Polskie Radio

W szybkim tempie rośnie liczba i skala cyberzagrożeń

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 10:03
Z raportu Check Point wynika, że w ciągu godziny przeprowadzanych jest 106 ataków na firmy i instytucje za pomocą nieznanego dotąd, złośliwego oprogramowania. To 48 razy więcej niż przed rokiem.
Audio
  • O ceberbezpieczeństwie mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Michał Kurek z firmy doradczej EY (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Przybywa ataków hakerskich
Przybywa ataków hakerskichFoto: Glow Images/East News

Ponadto większość badanych firm odnotowała w ostatnich miesiącach incydenty związane z utratą danych.

O tym, jak ewoluowała cyberprzestępczości mówi w radiowej Jedynce Michał Kurek z firmy doradczej EY.

- Dzisiaj wiele zagrożeń związanych jest już bezpośrednio z uzyskaniem korzyści finansowych przez cyberprzestępców. To są ataki zarówno na firmy, ich konta bankowe, jak i na zwykłych ludzi, osoby prywatne – zauważa ekspert. – Ataki na firmy coraz częściej dotykają, oprócz bezpośredniej kradzieży środków finansowych, własności intelektualnej, gdzie hakerzy wykradają informacje, które są niezwykle cenne biznesowo, jak również działają dla okupu, gdzie szantażują firmy, grożąc zatrzymaniem głównego serwisu internetowego, lub wysyłając złośliwe oprogramowanie do pracowników, które szyfruje im dane i aby je odszyfrować, również firma musi zapłacić – wyjaśnia.

Kosztowne ataki hakerów

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, skala takich ataków rośnie.

- W roku ubiegłym zostało przeprowadzone badanie, jaki jest globalny koszt incydentów związanych z bezpieczeństwem i okazało się, że skala tych kosztów sięga 1 proc. globalnego PKB, czyli w zależności od różnych założeń w tych estymacjach, to jest od 375 mld dolarów do 575 mld dolarów rocznie – mówi Michał Kurek.

Jak dodaje ekspert, stąd inwestycje w cyberbezpieczeństwo są dla firm po prostu opłacalne i mądre biznesowo.

Które branże najbardziej narażone na ataki?

Gość radiowej Jedynki zaznacza, ze skoro hakerzy działają dziś głównie dla pieniędzy, profitu, stąd najbardziej narażone na ataki są firmy z sektora finansowego.

- Ostatnio ofiarami ceberprzestępców padają także kancelarie prawne, przetwarzające bardzo cenne informacje – mówi Michał Kurek.

Potrzebne inne podejście do kwestii bezpieczeństwa

Jak podkreśla ekspert, dziś wyzwaniem dla firm jest przede wszystkim reorganizacja podejścia do kwestii bezpieczeństwa.

- W bardzo dużym stopniu nowe technologie wpływają na poziom bezpieczeństwa i wymuszają zupełnie inne spojrzenie na to, jak chronić nasze dane. Już nie wystarczy zapewnić tylko bezpieczeństwo wewnątrz firmy, sieci, serwerów itd. Dzisiaj pracownicy przetwarzają dane na urządzeniach mobilnych, w coraz większym stopniu do przechowywania danych wykorzystywane są chmury. Użytkownicy bardzo dużo informacji publikują w mediach społecznościowych. To są nowe wyzwania, za którymi bardzo często tradycyjna polityka bezpieczeństwa nie nadąża. Dlatego trzeba przedefiniować podejście do cyberbezpieczeństwa – uważa gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje Michał Kurek, firmy powinny w pierwszej kolejności skupić się na ochronie najcenniejszych informacji, których utrata zaboli je najbardziej.

Elżbieta Szczerbak, awi

Czytaj także

Forum Cybersec 2015: jak skutecznie chronić się przed atakami hakerów?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 09:33
Trwa Cybersec 2015 – Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa. W trakcie dwóch dni debat ponad 130 prelegentów z 20 krajów Europy i USA dyskutuje o tym, jak powinna wyglądać współczesna polityka cyberbezpieczeństwa. Tematyka Forum została podzielona na cztery ścieżki: PAŃSTWO, WOJSKO, BIZNES i PRZYSZŁOŚĆ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antywirus w firmie to za mało

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 07:56
Firmy chronią swoje zasoby analogowe, ale cyfrowe już nie. Brak konsekwencji może je sporo kosztować – informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cybersec 2015: potrzebne globalne normy cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 12:13
Utworzenie przez NATO wspólnych oddziałów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, zacieśnienie i zwiększenie efektywności współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa między sektorem publicznym i prywatnym, stworzenie skutecznych mechanizmów zwiększających poziom cyberbezpieczeństwa dotyczących infrastruktury krytycznej oraz utrzymanie dotychczasowej formuły zarządzenia Internetem - to najważniejsze wnioski płynące z zakończonego właśnie w Krakowie Cybersec 2015. Forum to największa w Europie konferencja poświęcona problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
rozwiń zwiń