Polskie Radio

Diabeł Stadnicki - bohater, który stał się potworem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 11:51
Życiorys takich postaci, jak Stanisław Diabeł Stadnicki, pozwala wyobrazić sobie, w jakich okolicznościach doszło do upadku kultury szlacheckiej w Polsce.
Audio
  • Profesor Zbigniew Mikołejko opowiada o początkach rozpadu Rzeczypospolitej szlacheckiej (Jedynka/Rozdroża Kultury)
Stanisław Diabeł Stadnicki
Stanisław Diabeł StadnickiFoto: Polona/Józef Sonntag

Dzieje Stanisława Stadnickiego zwanego "Diabłem" to przykład procesu psucia się państwa polskiego od środka, który rozpoczął się w drugiej połowie XVI wieku. Prywatne wojny, rabunki, bezprawie, samowola i brak wykształcenia u szlachty, to zaczątek rozkładu Rzeczypospolitej szlacheckiej, który niczym zaraza rozprzestrzeniał się w dawnych miastach Polski południowo-wschodniej, by później rozlać się na całą Polskę.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Ślady tego procesu wciąż pozostały w niektórych miastach, ale trzeba umieć je odnaleźć.

Bywa to trudne, bo po tak barwnej postaci jak Stanisław Diabeł Stadnicki nie ma śladu w jego rodzinnych stronach. Przewodnicy dopiero wyraźnie o niego zapytani, zaczynają opowiadać jego historię. A jak wyjaśnia profesor Zbigniew Mikołejko, dzieje Stadnickiego są niezwykle interesujące.

- Imię Diabeł jest imieniem, które nie ma żadnego związku z zaświatami. To legendarium Diabła Stadnickiego nie opowiada o żadnym pakcie z szatanem, o żadnych cyrografach - wyjaśnia Mikołejko.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Ten przydomek zyskał on podczas walki pod Pskowem, bo doceniono jego brawurę i męstwo. Zapamiętał się on w walce tak, że nie zważał na niebezpieczeństwo i dopiero wysłany po niego oddział zdołał zabrać go z pola bitwy. - Ten heroiczny, niebywały uczynek zamienił się w coś przeciwnego. To zapamiętanie zostało, te emocje najwyższego wymiaru pozostały, natomiast one się obróciły w coś strasznego - wyjaśnia prof. Mikołejko.

Stadnicki po bitwie pod Pskowem poczuł się źle wynagrodzony za swój heroizm. Zaczął pisać paszkwile, zapiekł się przeciwko państwu. Wspierał w walce o tron Polski austriackiego księcia Maksymiliana Habsburga.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Stanisław Stadnicki jest bardzo jaskrawym przykładem na to, jak pod koniec XVI wieku zaczął się powolny rozkład Rzeczypospolitej szlacheckiej. W tym okresie zrodziły się podstawy anarchii, zaczęły się małe wojny domowe o rzeczy błahe - o zająca albo psa myśliwskiego.

Zarzewiem upadku kultury szlacheckiej jest Ruś Czerwona, czyli ziemie na południowym-wschodzie ówczesnej Rzeczypospolitej. Tamtejsze wydarzenia były początkiem tego, co w XVIII wieku opanowało już cały kraj.

Jak przypomina prof. Mikołejko, w czasach Diabła sposobem na życie stał się rabunek, a główną rozrywką był rozlew krwi. Nie oszczędzano nikogo - kobiet, dzieci, starców.

Stadnicki stworzył swoją armię awanturników i rębajłów, którzy rozochocili się w czystym sadyzmie.

O tym, jak bardzo znienawidzoną postacią stał się Diabeł świadczy sposób, w jaki go zabito oraz to, co działo się po jego śmierci. Podczas bitwy pod Tarnawcem, Tatarzy ucięli mu głowę i we wściekłości zadawali mu liczne ciosy na całym ciele. Żołnierz, który dokonał dekapitacji Diabła został za to uszlachcony. Głowę znienawidzonego awanturnika noszono później po Lublinie wbitą na kij.

"Rozdroża Kultury" poprowadził Michał Montowski.

bk/ag

Zobacz więcej na temat: historia Polski KULTURA
Czytaj także

Prof. Zbigniew Mikołejko: lokalność sprzyja świętowaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:00
Jedni pracują dla idei, inni dla pieniędzy. Są też tacy, którzy robią to, aby mieć później urlop. - Okazuje się, że czas, który spędzamy na zabawie nie obniża efektywności naszej pracy - wyjaśniał prof. Zbigniew Mikołejko. - Wręcz odwrotnie. Im lepiej celebrujemy wolne dni, tym więcej dajemy z siebie w biurze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe grzechy współczesnej kultury wg Leszka Bugajskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 04:47
"Kupa kultury" to zbiór esejów o kulturze i współczesnej popkulturze autorstwa Leszka Bugajskiego. Autorytety, biografie, celebryci, depresja, elegancja, feminizm, to tylko niektóre z tytułów, które można znaleźć w książce. Z jej autorem rozmawialiśmy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniani bohaterowie wydobyci z mroków historii. "Arsenał Warszawa"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:38
Choć nie mówi się o nich na lekcjach historii, mieli wpływ na losy państwa polskiego. 16-letnia sanitariuszka, która chciała uratować Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy siostry bohaterów "Kamieni na szaniec" to tylko niektórzy z nich. Ich losy przypominają uczniowie w ramach konkursu "Arsenał Warszawa".
rozwiń zwiń