Polskie Radio

Dom, mieszkanie, samochód i obraz. Co i jak można zasiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 15:08
Większość z nas myśli, że "zasiedzieć" możemy jedynie nieruchomość, okazuje się, że też rzeczy ruchome. - Liczy się, czy zrobiliśmy to w dobrej lub w złej wierze - przekonywał w "Czterech porach roku” mecenas Bartosz Bator.
Audio
  • Mieszkanie, samochód i obraz. Wszystko to można zasiedzieć (Jedynka/Cztery pory roku)
Wśród nieruchomości, które można zasiedzieć znajdują się np. mieszkania
Wśród nieruchomości, które można zasiedzieć znajdują się np. mieszkaniaFoto: flickr/BN catchesthelight

Bartosz Bator wyjaśniał, że rzecz ruchomą możemy zasiedzieć jedynie w dobrej wierze, natomiast nieruchomości, zarówno w dobrej, jak i w złej wierze. Jaka jest między nimi różnica?

Jeżeli zasiadujemy nieruchomość w tej pierwszej, to musi upłynąć 20 lat od momentu, gdy zaczęliśmy ją samoistnie posiadać, a 30 lat jeżeli w tej drugiej.
- Jeżeli my doskonale wiemy, kto był albo jest właścicielem, że są spadkobiercy, mamy pełne przekonanie, że nie jesteśmy właścicielami, albo wiemy, że gdzieś ci spadkobiercy są i nie wiedzą o swoim spadku, ale dzięki nam mogliby się dowiedzieć – to wtedy mamy do czynienia ze złą wiarą – tłumaczył Bartosz Bator.
Przez zasiedzenie możemy np. stać się właścicielami nieruchomości: działki , domu lub mieszkania. Natomiast z rzeczy ruchomych może to być samochód, sprzęt, czy inne cenne przedmioty np. antyki, obrazy.  
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Karolina Rożej.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.
pp, tj


Czytaj także

Problem z gminną drogą przez środek podwórka

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 19:00
Słuchaczka z Poćwiardówki skarży się, że przez środek jej podwórka przebiega wyznaczona przez gminę droga, co uniemożliwia wybudowanie na niej domu. Janusz Weiss postanowił sprawdzić, jak do tego doszło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Ordynacja podatkowa: za cztery miesiące poznamy projekt

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 18:38
Rada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, która ma opracować nową Ordynację podatkową - poinformowało CIR. Komisja ma 4 miesiące na opracowanie założeń projektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opóźnienie ustawy o rajach podatkowych. Dymisja w Ministerstwie Finansów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:20
Zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów został odwołany ze stanowiska - poinformował resort finansów.
rozwiń zwiń