Polskie Radio

FAQ

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 10:56
  • 1. Co się zmieniło i dlaczego?
  • 2. Jak słuchać programów Polskiego Radia on line?
  • 3. Do czego służy ikonka '' przy artykułach na stronach polskieradio.pl?
  • 4. Do czego służy ikonka '' przy artykułach na stronach polskieradio.pl?
  • 5. Uproszczona i pełna wersja playera
  • 6. Radio na żądanie: tworzenie playlist i odsłuchiwanie wybranych przez Państwa treści
  • 7. Powiadomienia i nie przegap – jak to działa?
  • 7. Moje.polskieradio.pl – co to jest?
  • 8. Moje.polskieradio.pl - jak z niego korzystać?
  • 1. Co się zmieniło i dlaczego?

    Witamy Państwa w nowej odsłonie portalu polskieradio.pl. W porównaniu do poprzedniej wersji udostępniamy Państwu znacznie więcej dźwięków i urozmaicenie treści naszych stron. Nowy serwis prezentuje wszystkie ważne wydarzenia na pięciu antentach Polskiego Radia, na każdej stronie znajdują się informacje z ramówki na temat aktualnie nadawanych programów radiowych. Dodatkowo w nowym serwisie:

    umożliwiamy słuchanie strumienia dźwiękowego i jednoczesne przeglądanie naszych stron internetowych. Pomaga w tym player, umieszczony na stałe w prawym górnym rogu;  zachęcamy do korzystania z funkcjonalności pozwalających na tworzenie własnego "radia na żądanie" (zapraszamy do sekcji "Radio na żądanie": tworzenie playlist i odsłuchiwanie wybieranych przez Państwa treści" poniżej); oddajemy Państwu do dyspozycji funkcjonalności pozwalające na tworzenie własnego spersonalizowanego radia na żądanie (zapraszamy do sekcji "Radio na żądanie: tworzenie playlist i odsłuchaniwanie wybranych przez Państwa treści" poniżej); wprowadzamy do portalu jak najwięcej dźwięków, jedynym ograniczeniem jest kwestia praw autorskich. Większość audycji, które znają Państwo z anteny pojawi się w naszym serwisie. Będziemy stopniowo cyfryzować i udostępniać archiwalia dźwiękowe, prezentując rarytasy z przepastnych zasobów Polskiego Radia; Rozbudowujemy ofertę radiowych kanałów internetowych, skupionych pod marką moje.polskieradio.pl. Zaczęlismy od dwudziestu kanałów, prezentując zarówno materiały muzyczne jak i słowne. Do końca roku ich liczba zwiększy się klikukrotnie;  proponujemy nowe serwisy tematyczne (gospodarka, sport, publicystyka, archiwum - to tylko początek), serwisy antenowe uzupełniamy o dodatkowe informacje na temat prowadzących i audycji, archiwalne odcinki cykli radiowych i in. 

    To dopiero początek pracy nad nową odsłoną Polskiego Radia w Internecie, mamy nadzieję, że obiecujący. Chcielibyśmy Państwa zaangażować do jego dalszego rozwoju. Będziemy pytać o kierunki zmian, o interesujące treści, które chcielibyście u nas usłyszeć, o narzędzia, których jeszcze brakuje. 
    Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda się nam stworzyć wyjątkową przestrzeń w Internecie.

  • 2. Jak słuchać programów Polskiego Radia on line?

    a

    Aby uruchomić odsłuchiwanie wybranej anteny Polskiego Radia wystarczy wybrać aktualnie nadawaną audycję w ramach danej anteny. Informację na ten temat podajemy na górze serwisu, w boksie "Słuchaj na żywo". Kliknięcie na ikonęa przy wybranej audycji powoduje jej odtworzenie w playerze umieszczonym na stałe w prawym górnym rogu wszystkich stron serwisu.
    Jeśli komputer ma zainstalowany Windows Media Player, dźwięk będzie odtwarzany w playerze w prawym górnym rogu. Jeśli komputer używa innego odtwarzacza, system zapyta, czy uruchomić odtwarzacz Flash w osobnym oknie.
    Strumień dźwięku jest odtwarzany niezależnie od przemieszczania się w serwisie – mogą Państwo przechodzić ze strony na stronę, czytać artykuły i wyszukiwać interesujące frazy. Do czasu wybrania innego dźwięku lub zatrzymania strumienia antenowego kliknięciem w przycisk stop w playerze (a), dźwięk będzie odtwarzany bez przerwy.

    Poniższe linki również umożliwiają słuchanie radia on-line:

    http://www.polskieradio.pl/st/program1m.asx
    http://www.polskieradio.pl/st/program2.asx
    http://www.polskieradio.pl/st/program3m.asx
    http://www.polskieradio.pl/st/program4.asx

  • 3. Do czego służy ikonka '' przy artykułach na stronach polskieradio.pl?

    Naciśnięcie ikony głośnika przy wybranym materiale dźwiękowym powoduje jego odtworzenie. Jeśli player był już wcześniej uruchomiony, to kliknięcie w ikonę spowoduje zatrzymanie strumienia i włączenie nowego dźwięku. Materiał będzie odtwarzany do końca lub do momentu wybrania innego dźwięku bądź kliknięcia w przycisk stop w playerze.('')

  • 4. Do czego służy ikonka '' przy artykułach na stronach polskieradio.pl?

    Ikona ta służy do dodawania wybranych materiałów dźwiękowych do listy odtwarzania w ramach pełnej wersji playera. Aby dodać wybrany dźwięk należy kliknąć na towarzyszącą mu ikonę a , a następnie wybrać opcji "Ulubione" a. W ten sposób dźwięk trafia na listę "Ulubione" w ramach pełnej listy playera.

  • 5. Uproszczona i pełna wersja playera

    a

    Uproszczona wersja playera, wbudowana na stałe w prawym górnym rogu strony. Służy do odsłuchiwania dźwięków zamieszczonych na stronie w trakcie przeglądania serwisu. Umożliwia włączenie wybranej anteny Polskiego Radia oraz pojedynczego podcastu.

    Aby odtworzyć wybrany dźwięk w playerze, należy kliknąć w ikonkę a przy wybranym materiale w serwisie lub przy aktualnie nadawanej audycji (informacja na temat bieżącego programu radiowego znajduje się na górze strony, między logiem serwisu a playerem oraz na stronie ramówki radiowej - http://polskieradio.pl/Portal/Schedule/Schedule.aspx)

    a

    Pełna wersja playera (którą uruchamia się poprzez kliknięcie ikonę powiększania okna w playerze) otwiera się w nowym oknie przeglądarki. Pozwala przede wszystkim na tworzenie własnego radia na żądanie - przeglądanie materiałów popularnych, bądź polecanych przez redakcję portalu materiałów dźwiękowych, ustawianie list podcastów wg wybranych kryteriów (np. dźwięki dla dzieci, wywiady, publicystyka i in.) oraz subskrybowanie cykli radiowych audycji zamieszczonych w serwisie.

    Aby dodać materiał do odtwarzania w pełnej wersji playera, należy kliknąć w ikonkę a przy wybranym materiale - dzięki temu trafi on do tzw. podręcznej listy materiałów (Ulubione). Lista z tak dodanych dźwięków będzie do Państwa dyspozycji aż do czasu wyczyszczenia "ciasteczek" (cookies) w przeglądarce.  To początek tworzenia programu Państwa radia na życzenie.

  • 6. Radio na żądanie: tworzenie playlist i odsłuchiwanie wybranych przez Państwa treści

    a
    Jest to funkcjonalność playera dostępna wyłącznie dla zalogowanych użytkowników - aby dodawać dźwięki do prywatnych list oraz nimi zarządzać w ramach playera, należy założyć profil w serwisie polskieradio.pl, korzystając z formularza rejestracji w prawym górnym rogu serwisu. Należy logować się przed wybraniem materiałów do odsłuchania, które chcą Państwo umieścić na liście w playerze.

    Ulubione

    a

    Pierwszym krokiem do tworzenia Państwa radia na żądanie jest dodanie wybranych materiałów do tzw. listy podręcznej poprzez kliknięciie w ikonkę a przy wybranym materiale dźwiękowym w serwisie oraz wybranie opcji "Ulubione"  a.

    a

    Wybrany dźwięk będzie od tej pory dostępny w pełnej wersji playera w zakładce "Ulubione". Aby go odtworzyć należy otworzyć okno z pełną wersją playera.

    a

    Wybrane materiały pokazują się na liście "Ulubione". Dźwięki można odsłuchiwać z poziomu tej listy - klikając na ikonę a przy wybranym materiale; na towarzyszący dźwiękowi artykuł w serwisie można przejśc wybierając opcję "więcej informacji"; mozna przenieść wybrane dźwięki do stworzonych przez siebie list materiałów.
    Do listy "Ulubione" można dodawać materiały audio i video.

    Tworzenie nowej listy

    a

    Aby stworzyć nową listę materiałów, należy wybrać opcję a dostępną w lewej kolumnie playera w sekcji "Moje listy".

    a

    Otworzy się panel dodawania nowej listy - należy wpisać własną nazwę nowej listy i kliknąć a. Umozliwi to dodawanie do niej dźwięków - zarówno tych, które już zostały wybrane do "Ulubionych" jak i bezpośrednio z serwisu polskieradio.pl.

    Dodawanie materiałów do nowej listy - tworzenie radia na żądanie

    Materiały można dodawać do własnoręcznie utworzonej listy z dwóch poziomów: bezpośrednio z serwisu lub w ramach playera - z listy "Ulubione".

    a

    Aby dodać materiał bezpośrednio z serwisu, należy kliknąć na towarzyszącą mu ikonę a, a następnie wybrać listę, do której chce się dodać dźwięk - np. lista "Publicystyka" jak w powyższym przykładzie.

    Materiały pomiędzy listami w playerze można przenosić. Wystarczy zaznaczyć materiał dźwiękowy na indeksie listy w playerze i kliknąć opcję a, po czym wybrać listę, do której chce się dodać dźwięk.

    a

    Dźwięk z listy można usunąć przez zaznaczenie materiału na indeksie listy w playerze i kliknięcie opcji a.

  • 7. Powiadomienia i nie przegap – jak to działa?

    Serwis polskieradio.pl pozwala na zapisywanie się na powiadomienia o nadchodzących interesujących Państwa audycjach. Jest to funkcjonalność dużej wersji playera, dostępna tylko dla użytkowników zarejestrowanych i zalogowanych w naszym serwisie.

  • Powiadomienie w serwisie można ustawić z różnych poziomów – po pierwsze redakcja sama będzie polecała audycje godne Państwa uwagi – koncerty, wywiady z interesującymi gośćmi, debaty publiczne, listy przebojów i inne. Na przestrzeni całego serwisu będą pojawiały się boksy ‘Nie przegap’ prezentujące nasz wybór redakcyjny, do odsłuchania którego chcielibyśmy Państwa zachęcić.
  •  

    a

    Aby zapisać się na takie powiadomienie należy kliknąć a przy wybranym polecanym materiale z tego boksu – otworzy się panel dodawania powiadomienia podający Państwu dwie możliwości powiadomienia – alert przesyłamy mailem (na mail podany w procesie rejestracji) na określoną ilość czasu przed audycją (od 24h do kilku minut) lub alert pokazywany w serwisie (w wybranym momencie przed audycją, na którą się Państwo zapisali).

    a

    Jeśli przed wybraną audycją będą Państwo surfowali po naszych stronach – pojawi się pop up informujący, że za określony czas rozpocznie się wybrana przez Państwa audycja.

  • Możliwość zapisania się na powiadomienie o wybranej audycji jest również wbudowana w ramówkę prezentującą program wszystkich anten Polskiego Radia.

  • a

    Wystarczy kliknąć na wybraną audycję danego dnia – pojawi się informacja szczegółowa o danej audycji oraz button ‘Przypomnienie’. Po kliknięciu w niego pojawia się panel zapisywania się na powiadomienia (opisany w punkcie 7a)

    a

  • 7. Moje.polskieradio.pl – co to jest?

    a

    moje.polskieradio.pl uzupełnia ofertę dźwiękową portalu polskieradio.pl. Kanały internetowe - tematyczne i słowne - prezentują dobrane tematycznie materiały z anten Polskiego Radia, bez konieczności ich wyszukiwania i nawigacji.
    Redakcja moje.polskieradio.pl współpracuje z archiwum i antenami Polskiego Radia nad rozszerzaniem tej oferty, w najbliższych miesiącach pojawią się dziesiątki kanałów internetowych.

  • 8. Moje.polskieradio.pl - jak z niego korzystać?

a

Serwis prezentuje kanały w podziale na materiały muzyczne i słowne. To jest pierwsza selekcja, której mogą Państwo dokonać przy wyborze interesującego kanału.
W kategorii SŁOWO znajdują się audycje, słuchowiska, reportaże, dokumenty, kabarety, materiały informacyjne - m.in. wywiady Marka Niedźwieckiego, astronomiczny Kosmos czy poradnicze Zabawy z językiem. MUZYKA to m.in. Koncerty w Trójce, Najpiękniejsze polskie piosenki, Modern rock, muzyka lat '80 oraz kanały firmowane przez dziennikarzy muzycznych, jak Ulubione kawałki Wojciech Manna.

Po wejściu do serwisu mogą Państwo wybrać kanał klikając w boks prezentujący powiązaną z nim grafikę lub jego tytuł.

a

Rozpocznie się odtwarzanie strumienia dźwięków. Aby obejrzeć rozszerzoną playlistę materiałów wystarczy kliknąć w umieszczone w prawym dolnym rogu strzałki.

Aby przerwać odtwarzanie dźwięków, należy kliknąć w znak pauzy w środkowej kolumnie serwisu, nad opisem dźwięku.