Polskie Radio

Jak chronić swoje pieniądze przed cyberatakami? Kilka prostych zasad bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 12:26
Wzrasta liczba przestępstw popełnianych w internecie. Coraz częściej przestępcy wybierają sieć, bo łatwiej tam zatrzeć ślady, a zyski mogą być pokaźne.
Audio
  • Nie daj się oszustom internetowym – chroń swoje dane mówi w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki wyjaśnia Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Hakerzy mają coraz nowsze metody działania
Hakerzy mają coraz nowsze metody działaniaFoto: Glowimages

Dlatego proceder jest coraz bardziej powszechny wyjaśnia Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego. - Statystyki policyjne z ostatniego roku mówią o 22 tysiącach przestępstw internetowych. Ta tendencja będzie wzrastała. Możemy spodziewać się w tym roku i kolejnych latach, większej liczby tego typu zdarzeń. Własne dane są najważniejszą rzeczą dla klienta, który dzięki nim może mieć dostęp do swoich pieniędzy i kontaktować się z bankiem. Więc, jeśli osoba trzecia jest w stanie zdobyć te dane i dzięki temu podszyć się pod klienta, dysponować za niego jego pieniędzmi, to klient jest narażony na ogromne straty finansowe – uważa gość.

Bank nigdy nie prosi o login czy hasło

Choć oszuści wykorzystują coraz to nowsze metody wyłudzania pieniędzy, to jednak z niektórymi z nich można poradzić sobie, stosując się do kilku prostych zasad. - Nigdy nie podawać danych, kiedy prosi nas o to ktoś z niezaufanego źródła. Jeśli mamy wątpliwość zawsze możemy skonsultować się z bankiem i zapytać, czy taka prośba rzeczywiście miała miejsce. Jednak podkreślam, że bank nigdy nie prosi o dane wrażliwe takie jak login, czy hasło, bądź potwierdzenia haseł jednorazowych – wyjaśnia specjalista.

Uwaga na maile z banku

Trzeba też bacznie przyglądać się nadchodzącej korespondencji. - Nasz niepokój powinny wzbudzić wszelkiego rodzaju maile z banku, których się nie spodziewamy. Wiadomości, które informują nas o tym, że powinniśmy się zalogować na stronę bankową. Powinny wzbudzić naszą wątpliwość także wiadomości, gdzie „bank” przesyła nam wyciągi, których nie zamawialiśmy i nigdy wcześniej takiej drogi nie ustalaliśmy z tą instytucją. Podejrzenia powinny także budzić maile, w których bank przesyła linki, do których powinniśmy wejść i się zalogować. Gdy klikniemy na ten link trafimy na stronę łudząco podobną do bankowej. Ale warto pamiętać, że nigdy bank o logowanie przesyłając link nie powinien nas prosić, więc to powinno wzbudzić naszą czujność – dodaje rozmówca

Zwalczanie cyberprzestępczości jest wymieniane przez policję, jako jedno z najważniejszych działań podejmowanych w 2015 roku.

Justyna Golonko, abo

Czytaj także

Atak na największy na świecie serwis randkowy. Wykradziono dane milionów użytkowników

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 21:36
Największy na świecie internetowy serwis randkowy Adult Friend Finder padł ofiarą hakerskiego ataku. Dane 3,9 miliona użytkowników, w tym preferencje seksualne, adresy e-mailowe, daty urodzenia i kody pocztowe, zostały zamieszczone w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emerytura na nowych zasadach: ZUS ostrzega przed mailami i telefonami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 13:00
Uwaga na maile i telefony z informacją o możliwości przeliczenia świadczeń wypłacanych przez ZUS. Osoby podszywające się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą kierować do emerytów zawirusowaną korespondencję elektroniczną lub namawiać do płatnych porad.
rozwiń zwiń