Polskie Radio

Srebrna nić Polski. Wciągająca historia żeglugi śródlądowej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:30
- Należy budować dobrą markę Wisły. Powinniśmy przypomnieć ludziom, że jest to jedna z najważniejszych polskich wizytówek - mówi Robert Jankowski z Fundacji Rok Rzeki.
Audio
  • Świętujemy Rok Rzeki Wisły (Lato z Radiem/Jedynka)
Widok z Bulwarów Wiślanych w pobliżu Centrum Nauki Kopernik
Widok z Bulwarów Wiślanych w pobliżu Centrum Nauki KopernikFoto: Shutterstock/s74

Rok Wisły został zorganizowany na pamiątkę pierwszego wolnego flisu po Wiśle. Po Pokoju Toruńskim Polska odzyskała możliwość swobodnego transportu towarów drogą rzeczą. Wydarzenie było kluczowym dla polskiej gospodarki, która od tego momentu przeżywa swój rozkwit. Przez kolejne 300 lat Wisła stała się jedną z najważniejszych rzek w Europie skupiając wokół siebie nie tylko handlowców. W okolicy rzeki dzięki ludności napływowej rozwinęła się w Polsce bogata kultura.

Wisła to ponad tysiąc kilometrów szlaków turystycznych, ekologicznych i kulturalnych. Dla lubiących aktywny wypoczynek organizowane są kajakarskie i żeglarskie spływy po Wiśle pod hasłem "Wielki spływ wiślany". Na pokład klimatycznych łodzi zapraszają także organizatorzy wycieczek rzecznych. Trasę spływów kajakowych można śledzić na stronie roku Wisły.

Jednym z ważniejszych projektów, o których opowiada Robert Jankowski jest budowa szkuty wiślanej. Czym jest i dlaczego powinna być uważana za wizytówkę żeglugi po Wiśle? Czym jest binduga warszawska? Do czego służył bat wiślany? Więcej na ten temat oraz imprez organizowanych z okazji Roku Wisły w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Robert Jankowski z Fundacji Rok Rzeki

Data emisji: 18.08.2017

Godzina emisji: 9.20

ac/ag

Czytaj także

Dbajmy o Wisłę, nie ma drugiej takiej rzeki w Europie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 14:53
Ten rok to nie tylko Rok Kościuszkowski, to również Rok Wisły. Rzeka kiedyś na całej jej długości była żeglowna. Obecnie, poza lekkimi jednostami, trudno po niej pływać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Rzeki Wisły. Tak bawiliśmy się w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 20:30
Tego lata z okazji Roku Rzeki Wisły Czwórka zaprasza na plenerowe audycje i koncerty pod hasłem "Od Ujścia do Źródła". - W Cudzie nad Wisłą w Warszawie odkrywamy tajemnice Królowej Polskich Rzek - zapowiada Patryk Kuniszewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisłostrada Sztuki. Miasto odwraca się ku rzece

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 17:06
- Wisła jest coraz bliżej mieszkańców. Coraz częściej zwracamy na nią uwagę, nie tylko przy jej przekraczaniu z prawego na lewy brzeg lub odwrotnie - podkreśla Iwona Wujastyk, dyrektorka Mazowieckiego Teatru Muzycznego.
rozwiń zwiń