Polskie Radio

Uwaga na oferty pracy za granicą. Pytaj i wszystko sprawdzaj

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 10:28
Polacy wciąż chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę. Na miejscu nie zawsze wymarzona posada okazuje się tym, czego oczekiwaliśmy. Jak zatem ustrzec się oszustów i znaleźć legalną i dobrze płatną pracę w innym kraju?
Audio
  • Uwaga na oferty pracy za granicą. Pytaj i wszystko sprawdzaj (Sygnały dnia/Jedynka)
Uwaga na oferty pracy za granicą. Pytaj i wszystko sprawdzaj
Foto: Glow Images/East News

- Zagraniczni pracodawcy coraz częściej poszukują wykwalifikowanych osób - mówi Anna Wicha, prezes zarządu Polskiego Forum HR. - Pielęgniarek, opiekunów starszych osób czy do pracy w przedszkolach. Najczęściej chętnych do pracy poszukują firmy ze Skandynawii i państw Beneluksu - dodaje.

Wiele ogłoszeń można znaleźć w agencjach pośrednictwa pracy. Korzystając z ich usług trzeba pamiętać o kilku zasadach, aby ustrzec się fałszywych ofert. - Warto w Polsce zdobyć jak najwięcej informacji o przyszłym pracodawcy i proponowanej pracy - zauważa Joanna Garnier z fundacji La Strada.

Zobacz serwis gospodarka - praca i kariera >>>

Należy sprawdzić także wiarygodność naszego pośrednika. Wiele może nam już powiedzieć jego siedziba. - Najlepiej jak to biuro nie funkcjonuje od wczoraj i to można sprawdzić - zauważyła Anna Wicha.

Dobrym źródłem informacji są też fora internetowe, na których pracownicy opisują swoje doświadczenia ze współpracy z daną firmą. Uczciwy pośrednik musi przedstawić warunki zatrudnienia i ewentualne koszty. Nie może żądać od nas opłat za pośrednictwo w znalezieniu pracy.

Gdy już znajdziemy ofertę odpowiadającą naszym wymaganiom, pamiętajmy przede wszystkim o podpisaniu umowy w języku polskim. - Były przypadki, że pracownik podpisywał w Polsce umowę, a w Holandii dostawał inną, w dodatku po holendersku. Jeśli z czegoś nie rozumiemy, to nie podpisujmy - przestrzega Joanna Garnier.

Przy szukaniu pracy warto skorzystać z sieci europejskich ofert pracy EURES. To prowadzony przez KE portal na który trafiają ogłoszenia z całej Unii Europejskiej.

W razie problemów z pracodawcą za granicą skontaktować się można z fundacją La Strada. Nr telefonu 22 628 99 99 lub adres mailowy: strada@strada.org.pl. Fundacja prowadzi obecnie akcję informacyjną dla Polaków wyjeżdżających do pracy do Holandii.

to, pg

Czytaj także

Polska zarobiła na euroemigracji, ale wkrótce zacznie tracić

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 10:30
Spadek bezrobocia i 41 miliardów euro kapitału to korzyści, jakie przyniosła Polsce emigracja rodaków. Wkrótce zaczniemy jednak tracić - twierdzi "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Satysfakcja Europejczyków z pracy spada. W Polsce niezadowolonych 57 proc.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 15:36
53 proc. Europejczyków uważa, że warunki pracy w ich kraju są dobre; jednocześnie 57 proc. sądzi, że w ciągu ostatnich pięciu lat pogorszyły się one - wynika z badania Eurobarometru. 57 proc. Polaków źle ocenia warunki pracy panujące w naszym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 lat w UE: blaski i cienie poakcesyjnej emigracji zarobkowej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 16:45
Po wstąpieniu Polski do UE w 2004 r. Polacy na dużą skalę zaczęli, w poszukiwaniu pracy, wyjeżdżać za granicę do państw Unii. Część z nich dorabia się i wraca, a część po zakosztowaniu lepszego ż­ycia chce zostać na dobre i ściąga do siebie rodziny.
rozwiń zwiń