Polskie Radio

Narodowa karta płatnicza już od 2017 roku?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 16:09
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad uruchomieniem tzw. krajowego schematu płatności. Elementem tego projektu jest powołanie polskiej firmy do obsługi kart płatniczych.
Audio
  • Narodowa karta płatnicza już od 2017 roku? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W tej chwili miażdżąca większość płatności bezgotówkowych odbywa się za pośrednictwem dwóch organizacji kartowych: Visa i Mastercard. Wprowadzenie polskiego schematu płatności miałoby obniżyć tzw. opłatę interchange, czyli prowizję dla operatora karty.

Zgodnie z programem Ministerstwa Rozwoju polska karta byłaby akceptowana we wszystkich urzędach. W tej chwili przeszkodą dla stosowania w nich terminali są koszty. Wysokość prowizji ustalają organizacje kartowe.

W odróżnieniu od obecnie działającego systemu poboru opłat bezgotówkowych za autostrady, narodowej karty płatniczej nie trzeba by doładowywać.

Bezgotówkowe płatności to zaledwie ułamek tego, co ma znaleźć się w ramach sześciu projektów krajowego schematu płatności. O jakie rozwiązania chodzi, czy polskiej karty można będzie używać za granicą i kiedy planowany jest start programu, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotował: Łukasz Rydzewski

Data emisji: 17.10.2016

Godzina emisji: 7.43

pg/ab

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: rząd nie widzi przesłanek do zakwestionowania umowy CETA

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 18:29
- Rząd długo analizował umowę pomiędzy Polską a Kanadą, ponieważ dostrzega te niepokoje w społeczeństwie polskim i całej Europie. Ale rada ministrów nie widzi przesłanek do zakwestionowania CETA – przekonywał w radiowej Trójce do kontrowersyjnej umowy handlowej wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń