Mimo kryzysu polskie IT ma się dobrze

Komputer w Firmie
importer importer 28.01.2013
Mimo kryzysu polskie IT ma się dobrze
foto: Glow Images/East News

Kryzys, który opanowuje coraz szersze kręgi gospodarki, póki co, nie dotyka sektora IT. Najbardziej perspektywicznymi trendami w informatyce jest mobilność i chmura.

O obecnej sytuacji branży informatycznej w regionie i kraju oraz prognozach na przyszłe lata rozmawiali uczestnicy uroczystego podsumowania roku 2012 w branży IT, zorganizowanego przez Klaster ICT Pomorze Zachodnie we współpracy z Technoparkiem Pomerania.

Stat

Podczas uroczystego podsumowania roku 2012 w branży IT przedstawiciele Klastra ICT Pomorze Zachodnie – stowarzyszenia zrzeszającego prawie 60 firm z branży informatycznej - przedstawili zrealizowane projekty i osiągnięte sukcesy wybranych szczecińskich przedsiębiorstw IT. Wśród nich wymienić można firmę Brandbank Polska, która powstała w ubiegłym roku z połączenia szczecińskiej młodej spółki Sica i brytyjskiej firmy Brandbank, będącej liderem w tworzeniu, zarządzaniu i dystrybucji cyfrowych danych produktowych. W chwili obecnej firma dostarcza dane do serwisów internetowych takich sieci handlowych jak m.in. Tesco, Makro, Intermarche oraz współpracuje z największymi firmami z branży FMCG, tj. Coca-Cola, Procter & Gamble czy Lotte Wedel. Z kolei firma Softline zajęła I miejsce w rankingu Computerworld w kategorii producentów aplikacji mobilnych oraz IV miejsce w tym samym rankingu w kategorii dostawców rozwiązań oferowanych w modelu cloud computing.

  • Polski rynek IT to obecnie ponad 8 500 firm i blisko 400 000 miejsc pracy. Branża informatyczna jest jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki – „W branży informatycznej nie widać spowolnienia, rynek IT stale się rozwija” – mówi Andrzej Bendig-Wielowiejski, Prezes Unizeto Technologies S.A.
  • Na rynku pracy jest niedobór specjalistów z branży informatycznej i w najbliższych latach będzie ich brakowało. Według raportu firmy Antal International, w Polsce nie mają oni problemu ze znalezieniem zatrudnienia, a ich pensje są porównywalne do wynagrodzeń w Berlinie czy Londynie. Firmy informatyczne stale zwiększają zatrudnienie.
  • Jak wynika z badań PMR Publications, w 2012 roku zainteresowanie usługami cloud computing nabrało dużego znaczenia w dziedzinie IT.

„Wśród małych i średnich przedsiębiorców rośnie zapotrzebowanie na usługi przetwarzania danych chmurze, aż 56% z nich używa aplikacji online, przez Internet. Umożliwia to oszczędności, ponieważ przedsiębiorcy nie muszą ponosić kosztów zakupu urządzeń i oprogramowania, czy zatrudnienia kadry” – wyjaśnia Tomasz Zamarlik z Grupy Brandoo. Innym perspektywicznym trendem są także aplikacje na urządzenia mobilne, tj. smartfony czy tablety - według prognoz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw mobilne komputery będą zastępować urządzenia stacjonarne.

W trakcie spotkania odbyła się również gala wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie informatycznym „Interaktywny produkt IT” organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Pierwsze miejsce w konkursie zajęli Marcin Łuszkiewicz oraz Kacper Żuk ze Słupska, autorzy projektu „PlanetoWeb - interaktywny, wirtualny model Układu Słonecznego wykonany w technologii WebGL i HTML5”. Nagrodę w postaci programu inkubacji nowatorskiego projektu ufundował Technopark Pomerania, który był partnerem konkursu.

Uroczyste podsumowanie roku 2012 w branży IT zostało zorganizowane przez Klaster ICT Pomorze Zachodnie we współpracy z Technoparkiem Pomerania w ramach projektu „ICT Lab Market – od wynalazku do produktu”, realizowanego przez Technopark Pomerania w partnerstwie z GOS Polska.autor: Cezary Tchorek-Helm