Polskie Radio

Od Powstania Styczniowego do Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 02:38
"Dwa pokolenia - sztuka legionowa z kolekcji Jerzego Mycielskiego" to wystawa, upamiętniająca stulecie powstania Legionów Polskich. 58 prac wykonanych w różnych technikach to dzieła legionistów: Leopolda Gottlieba, Leona Czechowskiego oraz sympatyzujących z ruchem legionowym artystów, m.in. Jacka Malczewskiego.
Audio
  • Wydarzenia w Zamku Królewskim na Wawelu (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Piłsudski w Otwocku w sierpniu 1915 roku (z prawej siedzi m.in. jego ówczesny adiutant, Bolesław Wieniawa-Długoszowski)
Piłsudski w Otwocku w sierpniu 1915 roku (z prawej siedzi m.in. jego ówczesny adiutant, Bolesław Wieniawa-Długoszowski)Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Agnieszka Janczyk, kurator i pomysłodawca wystawy "Dwa pokolenia" oraz kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu opowiada, że inspiracji było kilka, m.in. stulecie powstania Legionów Polskich. - Drugim, nie mniej ważnym powodem, była chęć przypomnienia prof. Jerzego Mycielskiego w kontekście jego działalności legionowej oraz prezentacja tej części jego kolekcji - mówi kuratorka.
Wystawa "Dwa pokolenia", nawiązująca do obrazu Jacka Malczewskiego, miała pokazać powiązania dwóch wydarzeń z historii Polski: Powstania Styczniowego z Legionami Polskimi. Kolekcja Jerzego Mycielskiego składa się głównie z rysunków. - Prezentowane są tu też akwarele, obrazy olejne i jedna płaskorzeźba. Na wystawie można oglądać jedynie część pierwotnej kolekcji profesora - opowiada Agnieszka Janczyk.
Zbiory podzielono na wystawie na cztery części: związaną z Jerzym Mycielskim, prace powstałe poza linią frontu, prace o innym charakterze, rysunki i portrety ułanów legionowych. Nie udało się odnaleźć informacji na temat wszystkich osób, przedstawionych na wystawie. - Mam nadzieję, że ta wystawa umożliwi wzbogacenie naszej wiedzy na ten temat - mówi kuratorka.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Na Wawelu można również oglądać wystawę "Dar dla narodu. 20-lecie obecności kolekcji Lanckorońskich na Wawelu". Zamek Królewski na Wawelu upamiętni 20. rocznicę przekazania przez Karolinę Lanckorońską unikatowej w polskich zbiorach kolekcji wczesnorenesansowego malarstwa włoskiego.

Kolekcja była największym w powojennej historii darem, jaki otrzymał Zamek Królewski na Wawelu. W październiku 1994 Karolina Lanckorońska przekazała do zbiorów wawelskich 83 obrazy włoskie z okresu od XIV do XVII wieku, 222 rysunki i akwarele Jacka Malczewskiego, portrety ojca, Karola Lanckorońskiego oraz 145 numizmatów, kilkanaście grafik z podobiznami polskich monarchów i kilka związanych z rodziną dokumentów.

Obie wystawy objęte są patronatem Polskiego Radia.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jakie wystawy będzie można obejrzeć w muzeum na Wawelu w przyszłym roku? Posłuchaj całej audycji.

"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Jankowska.
(sm/ag)

Czytaj także

Wielkie dudy i fish and chips na gazecie, czyli cała prawda o Szkocji

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 17:30
Potwór z Loch Ness, kilty, szkocka krata i whisky - co jeszcze kojarzy nam się ze Szkocją? Ile prawdy jest w powiedzeniu "skąpy jak Szkot" i kto w Częstochowie gra na szkockich dudach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie taki mason straszny... Cała prawda o wolnomularstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 11:06
Wokół ruchu masońskiego przez wieki narastało wiele nieporozumień i mitów. Trudno się dziwić, ponieważ wolnomularze to ludzie bardzo tajemniczy. Wystawa "Masoneria. Pro publico bon" w warszawskim Muzeum Narodowym ma za zadanie uchylić rąbka tajemnicy i wyjaśnić, kim tak naprawdę są masoni.
rozwiń zwiń