jedzenia i dlaczego nie powinno się używać pałeczek do wszystkich składników? M.in. o tym rozmawialiśmy z mistrzem japońskiego sushi Tomaszem Szymankiewiczem.

W audycji mówiliśmy też o wołowinie. Kucharz Jerzy Sobieniak wyjaśnił na jak rozróżnić ligawę od łopatki i rostbratel od antrykotu, gdzie się znajdują i w jaki sposób je przygotować, a na deser poleciliśmy przepis na puszyste i aromatyczne gofry. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Tomasz Szymankiewicz (Sushi Academy); Jerzy Sobieniak (kucharz)

Data emisji: 11.01.2019 

Godzina emisji: 17.16

ac/kd

Czytaj także

Od kuchni staropolskiej do współczesnej. "Polski powód do dumy"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 16:40
Siedlecka babka ziemniaczana, warmińskie dzyndzałki, fasola ze śliwkami z Pienin i mazurski placek z jeżynami - to tylko niektóre przysmaki, którymi można się uraczyć w kilku częściach Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arkadiusz Płoński. Jak "sprawia" ośmiornicę artysta smaku?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 09:00
Gdyby porównać go do dania, to mógłby być wołowiną w pięciu smakach, bo doskonale orientuje się w wielu kuchniach świata. Nam Arkadiusz Płoński zdradza przepis na sałatkę z ośmiornicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Palona wołowina - przepis Jakuba Botty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 18:20
Szef kuchni Jakub Botta zdradza przepis na swoje popisowe danie. Jak zrobić chrust z ziemniaków i paloną wołowinę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inessa Kim poleca placki z kimchi

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:30
Kuchnia koreańska jest jedną z najzdrowszych na świecie. I jedną z najprostszych. Potrawy można przygotować samemu we własnym domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczna kaczka i śląska kluska z kuchni Anny Klajmon

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 09:03
- Kaczka to bardzo popularne danie, które serwuje się na świąteczny obiad. Ja do tego zrobiłam kapustę typowo śląską i odczarowałam trochę kluskę śląską, dodając do niej dynię i twaróg - mówi Anna Klajmon, szefowa kuchni restauracji Las. 
rozwiń zwiń