Polskie Radio

Czy na rynku pracy będzie już tylko lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 19:28
W grudniu 2014 bezrobocie było trochę wyższe niż miesiąc wcześniej, ale znacznie niższe niż w grudniu przed rokiem. Różnica to dwa punkty procentowe. Czy czeka nas dalszy spadek bezrobocia?
Audio
  • Debata o bezrobociu i rynku pracy (Popołudnie z radiową Jedynką)
Coraz częściej zamiast na długoterminowy etat pracodawcy zatrudniają osoby do wykonania konkretnego projektu. Zdjęcie ilustracyjne
Coraz częściej zamiast na długoterminowy etat pracodawcy zatrudniają osoby do wykonania konkretnego projektu. Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Monika Fedorczuk wskazuje na dwie przyczyny spadku bezrobocia. Gospodarka wychodzi ze spowolnienia i mimo kryzysu rosyjskiego nabiera tempa, czego przejawem jest również wzrost PKB. Drugim elementem była interwencja na rynku pracy. - Mieliśmy reformę publicznych służb zatrudnienia, pojawiły się nowe instrumenty i nowe środki z Funduszu Pracy - mówi. Jej zdaniem to właśnie pozwoliło, głównie ludziom młodym wejść na rynek pracy.
Związki zawodowe nie widzą sytuacji tak różowo, jak resort pracy i wytykają ministerstwu problemy, które pozostają do rozwiązania. Dr Anna Reda-Ciszewska podkreśla, że jest to przede wszystkim bezrobocie wśród osób starszych, w wieku 50+. - Samo podniesienie wieku emerytalnego nie jest instrumentem, który zwiększy nam na rynku aktywność osób starszych - wskazuje ekspert.
Arkadiusz Pączka zwraca uwagę na zmieniający się rynek pracy. Coraz częściej zatrudnia się pracowników nie na stałe, ale do konkretnych projektów. - Niestety, nie ma już systemu takiej pracy, że to jest długoterminowy etat - mówi gość radiowej Jedynki. Podkreśla, że Kodeks Pracy nie przystaje do nowoczesnej gospodarki, gdyż coraz rzadziej istnieje potrzeba zatrudniania pracowników bezterminowo.
Wszyscy dyskutanci byli zgodni, że nie jest już możliwe zatrudnienie się w firmie zaraz po szkole i dotrwanie w niej do emerytury. Nawet w Japonii pracownicy odeszli od tego modelu. Teraz każdy  musi być przygotowany na kilkukrotną w życiu zawodowym potrzebę przekwalifikowania się.

***

Tytuł audycji: Debata w radiowej Jedynce
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Goście: Monika Fedorczuk - naczelnik departamentu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, dr Anna Reda-Ciszewska - ekspert NSZZ "Solidarność", Arkadiusz Pączka - szef Centrum Monitoringu Legislacji w organizacji Pracodawcy RP,
Data emisji: 28.01.2015
Godzina emisji: 16.25

(ag, ei)

Czytaj także

Prognoza dla rynku pracy na 2015 rok. „Pracownicy będą dyktować warunki”

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 13:36
Rok 2015 to będzie dobry rok dla rynku pracy. Będziemy obserwować dalszy jego rozwój i wzrost ilości ofert pracy. W coraz większym stopniu będzie też stawał się rynkiem pracownika, zauważa Marek Strojkowski, ekspert ManpowerGroup.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceminister pracy: możliwe jednocyfrowe bezrobocie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 15:13
Wiceminister pracy optymistą. Bezrobocie w tym roku może być jednocyfrowe. Według szacunków ministerstwa 2014 rok zamknął się bezrobociem na poziomie 11,5 procent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

GUS: gospodarka nabrała tempa. PKB w górę, bezrobocie w dół

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 09:27
W 2014 roku nasza gospodarka przyspieszyła. Z wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rozwijała się w tempie 3,3 procent, czyli dużo szybciej niż w 2013 roku (wtedy 1,7 procent).
rozwiń zwiń