Polskie Radio

Debata jako nowy przedmiot w szkołach? "Rozmowa zwiększa zaufanie"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 01:14
- Debata z reguły ma poważniejszy charakter niż dyskusja, ma w tle rozstrzygnięcia, trzeba podjąć ważną decyzję - mówi dr Marek Kochan.
Audio
  • Marek Kochan o znaczeniu debaty w codziennym życiu (Moje książki/Jedynka)
  • Julia Fiedorczuk i Marek Kochan opowiadają o swoich książkach (Moje książki/ Jedynka)
Debata jako nowy przedmiot w szkołach? Rozmowa zwiększa zaufanie
Foto: morguefile.com/grietgriet

- Wydaje mi się, że debata niekoniecznie musi przebiegać według schematu konfliktu i na tym polega problem, bo często tak ją rozumiemy - mówi pisarz.
Bywają debaty prezydenckie, w których ścierają się przeciwnicy oraz debaty, w których największą wartością jest możliwość zabrania głosu. - Debata to dobro, współpraca, budowanie wspólnoty - podkreśla Marek Kochan.
W książce "Sztuka debaty" został przedstawiony szereg reguł, których warto przestrzegać. Jak się okazuje, mamy piękną tradycję debatowania, o której dziś mało kto pamięta. Marek Kochan proponuje, by debatę wprowadzić do polskich szkół jako nowy przedmiot, co mogłoby bardzo odmienić nasze społeczeństwo...

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Julia Fiedorczuk (nagradzana poetka i tłumaczka, autorka książki "Nieważkość"), Marek Kochan (prozaik, dramaturg, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "Sztuka debaty"), Tadeusz Lawendowski (krytyk literacki)

Data emisji: 25.02.2015

Godzina emisji : 20.16

(sm/asz)

Czytaj także

Holokaust pod powiekami. "Istota rzeczy", która nie przemija z czasem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 05:36
- Bohater książki "Istota rzeczy" nie może się pozbyć porównań dzisiejszych Niemców do tych sprzed 70 lat. "Istotą rzeczy" Niemiec jest to, że oni muszą być nieszczęśliwi ze względu na przeszłość - mówi tłumaczka Ewa Kowynia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na każdym kroku okruchy wojny. Hipermarkety a obozy zagłady

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 18:36
Poczucie władzy w pracy, a władza nadzorców w obozie zagłady - takie porównania opisuje Wojciech Albiński. - Poczułem, że jeśli nie uszanujemy drugiego człowieka, to dalekimi konsekwencjami są wojenne historie - mówi pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ostatnia arystokratka" każdemu poprawi humor

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 04:35
Znacznie trudniej jest rozśmieszyć, niż doprowadzić do łez. Udaje się to "Ostatniej arystokratce" Evzena Boćka. Dwa lata temu zdobyła w Czechach tytuł najzabawniejszej książki roku. Teraz będzie bawić Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogactwo wielokulturowej Ukrainy, z którego powinniśmy czerpać

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 05:40
- Lwów rodzi silną tożsamość, ludzie mówią, że "są narodowości lwowskiej". Jeden z bohaterów mojej książki przyznaje, że jest człowiekiem pogranicza - opowiada Żanna Słoniowska.
rozwiń zwiń