Polskie Radio

Internetowi przestępcy wysyłają zawirusowane e-faktury. Jak je rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 14:40
Uwaga na e-faktury przesłane od operatorów telefonicznych, firm kurierskich czy z serwisów aukcyjnych. To tylko pozornie może być mail od naszego usługodawcy, w rzeczywistości internetowi przestępcy mogli nam podesłać wirusa.
Audio
  • Przemysław Jaroszewski z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (IAR): tłumaczy, że hakerzy bazują na naszym zaufaniu do niektórych marek, z usług których często korzystamy
  • Uwaga na e-faktury w mailu, relacja (IAR) Kamil Szwarbuła
Internetowi przestępcy wysyłają zawirusowane e-faktury. Jak je rozpoznać?
Foto: Glow Images/East News

Przemysław Jaroszewski z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej tłumaczy, że hakerzy bazują na naszym zaufaniu do niektórych marek, z usług których często korzystamy. Fałszywy mail jest podobny do oryginału, nawet często wysyłany jest w okresie przesyłania faktur. W związku z tym internauta klika fakturę, gdyż nie jest wyczulony, że to może być podstęp.

Uwaga na maile od Allegro

Jedną z firm, która stała się obiektem ataków cybeprzestępców była Allegro. Użytkownicy dostawiali mail, który przypominał pismo od serwisu aukcyjnego. Zawierał on załącznik, który miał być fakturą, a w rzeczywistości był wirusem, który wykorzystywał moc obliczeniową do zarabiania bitcoinów, czyli wirtualnych pieniędzy.

Jak rozpoznać podejrzany mail?

Anna Talarek przyznaje, że odnotowano kilka przypadków takich ataków. Jednak to sami użytkownicy zauważyli, że coś jest nie tak. W fałszywym mailu nie było polskich znaków. Dodatkowo brakowało spersonifikowanych danych, jakie serwis zawsze do swoich użytkowników wysyła. Chodzi o imię, nazwisko i login do konta.

Allegro nie wysyła załączników

Dodatkowo Allegro zaznacza, że nigdy nie wysyła do swoich użytkowników załączników. O to też apeluje Przemysław Jaroszewski do pozostałych firm. Mówi, że również one powinny wziąć na siebie odpowiedzialność i ostrzegać swoich klientów przed takimi atakami. Ekspert NASK zaznacza jednak, że w tym wypadku najważniejsza jest ostrożność samego użytkownika. Może najlepiej będzie nie włączać żadnych załączników. Lepiej sprawdzić je na stronie usługodawcy, ewentualnie potwierdzić wysłanie takiej faktury na infolinii danej firmy.
Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystywali przejęte komputery do zarabiania bitcoinów.
IAR, abo

Zobacz więcej na temat: allegro e-faktura hakerzy
Czytaj także

Szwecja: ”trojany” w komputerach dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 15:50
Komputery szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zostały zainfekowane przez chińskie programy szpiegowskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberprzestępcy atakują klientów bankowości internetowej. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 21:00
Polska bankowość internetowa jest jedną z najlepiej chronionych w Europie. To oznacza, że trudno okraść nasze konto. Niestety łatwo dajemy się oszukać naciągaczom. Jak bronić się przed atakami cyberprzestępców radzi Aleksandra Łukasiewicz, ekspert Expandera.
rozwiń zwiń