Polskie Radio

Magdalena Kochan: premier nie powinna rozmawiać z protestującymi rodzicami

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 17:50
- Rodzice niepełnosprawnych dzieci po śmierci podopiecznego powinni wracać do pracy - przekonywała w radiowej Jedynce Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Audio
  • Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny: renta nie może zastąpić wynagrodzenia (Popołudnie z Jedynką/Jedynka)
Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie
Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Przed kancelarią premiera i przed Sejmem w czwartek 23 października protestowali rodzice niepełnosprawnych dzieci. Przypominali o swych postulatach z wiosny tego roku, gdy okupowali parlament. Chodzi im m.in. o świadczenia dla rodziców czy opiekunów, nie tylko za życia, ale także po śmierci podopiecznego i podwyższenie renty socjalnej. Rodzice twierdzą, że od wiosennych protestów ich sytuacja niewiele się zmieniła.

Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny stanowczo odrzuciła możliwość kontynuacji wypłaty świadczeń po śmierci dziecka. Przypomniała, że okres opieki nad dzieckiem zaliczany jest do stażu do emerytury. Są także mechanizmy powrotu rodziców na rynek pracy. Zgodziła się, że renty socjalne powinny być podniesione, jednak z pewnym zastrzeżeniem. Nie mogą być wyższe, niż wynagrodzenie za pracę.

Część środowiska protestuje przed Sejmem i domaga się wyższych świadczeń w związku z całkowitym poświęceniem się opiece nad niepełnosprawnym. Inni - w tym również duże organizacje pozarządowe - wyznają ideę, że nie wolno zamykać się z dzieckiem na całe życie w czterech ścianach. - Kłopot polega między innymi na tym, że rodzice dzieci z niepełnosprawnościami nie mówią jednym głosem - tłumaczyła w "Popołudniu z Jedynką" posłanka PO.

Magdalena Kochan uznała, że premier Ewa Kopacz nie powinna osobiście angażować się w rozmowy z rodzicami. Od tego jest jej zdaniem zespół Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Stwierdziła, że ze względu na doskonałe przygotowanie merytoryczne MPiPS jest trudnym rozmówcą dla protestujących.

fc, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Między budżetem a współczuciem. Skąd pieniądze dla niepełnosprawnych dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 13:00
Opiekunowie chorych dzieci nie rezygnują z protestu w Sejmie. Chcą natychmiastowej podwyżki świadczeń. - Pieniędzy w budżecie więcej nie będzie - odpowiada im w radiowej Jedynce posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Augustyn: złym rozwiązaniem jest dezaktywizacja zawodowa opiekunów

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 13:22
- -Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żeby pozwolić rodzinom łączyć opiekę z pracą zawodową - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" w radiowej Jedynce przewodniczący senackiej komisji rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń