Nowe Technologie

Regiony stawiają na inteligentne specjalizacje

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 00:00
Unia Europejska wprowadzając w strategii "Europa 2020" koncepcję inteligentnej specjalizacji, mobilizuje regiony do określenia swoich słabych i mocnych stron, a następnie wybrania dziedzin, w których ich szanse na rozwój i innowacje są największe. To właśnie te regiony, które skoncentrują się na określonej liczbie priorytetów będą miały możliwość dostępu do funduszy europejskich po 2013 roku.
Regiony stawiają na inteligentne specjalizacje
Foto: Glow Images/East News

 

Dlaczego Unia Europejska stawia tak duży nacisk właśnie na zagadnienie inteligentnych specjalizacji? Ponieważ to szansa dla regionów na ukierunkowany rozwój każdego z nich i możliwość rozwoju w dziedzinach, w których są najmocniejsze. Regiony muszą w tym celu rzetelnie zbadać swoje możliwości i wykazać zarówno mocne, jak i słabe strony, a następnie położyć nacisk na innowacje.  Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że Unia nie narzuca poszczególnym regionom jednego kierunku rozwoju, a daje możliwość stawiania na dziedziny, w których dostępny jest potencjał, możliwości, specjaliści, warunki i środowisko, dając realną szansę na sukces.  Korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest to, że dzięki inteligentnej specjalizacji, regiony skoncentrują swoje zasoby na kilku kluczowych priorytetach, zamiast rozdrabniania się na wiele różnych dziedzin, nie mogąc w pełni i skutecznie ich wszystkich zrealizować.

 


  • Koncepcja Unii zakłada, że każdy region ma możliwość doskonalenia i specjalizowania się w tych obszarach działalności, w których jego potencjał i możliwości są największe. Takie rozwiązanie sprzyja w dużym stopniu podnoszeniu konkurencyjności poszczególnych regionów jak również firm. Ponieważ w całym procesie tworzenia inteligentnej specjalizacji opartej na spójnej strategii dla całego regionu mogą włączyć się przedsiębiorstwa i instytucje naukowo-badawcze.

 

Małopolska stawia na IT

 

W wyścigu o dotacje unijne, Małopolska postawiła na rozwój nowych technologii. Kraków jasno sprecyzował kierunek swojego rozwoju i specjalizacji. Bazując na potencjale uniwersytetów, ośrodków badawczych, władz regionalnych i przedsiębiorców, uzasadnioną decyzją dla Małopolski było postawienie na rozwój branży IT oraz ICT. Zwłaszcza, że intensywny rozwój tej dziedziny trwa w Małopolsce od wielu lat. Przykładem jest Krakowski Park Technologiczny, funkcjonujący od 1997 roku, zarządzający specjalną strefą ekonomiczną i udzielający wsparcia innowacyjnym przedsiębiorstwom na wszystkich etapach rozwoju. W chwili obecnej na terenie Małopolski działają jedne z większych podmiotów gospodarczych z branży IT takie, jak chociażby Motorola, Google czy IBM. Ponadto bardzo duży wpływ na rozwój branży IT i ICT mają uczelnie wyższe zlokalizowane na terenie Małopolski, na których wzrasta liczba absolwentów – specjalistów w zagadnieniach związanych z nowymi technologiami. Wsparcie krakowskich uczelni ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju całego regionu, stawiającego na ciągłą poprawę infrastruktury. Warto przytoczyć tutaj najważniejszą obecnie inwestycją Krakowskiego Parku Technologicznego, którą jest Małopolski Park Technologii Informacyjnych. Jest to projekt, powstający przy merytorycznym wsparciu naukowców i ekspertów najważniejszych krakowskich uczelni, takich jak: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Krakowska. Zadaniem MPTI będzie stworzenie wspólnej przestrzeni zarówno dla dużych firm, jak i start-up’ów z sektora ICT. Wszystkie firmy działające w MPTI, uzyskają możliwość korzystania z ogólnodostępnego know-how oraz laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejsze technologie.

 


  • Warto wspomnieć również o bardzo dużym potencjale związanym z rynkiem gier, który może stać się niezwykle mocną specjalizacją Małopolski. Powstają kierunki studiów, które mają kształcić specjalistów z tej dziedziny. Branże gier wspomaga również Krakowski Park Technologiczny, będący organizatorem Europejskiego Festiwalu Gier Digital Dragons.

 

Inteligentne miasto

 

Małopolska posiada bardzo duży potencjał do działań innowacyjnych. Przykładem jest branża ICT, wymagająca ścisłej współpracy środowisk nauki i biznesu. Wiesława Kornaś-Kita, prezes zarządu KPT, podkreśla, że Małopolski Park Technologii Informacyjnych stanie się miejscem, w którym rozwijane będą pomysły i projekty związane z ideą inteligentnego miasta: Podstawową zasadą współczesnych miast jest optymalne dostosowywanie ich funkcjonowania do zbiorowych i indywidualnych potrzeb mieszkańców. Nowoczesne miasto po prostu musi być inteligentne. Rozwój innowacyjności tylko wtedy ma jakikolwiek sens, kiedy efekty wieloletnich badań i prac specjalistów są wykorzystywane w różnych dziedzinach działalności ludzkiej.

 


  • Transport, energia, służba zdrowia, edukacja czy ochrona środowiska - to priorytety związane z ideą „smart city”, realizowaną przez MPTI. To właśnie tutaj, w miejscu współpracy środowisk akademickich, biznesowych i administracyjnych powstaną projekty i rozwiązania, dzięki którym Kraków i inne miasta Małopolski będą mogły zyskać miano inteligentnych. Takich, w których potencjał nowoczesnych technologii będzie w pełni wykorzystywany dla potrzeb mieszkańców.

 

Metaforę ekosystemu stosuje się w ostatnim czasie do opisania sposobu działania firm z sektorów IT oraz ICT. Elementami ekosystemu oprócz nowoczesnych firmą są także: wiedza naukowców, administracja państwowa oraz lokalna społeczność wraz ze swoim potencjałem i potrzebami. Wdrażanie nowych rozwiązań powinno zawsze przebiegać z uwzględnieniem wszystkich elementów i odbywać się we właściwym czasie i kontekście rynkowym. Dzięki działalności instytucji, takich jak MPTI, jesteśmy w stanie doprowadzić do tego, że małopolskie miasta zajmą w tym ekosystemie swoje właściwe miejsca, a powstające tu innowacyjne rozwiązania będą odpowiedzią na realne problemy i oczekiwania społeczeństwa - podsumowuje Wiesława Kornaś-Kita.

 

Dolny Śląsk stawia na nauki ścisłe

 

Również Dolny Śląsk ma już określone obszary, w których będzie się specjalizował. Bazując na Regionalnej Strategii Innowacji Dolnego Śląska, województwo to będzie skupiało się na czterech obszarach naukowych: nauki medyczne i biologiczne, nauki chemiczne, informatyka i komunikacja, matematyka i fizyka. Poszczególne regiony naszego kraju moją również szanse na rozwój w takich branżach jak biotechnologia, lotnictwo, czy zagadnienia związane z ekologią jak np. ekotransport. Niektóre regiony wciąż jeszcze nie mają zdefiniowanej inteligentnej specjalizacji dla swojego obszaru. Przykładem jest region kujawsko-pomorski, który prawdopodobnie dopiero na początku 2013 r. będzie pracował nad swoją strategią.

Czytaj także

Innowacyjny trend

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 00:00
Innowacyjność to temat, robiący w ostatnim czasie coraz większą karierę. Popularność tego zagadnienia ma bez wątpienia związek z rozwojem technologicznym i gospodarczym, do którego dążą kraje europejskie, w tym również Polska. Innowacje - to jeden z najważniejszych elementów strategii Europa 2020. W tym kontekście warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem.
rozwiń zwiń