Polskie Radio

Skrzyżowanie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 14:01
Skrzyżowanie kultur. Pocztówki z Nepalu. Śluza Katedralna. Żeby było ładnie!
Jedna z ilustracji Marty Basak, które można zobaczyć w ramach wystawy Pocztówki z Nepalu
Jedna z ilustracji Marty Basak, które można zobaczyć w ramach wystawy "Pocztówki z Nepalu"Foto: materiały promocyjne

Agnieszka Obszańska opowiadała o książce "Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce" Sebastiana Frąckiewicza. To pierwszy w Polsce zbiór obszernych rozmów z polskimi twórcami street artu i murali.

"Radiowy dom kultury" - pierwsza godzina audycji >>>

Michał Nogaś zaglądał do książki o... Śluzie Katedralnej. To wyjątkowe miejsce w Poznaniu, a "Z rzeką w tle" opowiada o jego historii, mieszkańcach, czasie przeszłym i teraźniejszym.

Budynek Śluzy Katedralnej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. (fot. Ł. Gdak) Budynek Śluzy Katedralnej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. (fot. Ł. Gdak)

Agnieszka Szydłowska wybrała festiwal Soundrive 2015. O tym, co w tym roku zaplanowali organizatorzy tego "świeta alternatywy", rozmawiała z Arkadiuszem Hronowskim.

Yorgi Adams, ostatni z tajemniczych Świetlnych, powrócił! Po świetnie przyjętych pierwszych dwóch tomach komiksu o przygodach tego byłego członka oddziału superżołnierzy przyszła pora na finał niezwykłej historii. W tomach "Komiks, którego nie było" oraz "Sąd ostateczny" Philip K. Dick spotyka się ze Stanisławem Lemem, świat odległej przyszłości przenika z Polską epoki PRL-u, a komunistyczni działacze i milicja stawiają czoła kosmitom. A to wszystko, by ocalić stojący na skraju przepaści świat. Tylko czy to się może udać?
O swojej pracy i współpracy z Jerzym Ozgą opowiedział Michałowi Nogasiowi, doskonale znany z naszej anteny Dariusz Rzontkowski.

"Radiowy Dom Kultury" - druga godzina audycji >>>

Rozpoczęliśmy przygotowania do nadchodzącego we wrześniu Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur". Festiwal to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. W ciągu dziesięciu lat istnienia festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas 192 artystów indywidualnych i grup z 61 krajów. Przed nami edycja numer 11! Naszym gościem była doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog Maria Pomianowska - profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur". Słuchaliśmy muzyki z różnych stron świata!

Odwiedziła nas także Marta Basak. Jej "Pocztówki z Nepalu" pokazywane są właśnie na Chłodnej 25 w Warszawie. Nepalowi, jego mieszkańcom wciąż można pomagać!

Agnieszka Obszańska odpoczywała, więc numery w tym tygodniu wykręcał Michał Nogaś. Tym razem dzwoniliśmy do Olsztyna, Białegostoku i Zakopanego!

na FB jesteśmy 24/7!

szydłowska&obszańska&nogaś

Czytaj także

RDK: architektura, kino, muzyka i… domino!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 11:59
Kim byli Lachert i Szanajca? Czy dziś pamiętamy o „architektach awangardy”? Co słychać na festiwalach w Gdyni i Krakowie? Dlaczego warto poznać Abchazję? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliliśmy w Radiowym Domu Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Big Book Festival. Trójka na święcie czytania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 16:55
W sobotę rozpoczęła się trzecia edycja Big Book Festival, czyli imprezy dla entuzjastów czytania.
rozwiń zwiń