Polskie Radio

Polacy obawiają się wojny? Mają powody?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 18:09
Media nakręcają spiralę strachu. Niemal każdego dnia informują o zagrożeniu, jakie niesie dla Polski kryzys Ukraiński. I komu to służy? - zastanawiały się uczestniczki Jedynkowej debaty.
Audio
  • Joanna Heidtman i Anna Kossak o tym, jak media i politycy straszą nas wojną (Popołudnie z Jedynki)
Media mają duży udział w eskalacji strachu przed Rosją i Putinem
Media mają duży udział w eskalacji strachu przed Rosją i PutinemFoto: EPA/SERGEI KOZLOV

Zdaniem psycholożki Anny Kossak, to media mają duży udział w eskalacji strachu przed Rosją i Putinem. Jej zdaniem, w roli ekspertów często wypowiadają się osoby, które nie mają ku temu żadnych kwalifikacji.

- Na szczęście nasz mózg ma mechanizmy obronne, z których korzysta. Mózg lubi pracować w ten sposób, że jeżeli nie mam na coś wpływu, to nadmiernie się tym nie zajmuję - tłumaczyła Anna Kossak. Jej zdaniem, media strasząc wojną polsko-rosyjską opierają się na stereotypach. - Polacy lubią mieć wroga, lepiej wróg znany niż nieznany - mówiła.

Wojna na Ukrainie >>> Serwis specjalny

Z kolei doktor Joanna Heidtman mówiła, że informacje o zagrożeniu wojną bardziej trafiają do pokolenia ludzi starszych niż do młodych. Wynika to z faktu, że to pokolenie może pamiętać wydarzenia sprzed 75 lat.

Psycholożki  w radiowej Jedynki zwróciły też uwagę na fakt, że politycy wykorzystują to co dzieje się na wschodzie Ukrainy do budowania swojego wizerunki i zdobywania poparcia. - Zarządzanie przez strach nie jest niczym nowym. To technika znana, stara i skuteczna, bo na emocjach rozgrywa się różne działania - mówiła Heidtman.

- Zmieniają się tylko narzędzia, ale tak na prawdę manipulacja emocjami jest najskuteczniejsza - dopowiadała Kossak. By nie dać się zmanipulować i nie ulec niepotrzebnej medialnej paranoi należy ograniczyć oglądanie programów informacyjnych. - Trzeba zastanowić się nad tym, co nam sprawia przyjemność i temu się oddawać. Trzeba zrobić coś dobrego dla siebie i coś dobrego dla innych, a nie czytać, co tam znowu wymyślił Putin - radziła Kossak.

Joanna Heidtman mówiła zaś, że najważniejsze jest "racjonalne myślenie". - To jedyne, co może nas uratować w dobie niepewności - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska!

(asop/ag)

Czytaj także

Rosja: pobito ekipę BBC. Szukała grobów żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 12:49
Ekipa brytyjskiej telewizji BBC została zaatakowana w Astrachaniu na południu Rosji, gdzie badała doniesienia o tajnych pochówkach rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na wschodniej Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bild": separatyści dostali z Rosji nowoczesną broń przeciwlotniczą

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 14:50
Chodzi o system rakietowy typu Pancyr S1. Niemiecka gazeta powołuje się na tajne dokumenty wywiadowcze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Putin groził Europie inwazją? Bruksela tego nie komentuje

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 16:05
- Gdybym chciał, rosyjskie oddziały mogłyby w ciągu dwóch dni być nie tylko w Kijowie, ale także w Rydze, Wilnie, Tallinie, Warszawie lub Bukareszcie - takie słowa miały paść w trakcie rozmowy prezydentów Rosji i Ukrainy. Rzeczniczka Komisji Europejskiej oświadczyła, że nie będzie komentować doniesień prasowych.
rozwiń zwiń