Polskie Radio

Regionalny System Ostrzegania: informacje o zagrożeniach dostaniesz SMS-em

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 10:06
Regionalny System Ostrzegania, czyli tak zwany RSO, działa od początku tego roku. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przygotowuje informacje o zagrożeniach i umieszcza je na stronie urzędu, TVP Regionalnej, telegazecie oraz w specjalnie przygotowanej aplikacji mobilnej.
Audio
  • O Regionalnym Systemie Ostrzegania mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Tomasz Szymanowski z platformy serwersms.pl /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Co czwarta osoba otrzymuje sms-y dotyczące spraw urzędowych.
Co czwarta osoba otrzymuje sms-y dotyczące spraw urzędowych.Foto: Glow Images/East News

Od 1 stycznia pobrało ją ponad tysiąc sześćset osób. To niewiele. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce rozbudować system i planuje wprowadzić w drugiej połowie roku możliwość powiadamiania o zagrożeniu poprzez SMS przychodzący bezpośrednio na telefon, tłumaczy Tomasz Szymanowski z platformy serwersms.pl.

- RSO będzie rozwiązaniem integrującym wszystkiego rodzaju bazy i możliwości ostrzegania. Wakacje to kolejny przykład okresu, gdzie te ostrzeżenia wysyłane SMS-em o różnego rodzaju zagrożeniach są przydatne. Wiele biur podróży i fundacji czyni wszelkiego rodzaju starania, by takie ostrzeżenia były – mówi Tomasz Szymanowski. – Poza granicami naszego kraju, jak i u nas w Polsce istnieją systemy ostrzegające np. przy akwenach wodnych o zagrożeniach pogodowych, np. dla ludzi uprawiających różnego rodzaju sporty wodne – dodaje.

Warto śledzić informacje o zagrożeniach

Jak podkreśla ekspert zasadniczą kwestią jest to, jak taki system powiadamiania o zagrożeniach rozpropagować, żeby każdy wiedział, jak może z niego skorzystać.

- Kluczem jest znalezienie takich informacji i rozpropagowanie ich przez stronę rządową. Jeżeli system już będzie gotowy i zintegrowany ze wszystkimi platformami komunikacji z odbiorcą, to zapiszmy się do konkretnej bazy, która nas interesuje, wyraźmy zgodę na otrzymywanie tych SMS-ów. One nie będą powiązane z żadnymi działaniami marketingowymi, to jest tylko dla naszego bezpieczeństwa – przekonuje Tomasz Szymanowski.
Taki SMS informujący o np. klęsce żywiołowej, jaką jest np. powódź, może pozwolić na uratowanie nie tylko swojego dobytku, ale również życia.

Dominik Olędzki, awi

Czytaj także

Od 1 stycznia rusza Regionalny System Ostrzegania

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 20:20
Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu, od 1 stycznia 2015 roku będziemy mogli zobaczyć w telefonach komórkowych (smartfonach) i na ekranach telewizorów. Umożliwi to Regionalny System Ostrzegania (RSO).
rozwiń zwiń