Polskie Radio

Krystyna Janda: ocena Powstania Warszawskiego nie należy do mnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:00
- Powstanie Warszawskie budzi we mnie emocje, jak u większości ludzi, ale nie wiem, czy miałabym prawo je oceniać - mówiła Krystyna Janda, która przygotowała spektakl na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
Audio
  • Krystyna Janda: nie wiem, czy mam prawo oceniać Powstanie Warszawskie (Magazyn sztuk wszelkich/Jedynka)
Krystyna Janda
Krystyna JandaFoto: W. Kusiński/PR

Spektakl-oratorium, do którego muzykę skomponował Jerzy Satanowski, został przygotowany z okazji 70. rocznicy warszawskiego zrywu i w pierwszych dniach sierpniach będzie prezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Krystyna Janda podjęła się trudnego zadania, aktorka reżyseruje, adaptuje, a także występuję w spektaklu. - To jest wyzwanie. Naprawdę dawno tak nie drżałam - powiedziała w radiowej Jedynce. W "Magazynie sztuk wszelkich" przyznała, że nie od początku jasne było, iż zagra. - Miałam spektakl zaplanować i być autorką koncepcji adaptacji, ale tak się złożyło, że weszłam do środka i jestem głosem. Mówię teksty, które powinny dotrzeć do widzów. (…) Tekst Białoszewskiego jest obszerny, wielowątkowy i bardzo zróżnicowany emocjonalnie. Musiałam wybierać, poszłam drogą najbardziej zaskakujących zestawień budzących emocje - podkreśliła.

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

- Nie wiem, czy miałabym prawo oceniać Powstanie. Pozwolę sobie być związana słowem z publicznością, że będziemy działać na naszych umysłach i sercach, a nie na zimno cokolwiek starać się zrozumieć - powiedziała aktorka.

Przestawienie będzie prezentowane od 2 do 5 sierpnia w Sali pod Liberatorem. - Ona ma specyficzną architekturę i atmosferę. Pomyśleliśmy, że tam zabrzmi to najpiękniej - dodała Krystyna Janda.

Rozmawiała Martyna Podolska.

to/asz

Czytaj także

Laibach prezentuje pełną historię Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 15:22
- Na tę mini płytę składają się 3 utwory: "Warszawskie dzieci”, piosenka bojowników getta warszawskiego i jeden z przebojów granych przez radio niemieckie w 1944 roku - mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Komasa: "Miasto 44" to kino drogi

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 17:39
- Opowiadamy historię zgrupowania "Radosław". Ci powstańcy nie bronili jednej twierdzy, tylko szli od Woli, przez Stare Miasto, kanałami do Śródmieścia, a potem część na Czerniaków, a część na Mokotów. My skupiamy się na Czerniakowie, gdy już właściwie trwa apokalipsa - mówił w Jedynce reżyser filmu "Miasto 44".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziewczyny z Powstania. Losy bohaterek Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 12:50
- Powstanie Warszawskie to finał wychowania Polski podziemnej, to wielki egzamin krwi i życia. Wierzyliśmy, że jest to walka o wolność i przyszłość - mówiła druhna Urszula Katarzyńska - łączniczka podczas Powstania, której słowa przytacza Barbara Wachowicz, autorka książki "Bohaterki powstańczej Warszawy".
rozwiń zwiń