Polskie Radio

Telewizyjny złodziej czasu i dzieci opuszczające dom

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 02:26
- Telewizja bardzo wdarła się w nasze życie i zabrała nam to, co bardzo ceniłam w moim domu rodzinnym, czyli rozmowy z rodzicami przy stole - opowiada pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk.
Audio
  • Rozmowa z Małgorzatą Gumowską-Adamczyk o syndromie opuszczonego gniazda i barwnych wspomnieniach z dzieciństwa (Kultura w radiowej Jedynce)
Wychodzenie dzieci z domu jest trudnym momentem w życiu każdej rodziny
Wychodzenie dzieci z domu jest trudnym momentem w życiu każdej rodzinyFoto: Pixabay/longleanna

Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Literackie

Czytana na antenie Jedynki książka "Kalendarze" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk dzieje się w dwóch planach czasowych. Współczesna opowieść matki dwóch synów, którzy wyprowadzają się z domu przeplata się ze wspomnieniami z dzieciństwa owej kobiety. "Kalendarze" powstały na podstawie osobistych przeżyć pisarki. - Niektóre książki piszą się same i nie zawsze zależą od naszej woli - mówi autorka.

Potrzeba napisania tej powieści łączyła się z bólem, związanym z syndromem opuszczonego gniazda. - Nie znam żadnej powieści, w której się o tym pisze - opowiada pisarka. Jak dodaje, książka została zadedykowana jej synom, bo znalazł się w niej nie tylko opis opuszczenia domu rodzinnego, ale również historie z dzieciństwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, których autorka nigdy nie zdążyła im powiedzieć.

Pisarka mówiła również o tym, w jaki sposób możemy przywrócić wspomnienia z dzieciństwa, jaka jest historia okładki książki i dlaczego zamiast pisania wolałaby się zająć pracą w ogrodzie.

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Małgorzata Gutowska-Adamczyk (pisarka, scenarzystka filmowa, historyk teatru, dziennikarka)

Data emisji: 20.09.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/ag

Czytaj także

Recenzja książki ”Gabriela, cynamon i goździki" Jorge Amado

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 04:59
- "Gabriela, cynamon i goździki" Jorge Amado jest książką ciepłą nie tylko w sensie klimatycznym, ale również po ludzku. Tam się wiele dzieje, wszystko ciągle buzuje - opowiada Tomasz Pindel, tłumacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litewska trylogia, która stała się bestsellerem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 02:21
"Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaite wzbudziła nie tylko zachwyty, ale również kontrowersje. - Bardzo oddaliłam się od kanonu literatury litewskiej - mówi autorka książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kacica". Czesi jako śmiejące się bestie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 02:14
- Pavel Kohout doszedł do wniosku, że jeśli świat ma się zmienić na lepsze, to musi się to zacząć w człowieku, w jego sercu, indywidualnie we wnętrzu każdego z nas - mówi Mariusz Szczygieł, pisarz.
rozwiń zwiń