Polskie Radio

Generał Skrzypczak: nie rozumiem wyroku Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 20:07
Były dowódca Wojsk Lądowych powiedział w radiowej Jedynce, że trudno mu zaakceptować wyrok, nakazujący Polsce zapłacenie odszkodowania terrorystom.
Audio
  • Generał Skrzypczak: nie rozumiem wyroku Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA (Jedynka/Więcej Świata)
Waldemar Skrzypczak
Waldemar SkrzypczakFoto: Polskie Radio

W audycji "Więcej świata" generał Waldemar Skrzypczak komentował orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał m.in. że polskie władze ułatwiły agentom CIA nielegalne działania, w tym torturowanie więźniów w więzieniu w Starych Kiejkutach. Trybunał przyznał rację skarżącym - Palestyńczykowi Abu Zubajdzie i Saudyjczykowi Abd al-Nashiriemu i zasądził od Polski na ich rzecz łącznie 230 tysięcy euro odszkodowania.

Więzienia CIA w Polsce>>>

- Ja nie rozumiem dokąd nasza demokracja zabrnie. (...) Jeżeli terroryści, oskarżają Polskę, że myśmy im cokolwiek zrobili złego i Trybunał to uznaje, to może wszyscy z którymi walczyliśmy w Iraku i Afganistanie też złożą do Strasburga wnioski o odszkodowanie? - pyta retorycznie Skrzypczak i dodaje - To jest dla mnie skandal.

- Z drugiej strony - dodaje generał, który dowodził polskimi siłami w Iraku i Afganistanie - zgadzam się, że nie powinno się w żadnym wypadku stosować tortur. (...) Polacy nigdy, ani w Iraku ani w Afganistanie, w takim procederze udziału nie brali - zapewnia gen. Skrzypczak.

Gość Jedynki zwrócił uwagę na brak lojalności ze strony Amerykanów. Uważa za uzasadnioną opinię, że Polacy zostali "wystawieni" przez sojuszników z USA. - Jeśli Amerykanie, w ramach współpracy koalicyjnej, domagali się od nas realizacji tego typu zadań, jak udostępnienie więzień dla terrorystów, to powinno to bezwzględnie pozostać tajemnicą. - Ujawnienie tego typu rzeczy jest dla mnie skandalem. Mamy nauczkę, że nigdy więcej tego typu rzeczy - dodaje Skrzypczak.

Co dalej z Ukrainą?

Były dowódca Wojsk Lądowych komentował też sytuację na Ukrainie. Zgodził się z opinią, że konflikt  ten można nazwać "druga zimna wojną". - Nikt nie ma wątpliwości, że Rosjanie angażują się wojskowo w konflikt na Ukrainie. (...) Jest to regularna wojna prowadzona przez dobrze przygotowane wojska z obu stron - podkreśla wojskowy.  Zwraca uwagę, że w ostatnim czasie siły ukraińskie zaczęły odnosić sukcesy w walce z separatystami. Jego zdaniem jest to wynikiem podjętej w końcu przez Kijów decyzji politycznej. - Jeżeli armii ukraińskiej uda się odciąć rebeliantów od zaopatrzenia z Rosji i stworzyć wzdłuż granicy strefę buforową, to może to być początek końca separatystów - podkreśla.

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

W kontekście sytuacji na Ukrainie, gość Jedynki analizował też zdolność NATO do zapewnienia Polsce, w ramach sojuszu, pełnego bezpieczeństwa. - Ja byłem też żołnierzem NATO i bardzo wierzę w to, że Sojusz zapewnia nam gwarancje bezpieczeństwa. (...) Z drugiej strony jednak jak patrzę na niektóre zachowania Zachodu wobec Rosji, gdzie stanowisko Unii Europejskiej jest niejednolite, to zapala mi się "czerwona lampka", czy również w NATO tak nie będzie, że niektóre państwa, w sytuacji zagrożenia, odmówią nam pomocy. Generał Skrzypczak wyraził opinię, że obecnie żadne państwo europejskie nie ma takiego potencjału militarnego, by w przypadku agresji na Polskę, byłoby w stanie szybko zareagować. (...) Nie uważam, jak niektórzy politycy, że Sojusz daje nam bezwarunkowe bezpieczeństwa - dodał generał. - Dlatego powinniśmy oczekiwać od NATO nie planów ewentualnościowych a bezwarunkowych gwarancji - mówi.  - Hipotetycznie, sami jako Polska, rosyjskiego uderzenia byśmy nie wytrzymali - zaznacza. Na pytanie jak szybko NATO musiałoby zareagować, by uchronić Polskę przed klęska militarną, były dowódca Wojsk Lądowych odpowiedział krótko: "Natychmiast".

Rozmawiał Grzegorz Ślubowski .

"Więcej świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku o godz. 18.15

''

mc/asz

Czytaj także

Kancelaria Prezydenta: wyrok Trybunału w sprawie więzień CIA wstydliwy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 13:29
- Orzeczenie Trybunału w Strasburgu stanowi obciążenie zarówno finansowe, jak i wizerunkowe dla naszego kraju - oceniła dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pinior: służby sprzedały naszą konstytucję za 15 milionów dolarów

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:24
- Rząd przyjął błędną strategię przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka i było jasne, że postępowanie zakończy się katastrofą - tak orzeczenie ETPC w sprawie więzień CIA w Polsce komentował w Jedynce Józef Pinior, senator PO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miller: wyrok Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA oceniam jako niesprawiedliwy i niemoralny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:40
Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania w związku z istnieniem tajnych więzień CIA na terytorium naszego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina: rozpad koalicji rządowej. Dymisja Arsenija Jaceniuka

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 22:10
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk rezygnuje. Decyzja jest związana z formalnym rozpadem koalicji rządowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie państwo jest zobowiązane do wykonania wyroku ws. więzień CIA"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 17:00
Podkreśla to w radiowej Jedynce Irmina Pacho z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Komentuje w ten sposób wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania w związku ze sprawą tajnych więzień CIA w naszym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperci dotarli na miejsce katastrofy boeinga. Holandia: czarne skrzynki nienaruszone

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 22:33
Prorosyjscy separatyści zezwolili międzynarodowym ekspertom na śledztwo w miejscu katastrofy Boeinga 777. Zbadano także czarne skrzynki malezyjskiego samolotu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UE podjęła decyzję. Sankcje wobec Rosji zaostrzone, ale nieznacznie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 20:50
Kraje UE uzgodniły, że dodadzą 15 osób oraz 18 firm i organizacji do listy objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Ukrainie.
rozwiń zwiń