Polskie Radio

Liczba cyberataków na firmy stale rośnie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 20:00
Wzrasta także wykrywalność incydentów naruszających bezpieczeństwo informacji.
Audio
  • O bezpieczeństwie w sieci i cyberatakach na firmy, mówił Jacek Sygutowski, dyrektor w zespole Cyber Security firmy doradczej PwC. /Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

- Sytuacja ta ma miejsce zarówno w Polsce jak i na świecie - wskazuje Jacek Sygutowski, dyrektor w zespole Cyber Security firmy doradczej PwC, która ma za sobą raport na temat stanu bezpieczeństwa informacji w Polsce.

- Jeżeli chodzi o ten aspekt, to w Polsce, w stosunku do roku ubiegłego, liczba incydentów raportowanych wzrosła o 46 procent, natomiast na świecie była to liczba 38 procent. A więc i tu i tu ilość incydentów stale rośnie – mówi.

Jako główne źródło cyberataków 70 proc. respondentów, którymi były osoby zajmujące się bezpieczeństwem informacji i IT w polskich firmach, wskazywało pracowników.

- Czasami jest to świadome działanie pracownika, a czasami nieświadome. Możemy sobie wyobrazić sytuację, gdy pracownik nieświadomie użyje zarażonego oprogramowania, zainstaluje taki plik na swoim komputerze i staje się pośrednikiem w realizacji tego ataku. Może nie mieć kompletnie świadomości, że jego komputer może być wykorzystywane do skutecznego ataku na nasze systemy informatyczne – dodaje.

Zanotowane w Polsce incydenty w 2015 roku w 33 proc. przełożyły się na straty finansowe.

Grażyna Raszkowska, fko

 

Czytaj także

W 2016 roku czeka nas więcej cyberataków?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 11:50
W przyszłym roku internauci powinni się spodziewać większej aktywności cyberprzestępców w obszarze złośliwej reklamy internetowej, wymuszeń oraz ataków na urządzenia mobilne – przestrzegają eksperci z Trend Micro Inc. Cyberprzestępstwa będą bardziej wyrafinowane i lepiej przygotowane, niż ma to miejsce dziś. Aby skutecznie się zabezpieczyć, trzeba przede wszystkim mieć świadomość zagrożenia oraz zachować zdrowy rozsądek.
rozwiń zwiń