Mimo kryzysu polskie IT ma się dobrze

Komputer w Firmie
importer importer 28.01.2013
Mimo kryzysu polskie IT ma się dobrze
foto: Glow Images/East News

Kryzys, który opanowuje coraz szersze kręgi gospodarki, póki co, nie dotyka sektora IT. Najbardziej perspektywicznymi trendami w informatyce jest mobilność i chmura.

O obecnej sytuacji branży informatycznej w regionie i kraju oraz prognozach na przyszłe lata rozmawiali uczestnicy uroczystego podsumowania roku 2012 w branży IT, zorganizowanego przez Klaster ICT Pomorze Zachodnie we współpracy z Technoparkiem Pomerania.

Stat

Podczas uroczystego podsumowania roku 2012 w branży IT przedstawiciele Klastra ICT Pomorze Zachodnie – stowarzyszenia zrzeszającego prawie 60 firm z branży informatycznej - przedstawili zrealizowane projekty i osiągnięte sukcesy wybranych szczecińskich przedsiębiorstw IT. Wśród nich wymienić można firmę Brandbank Polska, która powstała w ubiegłym roku z połączenia szczecińskiej młodej spółki Sica i brytyjskiej firmy Brandbank, będącej liderem w tworzeniu, zarządzaniu i dystrybucji cyfrowych danych produktowych. W chwili obecnej firma dostarcza dane do serwisów internetowych takich sieci handlowych jak m.in. Tesco, Makro, Intermarche oraz współpracuje z największymi firmami z branży FMCG, tj. Coca-Cola, Procter & Gamble czy Lotte Wedel. Z kolei firma Softline zajęła I miejsce w rankingu Computerworld w kategorii producentów aplikacji mobilnych oraz IV miejsce w tym samym rankingu w kategorii dostawców rozwiązań oferowanych w modelu cloud computing.

  • Polski rynek IT to obecnie ponad 8 500 firm i blisko 400 000 miejsc pracy. Branża informatyczna jest jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki – „W branży informatycznej nie widać spowolnienia, rynek IT stale się rozwija” – mówi Andrzej Bendig-Wielowiejski, Prezes Unizeto Technologies S.A.
  • Na rynku pracy jest niedobór specjalistów z branży informatycznej i w najbliższych latach będzie ich brakowało. Według raportu firmy Antal International, w Polsce nie mają oni problemu ze znalezieniem zatrudnienia, a ich pensje są porównywalne do wynagrodzeń w Berlinie czy Londynie. Firmy informatyczne stale zwiększają zatrudnienie.
  • Jak wynika z badań PMR Publications, w 2012 roku zainteresowanie usługami cloud computing nabrało dużego znaczenia w dziedzinie IT.

„Wśród małych i średnich przedsiębiorców rośnie zapotrzebowanie na usługi przetwarzania danych chmurze, aż 56% z nich używa aplikacji online, przez Internet. Umożliwia to oszczędności, ponieważ przedsiębiorcy nie muszą ponosić kosztów zakupu urządzeń i oprogramowania, czy zatrudnienia kadry” – wyjaśnia Tomasz Zamarlik z Grupy Brandoo. Innym perspektywicznym trendem są także aplikacje na urządzenia mobilne, tj. smartfony czy tablety - według prognoz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw mobilne komputery będą zastępować urządzenia stacjonarne.

W trakcie spotkania odbyła się również gala wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie informatycznym „Interaktywny produkt IT” organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Pierwsze miejsce w konkursie zajęli Marcin Łuszkiewicz oraz Kacper Żuk ze Słupska, autorzy projektu „PlanetoWeb - interaktywny, wirtualny model Układu Słonecznego wykonany w technologii WebGL i HTML5”. Nagrodę w postaci programu inkubacji nowatorskiego projektu ufundował Technopark Pomerania, który był partnerem konkursu.

Uroczyste podsumowanie roku 2012 w branży IT zostało zorganizowane przez Klaster ICT Pomorze Zachodnie we współpracy z Technoparkiem Pomerania w ramach projektu „ICT Lab Market – od wynalazku do produktu”, realizowanego przez Technopark Pomerania w partnerstwie z GOS Polska.autor: Cezary Tchorek-Helm

Nowości technologiczne

Rosja nie chce wozić astronautów na ISS

Rosja nie chce wozić astronautów na ISS

Rosja nie chce już wozić amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Według agencji Interfax, kontrakt obowiązujący do 2018 r. nie zostanie przedłużony.

Nowości naukowe