Polskie Radio

Pigułka "dzień po" bez recepty. Ginekolog: awantura wbrew logice

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 15:02
Branie pigułek "dzień po" spowodowało w wielu krajach europejskich spadek liczby aborcji do 18 roku życia - powiedział dr Grzegorz Południewski, ginekolog.
Audio
  • Pigułka "dzień po" bez recepty. Ginekolog: awantura wbrew logice (Cztery pory roku/Jedynka)
Pigułka antykoncepcyjna tzw. pigułka dzień po zapobiegająca ciąży nawet do kilku dni po stosunku płciowym
Pigułka antykoncepcyjna tzw. pigułka "dzień po" zapobiegająca ciąży nawet do kilku dni po stosunku płciowymFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Jestem zdziwiony tej awanturze, która odbywa się w Polsce, bo to awantura wbrew logice. My w ten sposób chcemy ograniczyć liczbę aborcji - dodał gość "Czterech pór roku".

Komisja Europejska zdecydowała, że środek może być dostępny w krajach Unii bez recepty, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą poszczególne państwa. W Polsce pigułka "dzień po" ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. Kwestia ta ma być uregulowana w rozporządzeniu MZ. Organizacje pozarządowe apelują, by stało się to jak najszybciej.

Lekarz uważa, że przepisy dotyczące opieki nad nieletnimi w odniesieniu do spraw związanych z ginekologią stoją w sprzeczności z logiką. - Jeżeli 15-latka, która ma prawo do współżycia z punktu widzenia prawnego zgłosi się po taką antykoncepcję, to teoretycznie powinienem czekać na opiekuna - powiedział. Lekarz wskazywał na brak logiki dotyczący dostępności do antykoncepcji, a nawet chronionej dostępności do seksualności w tym wieku.

Według gościa radiowej Jedynki cena tabletki, która wynosi powyżej 100 zł będzie miała wpływ na to, że nie będzie ona tak powszechnie używana. - To nie jest tani cukiereczek. (…) Mam nieodparte wrażenie, że próby ograniczenia wieku dostępu do tabletki są troszeczkę karmieniem hipokryzji naszych polityków. Nie widzę, żeby nastolatka chodziła tak łatwo do apteki po ten preparat. Mało tego, ja się martwię, że ona nie pójdzie, bo się będzie wstydzić - powiedział ginekolog.

Anna Pietruszka-Dróżdż z fundacji MaMa zwróciła uwagę na fakt obniżającej się granicy wieku inicjacji seksualnej. - Dlatego rząd zaczął rozmawiać o granicy wieku, jeśli chodzi o dostępność tabletki. To trudny temat przede wszystkim dlatego, że brakuje w szkołach rzetelnej edukacji seksualnej - powiedziała.

Z kolei dr Południewski przyznał, że skłania się ku temu, aby pigułka "dzień po" była pod kontrolą mentalną wynikającą z wychowania seksualnego. - Nie jestem za tym, żeby tą pigułkę dystrybuować wyłączenie na drodze recepty.(…) Ona ma minimalne działania uboczne, a powikłania po niej są żadne. Problem jest taki, żeby ją brać świadomie i nie traktować jako rozwiązania problemu antykoncepcji - podkreślił.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Małgorzata Raducha

Goście: Anna Pietruszka-Dróżdż (Fundacji MaMa) oraz dr Grzegorz Południewski, ginekolog

Godzina emisji: 11.24

Data emisji: 26.01.2015

to/ag

Czytaj także

Ostry spór wokół pigułki "dzień po". Episkopat Polski zabrał głos: to grzech ciężki

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 13:57
Z punktu widzenia nauczania moralnego Kościoła stosowanie tzw. pigułki dzień po jest grzechem ciężkim - uważają eksperci z zespołu bioetycznego Episkopatu Polski. Podkreślają, że pigułka ta nie jest lekiem, a Polska nie jest zobowiązana do wprowadzenia jej bez recepty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pigułka "dzień po" tylko na receptę. Apel Naczelnej Rady Aptekarskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 17:20
Naczelna Rada Aptekarska przekonuje, że pigułka powinna być przepisywana przez lekarzy. Zaapelowała do premier Ewy Kopacz i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia dostępności tej formy antykoncepcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pigułka "dzień po" bez recepty? Premier: czekam na rozwiązania ze strony ministra zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 22:30
Ewa Kopacz powiedziała, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz pracuje nad rozwiązaniami ws. pigułki "dzień po" - ellaOne. Chodzi o rozwiązania bezpieczne ze względu na osoby, które mogłyby skorzystać z pigułki - dodała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pigułka "dzień po" dostępna w Polsce bez recepty dla nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 22:02
15 lat to wiek, od którego w Polsce będzie można kupić bez recepty pigułkę antykoncepcyjną "dzień po". Informację taką przekazał wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. O dostępności tego typu środków bez recepty zdecydowała Komisja Europejska.
rozwiń zwiń