Polskie Radio

Festiwal Paderewskiego wypełnia testament Jerzego Waldorffa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 18:30
- Na cztery dni przed śmiercią Jerzy Waldorff polecił mi, abym zajął się spuścizną po Ignacym Janie Paderewskim oraz Karolu Szymanowskim. Nie miałem wyboru, testamenty trzeba wypełniać - mówił Wiesław Dąbrowski, dyrektor I Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.
Audio
  • Wiesław Dąbrowski o Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego (Muzyczna Jedynka)
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym artystą, ale też premierem i ministrem spraw zagranicznych
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym artystą, ale też premierem i ministrem spraw zagranicznychFoto: Herbert A. French /Wikiedia

Gość "Muzycznej Jedynki" przypomniał, że w Warszawie odbywają się festiwale Beethovena i Mozarta.  - Jest również "Chopin i jego Europa". Festiwal Paderewskiego też powinien na stale zaistnieć ma mapie kulturalnej Warszawy - dodał Wiesław Dąbrowski.

Festiwal odbędzie się w dniach 3 - 9 listopada 2014 roku. Jego celem jest przypomnienie dokonań oraz twórczości wielkiego polskiego patrioty oraz światowej sławy artysty. - Najpierw pamięć o Paderewskim utopili Niemcy, później bolszewicy, a na koniec polscy komuniści - przypomniał słowa Jerzego Waldorffa dyrektor festiwalu.

Uroczyste otwarcie Festiwalu już w poniedziałek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na początek  koncert Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyr. Jacka Kaspszyka z solistami Kevinem Kennerem i Beatą Bilińską. - Na następny dzień tegoroczny laureat Grammy Włodek Pawlik przygotował specjalny program instrumentalno-wokalny pt. "Paderewski-jazz-inspiracje" - wyliczał Wiesław Dąbrowski w rozmowie z Pawłem Sztompke.

Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędą się fortepianowe kursy oraz koncert "Paderewski Trio" zespołu ze Szwajcarii. - Na zakończenie Polski Instytut Dyplomacji zafundował nam wycieczkę po Warszawie szlakiem Paderewskiego, która pokaże jego dokonania jako dyplomaty, polityka i filantropa - wyjaśniał gość Jedynki.

Paderewski był nie tylko wybitnym artystą, ale też premierem i ministrem spraw zagranicznych. - Wygrał Polskę na fortepianie. Dodatkowo posiadał dar narracji i znał pięć języków. Jego status idola był tak przekonywujący, że na konferencji pokojowej w Wersalu potrafił namówić wielkich tego świata, by Polska wróciła mapę Europy - podkreślał Wiesław Dąbrowski.

Podczas Festiwalu zaprezentowany zostanie także film Wiesława Dąbrowskiego "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy". Polskie Radio jest patronem medialnym I Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/kd

Czytaj także

Soundedit 2014: Velvet Underground, Kraftwerk, Laibach i Janerka

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 17:17
- Pojawią się m.in. John Cale, producent i członek legendarnej grupy Velvet Underground, Karl Bartos, który grał w Kraftwerk, zespół Laibach oraz Lech Janerka, który odbierze Nagrodę "Człowieka ze Złotym Uchem" - wyliczał w Jedynce Maciej Werk, dyrektor festiwalu Soundedit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Stańko: jesteśmy światową potęga

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 14:00
- Jazzmani z całego świata zabiegają o to, by grać w Polsce. Mamy duży rynek, świetnie się sprzedają płyty i są fantastyczne koncerty - podkreślał w "Muzycznej Jedynce" Tomasz Stańko, dyrektor artystyczny XII edycji międzynarodowego festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w służbie walki z rakiem. "Różowy łańcuszek ma sens"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 17:26
- Płyta "Pink in Pink 4" wspiera naprawdę bardzo szlachetny cel. Proszę, nabądźcie kolejne egzemplarze, obdarujcie nią przyjaciół i bliskich - apelował w "Muzycznej Jedynce" autor kompilacji, dziennikarz muzyczny Maciej Ulewicz.
rozwiń zwiń