Polskie Radio

Cyrkowe plakaty Huberta Hilschera

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 10:31
Był jednym z najbardziej kolorowych polskich grafików. W Dwójce przyjrzymy się jego dziełom w związku z wystawą w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Wystawa Huberta Hilschera w Muzeum Plakatu w Wilanowie jest pierwszą w tej skali prezentacją jego dorobku artystycznego. Składają się na nią w dużej części plakaty (w wyborze ok. 120 pozycji), począwszy od lat 50. aż po schyłek XX w.
Wystawa Huberta Hilschera w Muzeum Plakatu w Wilanowie jest pierwszą w tej skali prezentacją jego dorobku artystycznego. Składają się na nią w dużej części plakaty (w wyborze ok. 120 pozycji), począwszy od lat 50. aż po schyłek XX w. Foto: materiały promocyje Muzeum Plakatu w Wilanowie

Hubert Hilscher (1924-1999) jest w Polsce artystą niedocenianym, choć jego cyrkowe plakaty można znaleźć na okładkach książek poświęconych tej dziedzinie projektowania na całym świecie. Był jednym z najbardziej kolorowych i zabawnych polskich grafików. Jednocześnie pozostawał twórcą bardzo powściągliwym i zrównoważonym, jeśli chodzi o dobór środków artystycznych.

W Muzeum Plakatu w Wilanowie do 20 września można oglądać monograficzną wystawę artysty. Ukazuje projektowane przez niego plakaty, począwszy od lat 50. aż po schyłek XX wieku. Dodatkowo ekspozycja uwzględnia grafikę książkową, prace typograficzne i różnego typu obiekty graficzne.

W audycji twórczość Huberta Hilschera przedstawią: Irena Przymus - kuratorka wystawy, Mariusz Knorowski - kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz żona artysty Anna Jasińska-Hilscherowa.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy w poniedziałek (13.07) w godzinach 22.30-23.00. Program poprowadzi Aleksandra Łapkiewicz.

bch/jp

Czytaj także

Po co polskim politykom murale?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 11:00
- Historia street artu sięga u nas lat 80. Od niedawna jednak w tworzenie murali angażują się dla celów politycznych władze samorządowe - wyjaśniła Aleksandra Niżyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Królikarni: krwawe polowania i dekret Bieruta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:00
- Nasze pięćdziesięciolecie wykorzystujemy do uważnego przyjrzenia się niejednoznacznej historii. A zaczęło się od grzechu założycielskiego... - mówiła kuratorka Królikarni.
rozwiń zwiń