Polskie Radio

Krzysztof Wodiczko i rozbrajanie pamięci

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 14:00
W ostatnich latach Krzysztof Wodiczko bierze aktywny udział w antywojennych debatach. Z artystą spotkamy się wieczorem.
Artysta wizualny i teoretyk sztuki Krzysztof Wodiczko na co dzień mieszka w USA
Artysta wizualny i teoretyk sztuki Krzysztof Wodiczko na co dzień mieszka w USAFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Postulowana przez niego idea "rozbrajania pamięci" znajduje przełożenie w projektach dekonstruujących pamięć wojen i przemocy. Spektakularnym przykładem jest tutaj projekt Światowego Instytutu Obalenia Wojen - propozycja obudowania Łuku Triumfalnego w Paryżu architektoniczną konstrukcją-instytucją, działającą na rzecz rozbrajania kulturowych mitów powstałych wokół wojen. W formie idei pojawia się także pomysł Wschodnioeuropejskiego Instytutu na rzecz Obalenia Wojen, który usytuowany miałby być w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.  

W Łódzkim Muzeum Sztuki można oglądać wystawę "Krzysztof Wodiczko. Na rzecz domeny publicznej", ukazującą działania artysty w przestrzeni publicznej. Ekspozycja przybliża najważniejsze wątki działań artysty od 1969 roku do dziś. Na wystawie można zobaczyć m.in. urządzenia zaprojektowane dla bezdomnych, imigrantów oraz weteranów wojennych.

W audycji Krzysztof Wodiczko przybliży ideę Instytutu, opowie o swoich doświadczeniach z pracy z weteranami wojennymi, a także przedstawi najnowszy projekt "Hełm weterana", którego prototypową wersję można zobaczyć na wystawie w Łodzi. Usłyszą Państwo także weteranów wojen w Iraku, którzy testowali urządzenie.

***

Na "Spotkania po zmroku" w poniedziałek (6.07) w godz. 22.30-23.00 zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: Łódź SZTUKA
Czytaj także

Jak Miroslav Šašek narysował Londyn

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 10:00
Osiemnaście książek Šaška to nie tylko piękne przewodniki po słynnych miastach. To również próba oddania na rysunku ducha Rzymu, Londynu czy Paryża.
rozwiń zwiń