Polskie Radio

"Możliwości oświaty polskiej na Litwie zostały ograniczone"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 19:14
- Państwo litewskie od 1991 roku, niezależnie od tego, kto aktualnie jest u władzy, prowadzi bardzo konsekwentną politykę lituanizacji i ograniczania praw mniejszości polskiej - powiedział Michał Dworczyk z "Fundacji Wolność i Demokracja".
Audio
  • Michał Dworczyk z "Fundacji Wolność i Demokracja" o polityce Litwy i Białorusi (Więcej świata/Jedynka)
  • Prof. Csaba Kiss i Rafał Kostrzyński o fali imigrantów w Europie (Więcej świata/Jedynka)
Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, stanowią 6,6 proc. mieszkańców
Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, stanowią 6,6 proc. mieszkańcówFoto: PAP/Marcin Obara

Ponad 500 uczniów szkół polskich na Litwie nie poszło w środę na lekcje, lecz wzięło udział w mszy odprawionej w Wilnie przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Protestujący - uczniowie i ich rodzice - żądają m.in. odwołania ustawy o oświacie z 2011 roku, która - w ocenie litewskich Polaków - dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju.

- Polacy na Litwie mają dwa zasadnicze problemy. Po pierwsze - ujednolicono egzamin z języka litewskiego w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych bez dania czasu na nadrobienie różnic programowych. Drugi problem dotyczy wprowadzania nauczania niektórych przedmiotów w języku litewskim. M.in. historia i geografia, które do tej pory były wykładane również w języku polskim, dzisiaj powinny być nauczane w języku litewskim - wyjaśnił w audycji "Więcej świata" Michał Dworczyk.

Gość Jedynki wskazał, że litewskie władze zaznaczyły, że planują kolejne zmiany w systemie edukacji. Co jeszcze ma się zmienić i jak to wpłynie na nauczanie w szkołach mniejszości narodowych? Co powinny zrobić polskie władze? Odpowiedź w nagraniu audycji.

W rozmowie z Michałem Dworczykiem poruszyliśmy również temat wyborów prezydenckich na Białorusi, które odbędą się 11 października. Ich zdecydowanym faworytem jest obecny przywódca Alaksandr Łukaszenka, który ostatnio sugeruje, że chciałby zmienić nieco kurs, zliberalizować swoje podejście. Czy jest to możliwe?

Przed dworcem kolejowym w Budapeszcie protestuje ok. 2-3 tys. imigrantów. Domagają się, by węgierska policja pozwoliła im wsiąść do pociągów jadących do Austrii i Niemiec. W stolicy Węgier jest prof. Csaba Kiss, hungarysta z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowiedział w radiowej Jedynce, co się dzieje na miejscu.

O polityce Węgier i Unii Europejskiej wobec imigrantów rozmawialiśmy z rzecznikiem Polskiego Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Rafałem Kostrzyńskim.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście:  prof. Csaba Kiss (hungarysta, Uniwersytet Warszawski), Rafał Kostrzyński (rzecznik Polskiego Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców), Michał Dworczyk ("Fundacja Wolność i Demokracja")

Data emisji: 2.09.2015

Godzina emisji: 18.15

kk/ag

Czytaj także

Strajk polskich szkół na Litwie. Szefowa MEN pisze list w ich obronie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 14:10
Około tysiąca osób wzięło udział w strajku powszechnym polskich szkół na Litwie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zamiast do szkoły udali się na mszę św. do Ostrej Bramy. Domagają się zmiany ustawy oświatowej. Nie wszystkie polskie placówki uczestniczyły w proteście.
rozwiń zwiń