Polskie Radio

Co dalej z religią w szkole? Są postulaty jej usunięcia

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 18:49
Zjednoczona Lewica wzywa do usunięcia religii ze szkół, a zaoszczędzone na pensjach dla katechetów pieniądze chce przeznaczyć na budowę przedszkoli. Czy Polacy są przeciwni nauczaniu religii?
Audio
  • Debata o nauczaniu religii w szkole (Popołudnie z radiową jedynką)
Uczniowie na inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jastarni
Uczniowie na inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Jana Pawła II w JastarniFoto: PAP/Piotr Pędziszewski

Lewica wylicza, że na nauczanie religii państwo wydaje ok. 1,5 miliarda złotych rocznie. Usunięcie religii jest jednym z przedwyborczych haseł lewicowej koalicji.

Jednak według badań CBOS 82 procent badanych Polaków popiera lekcje religii w szkole, choć w porównaniu z poprzednim badaniem odnotowano spadek o 8 punktów procentowych.  

Marcin Celiński uważa, że gdyby Polakom zadać jasne pytanie, czy chcą, aby ponad miliard złotych było wydawane na religię, czy na inne przedmioty, to wynik sondażu byłby inny. Jego zdaniem religia może zostać w szkołach jako przedmiot nadobowiązkowy i niefinansowany przez państwo.

Zdaniem Marcina Przeciszewskiego, religia w szkołach jest wartością, którą Polacy doceniają. Wskazuje, że na 28 państw Unii Europejskiej zaledwie w czterech nie ma religii w szkole. W 9 krajach jest ona przedmiotem obowiązkowym.

Wiceminister Joanna Berdzik przypomina, że program religii jest układany przez Kościół katolicki, a nauczający tego przedmiotu są wskazani przez biskupów. Dyrektorzy szkół sprawują nad nimi nadzór, ale nie co do treści nauczania, a raczej co do metodyki.

Jak Kościół reguluje sprawy nauczania religii? Jakie są projekty zmian w zakresie nauczania religii? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Joanna Berdzik (wiceminister edukacji), Marcin Przeciszewski (Redaktor Naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej), Marcin Celiński (miesięcznik Liberte, Komitet Inicjatywy Świecka Szkoła)

Data emisji: 2.09.2015

Godzina emisji: 16.20

ag/ei



Czytaj także

Warszawa: protest przeciwko zmianom w edukacji seksualnej uczniów

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 21:26
"Stop deprawacji w edukacji" - pod takim hasłem w niedzielę manifestowało w stolicy niemal tysiąc osób sprzeciwiających się zapowiadanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianom w edukacji seksualnej. Resort przekonuje, że temat został wykorzystany politycznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy sposób oceniania na WF. Zachęta do aktywności

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 16:40
W tym roku szkolnym wchodzi nowy sposób oceniania dzieci na lekcjach wychowania fizycznego. Nauczyciele mają bardziej doceniać starania niż konkretne osiągnięcia. Ma to być sposób na walkę z plagą zwolnień z WF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strajk Polaków na Litwie. Dzieci wracają do szkół

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 17:25
Strajk szkół polskich na Litwie, który rozpoczął się w środę i był zapowiadany jako bezterminowy, został przekształcony w pogotowie strajkowe - poinformowali organizatorzy protestu.
rozwiń zwiń